Martwy niewygryziony czerw

robert1234

Martwy niewygryziony czerw

Postautor: robert1234 » 13 paź 2018, 08:13

Pytanie mam, w jednym ulu, który stoi jeszcze na wywózce zauważyłem dzisiaj, że na jednej ramce znajduje się może z ok 10 pszczół,, które nie wyszły z komórki i są martwe, w tym były dwie larwy. na kolejnej ramce jest już wszystko okej, matka nawet poskładała jajka.
Co może być przyczyną i dlaczego pszczoły ich nie wyrzuciły. Robotnic jest sporo, dlaczego nie czyszczą tych komórek?

marektomala1979

Re: Martwy niewygryziony czerw

Postautor: marektomala1979 » 13 paź 2018, 16:22

Bo leniwe są.Instynk im zanikł
Chyba 10-ta woda po kisielu.
marektomala1979

konsaty

Postautor: konsaty » 14 paź 2018, 00:22

robert1234 pisze:Pytanie mam, w jednym ulu, który stoi jeszcze na wywózce zauważyłem dzisiaj, że na jednej ramce znajduje się może z ok 10 pszczół,, które nie wyszły z komórki i są martwe, w tym były dwie larwy. na kolejnej ramce jest już wszystko okej, matka nawet poskładała jajka.
Co może być przyczyną i dlaczego pszczoły ich nie wyrzuciły. Robotnic jest sporo, dlaczego nie czyszczą tych komórek?

Na opiekę nad czerwiem miały czas w lipcu :) Najlepsze matki oraz starsze od połowy wrzesnia praktycznie nie czerwią.Młode żądzą sie swoimi prawami ,ale jak jest stosunkowo mało pszczół ,a dużo czerwiu to praktycznie takie rodziny ida na straty bo za chwile ich nie bedzie.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 19 paź 2018, 03:54

robert1234 pisze:Pytanie mam, w jednym ulu, który stoi jeszcze na wywózce zauważyłem dzisiaj, że na jednej ramce znajduje się może z ok 10 pszczół,, które nie wyszły z komórki i są martwe, w tym były dwie larwy. na kolejnej ramce jest już wszystko okej, matka nawet poskładała jajka.

Pszczoły w tej rodzinie są już za słabe aby poradzić sobie z warrozą i z wirusami.
Ta ramka to ostateczne ostrzeżenie.
To niestety początek agonii.

Pozdrawiam,
polbart

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”