Kombinacja z matką i matecznikami ratunkowymi

robert1234

Kombinacja z matką i matecznikami ratunkowymi

Postautor: robert1234 » 29 maja 2018, 11:00

Szanowni, mam taki pomysł, proszę o korektę lub potwierdzenie czy ma to ręce i nogi:
Mam rodzinę produkcyjną w której nie ma matki (nie znalazłem jej, brak jajek), ale są mateczniki ratunkowe.
Rójka raczej nie wyszła, bo miodu dużo, pszczół również, więc pewnie pszczelarz dupa ;)
Mam również rodzinę pomocniczą, w której jest matka czerwiąca.
I teraz chciałbym zrobić taki myk:
Matkę czerwiącą daję do rodziny produkcyjnej, a ramkę z matecznikami ratunkowymi przekładam do osieroconej rodziny pomocniczej.
Czy ma to szanse powodzenia?

old school

Re: Kombinacja z matką i matecznikami ratunkowymi

Postautor: old school » 02 cze 2018, 17:36

50/50
Jak juz do takiej rodziny chcesz poddac matke to musisz byc pewny ze nie maja mozliwosci pociagniecia juz swojej matki najlepiej zeby nie bylo czerwiu odkrytego
I jak tak robie to klade matke z jedna ramka w izolator razem z pszczolami izolator jednoramkowy
A z tej rodziny z ktorej zabierzesz matke mozesz smialo dac te mateczniki

old school

Postautor: old school » 02 cze 2018, 17:39

Oczywiscie musisz byc pewny ze zadna matka sie nie wygryzla juz z tych matecznikow

manio:)

Postautor: manio:) » 02 cze 2018, 21:36

Nigdy nie zdarzyło mi się niepowodzenie po zabraniu matki z rodziny w nastroju roboczym i podaniu mateczników. Zawsze pierwsza wygryziona matka zgryzała pozostałe . Inna sprawa to zawsze mateczniki ratunkowe są na kilku ramkach, jeśli któryś przegapiłeś to zagryzą podaną matkę, nawet jeśli młoda się jeszcze nie wygryzła. Obecność matecznika to jak obecność matki i innej nie przyjmą.

old school

Postautor: old school » 03 cze 2018, 10:24

Z matecznikami nie ma problemu bo same sobie zrobia i wybiora najlepsza matke
Problem jest z poddaniem mlodej matki w klateczce do starej rodziny zeby ja przyjely a nie sciely
Dlatego ja najpierw robie slaby odklad a jak sie matka unassienni poddaje w izolatorze do starej rodziny w ktorej jest tylko stary czerw

Postautor: manio:) » 03 cze 2018, 23:42

Podaję młodą UN pod kołpak od razu po zabraniu starej. To najlepszy sposób . Kołpak z siatki dennicowej 1mm

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 04 cze 2018, 06:58

Tak samo można poddać w klateczce po 2,3 godz od osierocenia z tym że najlepiej klateczke zawiesić na pustej ramce, tak aby pszczoły miały dostęp do matki z każdej strony. I nie ma co kombinować z kołpakiem ;)

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 04 cze 2018, 08:32

Ja robię tak:
Stara matkę w klateczkę i kładę na ramki na 24h. Po tym czasie na klateczce zbiera się cała świta, które delikatnie obmiatam i odrazu kładę klatkę z nowa matką. Pszczoly obrazu wskakują i karmią nową królową nie zauważając (albo nie chcąc zauważyć) podmianki. U mnie bardzo wysoki procent przyjęcia.
https://pasiekastachelka.wordpress.com
Moja strona, ciągle w budowie ale zapraszam do odwiedzin.

old school

Postautor: old school » 04 cze 2018, 10:29

musze to sprawdzic w tym roku
dobry sposób moze byc jak wypali :)

Postautor: manio:) » 04 cze 2018, 16:31

dudi pisze:Tak samo można poddać w klateczce po 2,3 godz od osierocenia z tym że najlepiej klateczke zawiesić na pustej ramce, tak aby pszczoły miały dostęp do matki z każdej strony. I nie ma co kombinować z kołpakiem ;)

A jakie tu kombinowanie ? Nie czekam , wybieram ramkę , kładę odbezpieczona klateczke żeby matka mogła od razu wyjść i nakrywam kolpakiem. Nie kombinuje z wieszaniem matki , sprawdzeniem . Jedna czynność i pełen sukces bez względu na stan rodziny czy podkładu. I kto tu kombinuje ? :))

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 04 cze 2018, 19:14

:) no wygodniej jest mi zawiesić klateczke na ramce jak pchać matkę pod kołpak :)

Postautor: manio:) » 04 cze 2018, 21:15

dudi pisze::) no wygodniej jest mi zawiesić klateczke na ramce jak pchać matkę pod kołpak :)

każdy orze jak może :), ale nie mów że się narobię przy założeniu kołpaka. Narobiłem ich ze ścinków pozostałych po robieniu dennic, spróbowałem na próbę i nie robię inaczej , chyba że podaję do odkładu bez czerwiu . Czasem praktykuję też późną wymianę matek i wtedy podaję je w klateczce takiej jak wysyła Polbart. Zabieram starą i od razy wklejam w plaster nową , tak jak matecznik. Tyle ,że jesienią chętnie przyjmują każdą matkę bo wiedzą ,że się kalendarz kończy :)

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 04 cze 2018, 22:15

Dobrze przyjmują też na sztuczny matecznik .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”