Agresywna rodzinka-która?

manio:)

Re: Agresywna rodzinka-która?

Postautor: manio:) » 11 maja 2018, 22:50

Ja takie rodzinki rozparcelowuję na odkłady. Pierwszy odkład robię z pszczoły lotnej , a wtedy łatwiej szukać matki . Jeśli jednak mimo to nie uda się , to dzielę rodzinę na dwa odkłady i po paru dniach szukam matki w tym , w którym są jajeczka - wtedy już łatwiej znaleźć . Jak pisałem nic na siłę. Nie ubieram się na kosmonautę i nie drążę rodziny . Lepiej sposobem i bez mitologii jakie to pszczoły straszne.
W końcu można też potraktować taką rodzinkę jak z matką strutowiałą , wysypać 20 m od ula i znaleźć matkę po kilku godzinach z garstką pszczół. Pszczoły wrócą do ula lub wproszą się pod drodze do innych rodzin.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 12 maja 2018, 08:11

marcinbzyk pisze:Jurek jak są uparte to nawet jak na jajkach staniesz nic nie pomoże.
Miałem i ja takie stare primorskie od Leszka kilka razy próbowałem im poddawac matki, mateczniki, unasienniona potrafiły ugotować pod kolpakiem.

Marcin, o tym ja wiem. Miałem kiedyś taką. Cieły wszystko co podałem. W końcu rozgonilem to po innych ulach i po tyg zrobiłem odkład

old school

Postautor: old school » 12 maja 2018, 10:52

zagadka dla mnie pozostaje dlaczego rodziny robia sie agresywne mimo ze zawsze pod koniec sesonu czyli w sierpniu wrzesniu mam wszystkie rodziny łagodne jak branki a po zimie bywało ze jedna albo dwie to wariaty nie z tej ziemi :/ dlczego ??

pleszek

Postautor: pleszek » 12 maja 2018, 14:45

old school pisze:zagadka dla mnie pozostaje dlaczego rodziny robia sie agresywne mimo ze zawsze pod koniec sesonu czyli w sierpniu wrzesniu mam wszystkie rodziny łagodne jak branki a po zimie bywało ze jedna albo dwie to wariaty nie z tej ziemi :/ dlczego ??

A tak pomysl - z iloma trutniami matka kopuluje i czy akurat wszystkie sa po lagodnych matkach .

M.Kowalski

Postautor: M.Kowalski » 12 maja 2018, 15:06

Ale nasienie sie raczej miesza a nie idzie partiami, z kazdego trutnia osobno.

manio:)

Postautor: manio:) » 12 maja 2018, 15:50

Miesza się czy nie to jednak matka wpływa na agresywne zachowania pszczół. Czasem jej wymiana , nawet bez wymiany pokolenia pszczół , zmienia rodzinę w pogodne baranki.
U mnie raczej po lipie pokazują rogi . Teraz na wiosnę nawet te potencjalnie piekielne dają się lubić , widać nieco większą skłonność do obrony, ruchliwość i spływanie z ramek.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 12 maja 2018, 20:58

Po lipie pokazują rogi bo jest dużo starej pszczoły i koniec pożytku .Jak jest pożytek to i agresywne są łagodniejsze bo dużo lotnej pszczoły w terenie ,a ta co przyleci jest z ładunkiem i nie żądli (młoda pszczoła też ) .Teraz można rozkopać gniazdo bez dymu (przynajmniej u mnie )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”