Rójka i osadzanie

Dejw629

Rójka i osadzanie

Postautor: Dejw629 » 05 cze 2018, 18:24

witam. w sobotę wyroiły mi się pszczoły. zebrałem je i aktualnie są one w ulu zamknięte i stoją w chłodnej piwnicy. powiedzcie proszę, po jakim czasie mogę przenieść ul na pasiekę i otworzyć wylotek ? tak, aby pszczoły nie wróciły znów na drzewo. podałem im ramkę z czerwiem

piotrus82r

Re: Rójka i osadzanie

Postautor: piotrus82r » 05 cze 2018, 21:10

Daj im ramkę czerwiu otwartego, i coś do zjedzonka to zostaną ja tak osadzalem 3rojki
Sąsiada w ciągu dwóch lat w ogóle nie trzymając w piwnicach bo ja tam tylko przejazdem jadąc do swoich rodzinek a i tak wszystkie zostały.

Dejw629

Postautor: Dejw629 » 05 cze 2018, 21:17

dałem jedną ramkę czerwiu i słoik z syropem 1:1. po otworzeniu wylotka chciały spowrotem wracać na drzewo

manio:)

Postautor: manio:) » 05 cze 2018, 21:39

Może nie mają matki ? Jesteś pewien ,że zebrałeś komplet ? Nie została część na drzewie ? Nie gromadziły się tam jeszcze ? Podanie ramki z czerwiem załatwia sprawę jeśli jest matka, bez wracają do macierzaka lub wproszą się do innych uli.
Nigdy nie trzymam w piwnicy , nie mam czasu na takie podchody. Mam ule z dennicą osiatkowaną i po prostu zamykam wylotek na 2-3 dni. Myślę ,że nawet jakby nie miały matki , a miały z czego pociągnąć to też po 3 dniach zamknięcia nie pójdą , a będziesz widział zaczęte mateczniki co mówi ,że matki nie ma w roju.
Po otwarciu wylotka pszczoły się oblatują zapamiętując położenie ula , więc może tego się wystraszyłeś ?

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 05 cze 2018, 21:56

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 05 cze 2018, 21:59

manio:) pisze:Może nie mają matki ? Jesteś pewien ,że zebrałeś komplet ? Nie została część na drzewie ? Nie gromadziły się tam jeszcze ? Podanie ramki z czerwiem załatwia sprawę jeśli jest matka, bez wracają do macierzaka lub wproszą się do innych uli.
Nigdy nie trzymam w piwnicy , nie mam czasu na takie podchody. Mam ule z dennicą osiatkowaną i po prostu zamykam wylotek na 2-3 dni. Myślę ,że nawet jakby nie miały matki , a miały z czego pociągnąć to też po 3 dniach zamknięcia nie pójdą , a będziesz widział zaczęte mateczniki co mówi ,że matki nie ma w roju.
Po otwarciu wylotka pszczoły się oblatują zapamiętując położenie ula , więc może tego się wystraszyłeś ?

Na to bym stawiał,
jeszcze jedno pytanie jak łapałes ten rój ?
Jeżeli masz/strzasles matkę to reszta pszczół powinna sama wejść do ula
kierując się za feromonami matki.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”