rozwój odkładu

krisoo

rozwój odkładu

Postautor: krisoo » 28 maja 2018, 09:21

Witam, kiedy powinno się dodawać nowe ramki z węzą do odkładów – jestem na początku drogi pszczelarskiej więc nie posiadam suszu. Druga sprawa w nabytych odkładach otrzymałem część ramek z bardzo ciemnym woskiem i chciałbym je jak najszybciej wycofać z ula. Obecnie moje trzy odkłady mieszczą się na 5-6 ramkach. Czy teraz przestawiać po jednej ciemnej ramce za zatwór i w zamian wstawić węzę czy zaczekać aż pszczoły będą na pełnym 10-ramkowym korpusie i dopiero wówczas czarne ramki przenieść na dostawiony kolejny korpus tzw. miodni. Jeszcze jedna sprawa. Nabyłem odkłady z zeszłorocznymi matkami. Czy wszystkie matki w tym roku wymienić – jeśli tak to kiedy najlepiej to zrobić i czy podać matki UN czy NU.

piotrus82r

Re: rozwój odkładu

Postautor: piotrus82r » 28 maja 2018, 18:37

Jeżeli dopiero zaczynasz i chcesz się bawić w wymiane matek to jesteś baardzo ambitny lub ...
Ja bym ich nie ruszał jeżeli faktycznie są z ub roku.
Pszczoły w okładkach weze chetnie odciagaja po unasiennieniu sie matki, skoro masz z ub roku to spokojnie możesz dokładać ramki z weza i rob to jak najszybciej tak ze te czarne stopniowo odsuwaj na skraj gniazda tak zeby w srodku pozostawały nowe dodatkowo podkarmiaj rodzinki to bedzie je stymulować do szybszego budowania, czym szybciej Ci odbudują tym lepiej poniewaz w lecie matki juz nie bardzo chcą czerwic na świeżej wezie.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”