Odymianie

Matezu

Odymianie

Postautor: Matezu » 12 wrz 2017, 19:18

Witam, pytanie tyczy sie gospodarki, czy mozna ułożyć rodzine do zimowli wykonac w polowie lipca oddymianie apiwarolem 4x4 by wychowac zimowe pokolenie bez warozy a w razie wystapienia spadzi założyć 2 korpus z suszem(ul wlkp)? Pytam gdyż mimo polewania pszczół w maju i lipcu beevitalem osyp na poczatku wrzesinia w 1 dymieniu wynosil nawet do 500 szt

Awatar użytkownika
endriu11111111

Re: Odymianie

Postautor: endriu11111111 » 13 wrz 2017, 10:36

Matezu pisze:Witam, pytanie tyczy sie gospodarki, czy mozna ułożyć rodzine do zimowli wykonac w polowie lipca oddymianie apiwarolem 4x4 by wychowac zimowe pokolenie bez warozy a w razie wystapienia spadzi założyć 2 korpus z suszem(ul wlkp)? Pytam gdyż mimo polewania pszczół w maju i lipcu beevitalem osyp na poczatku wrzesinia w 1 dymieniu wynosil nawet do 500 szt

W połowie lipca to troszkę chyba późno. Ja drugie leczenie w przyszłym roku zrobię po akacji (chyba gdzieś tak po 15 czerwca). Są środki skuteczniejsze od apiwarolu, szczególnie jeżeli nie masz dennic osiatkowanych.

Matezu

Postautor: Matezu » 13 wrz 2017, 15:40

Dennice mam siatkowane, myslisz o kwasach?

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 13 wrz 2017, 18:25

Matezu pisze:Dennice mam siatkowane, myslisz o kwasach?

A w Beevitalu to nie masz czasami kwasu mrówkoweo i szczawiowego?.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 13 wrz 2017, 22:26

Na dzień 13.09 mam taki stan w ulu 11 ramek .Stosuje tylko ramke pracy cały sezon i podkarmiam syropem z pokrzywą .Do tej pory nic na warroze nie dawałem .Odymiam 1lub 2 tylko pod koniec pażdziernika .
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 14 wrz 2017, 03:39

Rodziny produkcyjne rokujące nadzieje na kwiecień przyszłego roku powinny w tym momencie biegać po 4-5 korpusach Langstrotha 3/4.
Pamiętajcie, że zbiory miodu w Polsce to kwiecień, maj i czerwiec a reszta miesięcy to już dla wirtuozów - fanatyków posiadających pszczoły, które od lipca do września potrafią przynieść miód lub co najmniej same siebie zakarmić na zimę.
:-)
Pozdrawiam,
polbart

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 14 wrz 2017, 21:35

polbart pisze:Rodziny produkcyjne rokujące nadzieje na kwiecień przyszłego roku powinny w tym momencie biegać po 4-5 korpusach Langstrotha 3/4.
Pamiętajcie, że zbiory miodu w Polsce to kwiecień, maj i czerwiec a reszta miesięcy to już dla wirtuozów - fanatyków posiadających pszczoły, które od lipca do września potrafią przynieść miód lub co najmniej same siebie zakarmić na zimę.
:-)
Pozdrawiam,
polbart

Trudno się z kolegą nie zgodzić .Ale co to znaczy biegać na 4-5 korpusach .Przecież gdybym to rozpuscił po korpusach to też by biegały (tylko nie wiem po ilu ) -taki żart- Wracając do meritum .Jest jednak w tym taki mały myk iż co innego jest prowadzić gospodarkę wędrowną (taką jak kolega ) ,a co innego jest pasieka stacjonarna (jeszcze zależy na jakich pożytkach ) W moim przypadku takie pszczoły jak widać zimują na 8-9 ramkach wz .Na wiosnę wychodzą przeważnie o jedną ramke mniej i przyniosą (w zależności od roku od 15 do 25 kg miodu ) .Zrobią jeszcze z 8-10 kg ziołomiodu i tak to wygląda na pasiece stacjonarnej .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

wonsik

Postautor: wonsik » 14 wrz 2017, 22:12

Janusz wiesz jak to jest w tych bajkach .Biegają na 4-5 ,za tydzień będą na 3 ,a za 3 tygodnie jeszcze będą mieć luzy po boku ,dole i górze , a pod siatkami śnieg.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”