Dmuchawa do miodni

Boleslav

Re: Dmuchawa do miodni

Postautor: Boleslav » 29 gru 2014, 07:12

Fenix pisze:odnośnie dmuchana pszczół to kiedyś pewien znajomy mi podpowiedział, pewien paten, czy nie lepiej zakupić butle do nurkowania i ją nabijać w punkcie technicznym zwykłym powietrzem? i ciche, i przenośnie a nabicie to koszt około 20 zł

pozdrawiam Sylwek

15l butla - 13 korpusów. Prosze policzyč efekt ekon.
Przy pracy z dmuchawa motor.stil, wydajnošč pracy to jak pisze znajomy, jest 1,5godz. = 35 korpusów + droga tam i spowrotem na pasieke odlegla 10 km.

Awatar użytkownika
adidar

Postautor: adidar » 29 gru 2014, 11:25

I pewnie z butli w miare zużycia ciśnienie spada i prędkość wydmuchu oczywiście.

To co widać na filmie jest pokazane przez jednego dużego pszczelarza, ale z tego co wiem sposób w Kanadzie i USA jest bardzo powszechny - warunek jedden ule muszą stać prawie na ziemi i trawa skoszona na króciutko oraz położona deska - pszczoły wracają do swojego ula bez żadnego uszczerbku.
A jak się przedstawia sytuacja u pszczelarza który miotełką każdą ramkę zmiata, ale najpierw strząsa pszczoły. Nie wiem jak u was, ale mnie po 40 korpusach ręce odpadały.
A w przegonki nie ma czasu się bawić jak pasieka stoi 70 km dalej. To nieekonomiczne.

Sama wydmuchanie pszczół jaką prezentują na filmie, jak zauważył Mariusz nie jest aż tak prosta jak by się wydawało, ale na pewno przyspiesza pracę - tym bardziej, że tam są ramki langstrotha, a więc i powierzchnia i waga większa.

Fenix

Postautor: Fenix » 29 gru 2014, 11:29

Boleslav dzięki za pokazanie ilości rodzin, mi tylko poddano pomysł, nikt tego ze znajomych pod kątem ekonomii nie testował jeśli jedna starcza na 13 korpusów to gra nie warta świeczki

pozdrawiam Sylwek
Nie ufaj nikomu, pszczoły to interes jak jesteś niepotrzebny to dowiesz się o tym

mendalinho

Postautor: mendalinho » 29 gru 2014, 15:25

adidar pisze:I pewnie z butli w miare zużycia ciśnienie spada i prędkość wydmuchu oczywiście.

To co widać na filmie jest pokazane przez jednego dużego pszczelarza, ale z tego co wiem sposób w Kanadzie i USA jest bardzo powszechny - warunek jedden ule muszą stać prawie na ziemi i trawa skoszona na króciutko oraz położona deska - pszczoły wracają do swojego ula bez żadnego uszczerbku.
A jak się przedstawia sytuacja u pszczelarza który miotełką każdą ramkę zmiata, ale najpierw strząsa pszczoły. Nie wiem jak u was, ale mnie po 40 korpusach ręce odpadały.
A w przegonki nie ma czasu się bawić jak pasieka stoi 70 km dalej. To nieekonomiczne.

Sama wydmuchanie pszczół jaką prezentują na filmie, jak zauważył Mariusz nie jest aż tak prosta jak by się wydawało, ale na pewno przyspiesza pracę - tym bardziej, że tam są ramki langstrotha, a więc i powierzchnia i waga większa.

Adaś podchodziłem to tematu dwukrotnie dwa lata temu na gryce i w minionym roku po rzepaku.
Dmuchawę miałem spalinową z regulacja obrotów. Niestety dla pszczelarzy którzy wedruja lawetami ten sposób sie nie sprawdza. Pszczoły wydmuchiwane nie wracaja do uli. W miodniach jest przeciez gro pszczoły jeszcze przed przegrą i po wydmuchnięciu lata to towarzystwo po całej pasiece i szuka szczęścia.
Jeśli chcesz spróbować to koniecznie tak jak napisałes rodziny musza stać dosłownie na ziemi z deska pod sam wylot. Koniecznie musisz mieć tak jak na tym filmie stojak dzięki któremu wydmuchane pszczoły sa kierowane praktycznie na wylot. Siła wydmuchu tez musi byc znaczna . Nawet nie wiesz jak pszczoły potrafią się uczepić plastra, no i moim zdaniem jednak i tak przed miodobraniem powałka i dopiero niedobitki wydmuchiwać
Ja stosuje powałki z przegonkami . W dniu miodobranie podjeżdzam i zabieram wszystkie korpusy bez patrzenia. Odjeżdzam kilometr i przy pomocy dmuchawy wydmuchuje pszczoły z zabranych miodni do skrzynki z siatka na zsypańce . to co chce odlatuje i wraca na pasieke. z reszty mam dla siebie zsypańca albo dwa albo trzy poddaje matke odymiam karmie i gra gitara
cześć

Boleslav

Postautor: Boleslav » 30 gru 2014, 19:01

pleszek

Postautor: pleszek » 30 gru 2014, 22:22

Proszę i bez dmuchawy można i mloda pszczola w trawie nie zostanie .

Boleslav

Postautor: Boleslav » 31 gru 2014, 09:25

Pleszek, a co robi mloda pszczola w miodni?

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 31 gru 2014, 09:43

Wypaca wosk,buduje mostki .

pleszek

Postautor: pleszek » 31 gru 2014, 10:23

Boleslav pisze:Pleszek, a co robi mloda pszczola w miodni?

Boleslav jak zostanie w trawie to już chyba nic .
A jak jest w ulu to już kol.ZDZISAW napisał.

Boleslav

Postautor: Boleslav » 31 gru 2014, 11:06

Z wielkim szacunkiem dla Was panowie musze oponowač. Ješli užywam dmuchawy, to tylko na niskich korpusach, ktorych jest na rodni 2 i wiecej. Odbieram tylko gorny, zasklepiony. Co tam robia mlode pszczoly?
Ješli macie tylko po jednym korpusie, to owszem macie prawde!

Awatar użytkownika
Magazynier

Postautor: Magazynier » 31 gru 2014, 11:39

Boleslav , A za co w ulu odpowiada młoda pszczoła??? Zdzisław dobrze pisze, ja bym do tego dodał, że młoda pszczoła zaraz po rozpoczęciu swojego krótkiego życia jest odpowiedzialna za utrzymywanie czystości w obrębie gniazda (dbaja o komórki w plastrach, usuwają ciała obce itp) A TAKŻE KITUJĄ. Myśle że właśnie to one tam robią:)

Boleslav

Postautor: Boleslav » 31 gru 2014, 11:52

No cóž. Zakoňcze tym, že dmuchawa nie dla každego.

Bohtyn

Postautor: Bohtyn » 31 gru 2014, 12:22

Magazynier pisze:Boleslav , A za co w ulu odpowiada młoda pszczoła??? Zdzisław dobrze pisze, ja bym do tego dodał, że młoda pszczoła zaraz po rozpoczęciu swojego krótkiego życia jest odpowiedzialna za utrzymywanie czystości w obrębie gniazda (dbaja o komórki w plastrach, usuwają ciała obce itp) A TAKŻE KITUJĄ. Myśle że właśnie to one tam robią:)

Brawo wreszcie sensowna wypowiedź - należy sobie to zapamiętać - tak samo jest z odebraniem młodej pszczoły do tzw.odkładów, czym pozbawiamy rodzinę tychże właśnie czyścicielek.
Pozdrawiam Wszystkich : Bohtyn
"Lubię ule warszawskie zwykłe"

Boleslav

Postautor: Boleslav » 31 gru 2014, 18:01

Magazynier pisze:Boleslav , A za co w ulu odpowiada młoda pszczoła??? Zdzisław dobrze pisze, ja bym do tego dodał, że młoda pszczoła zaraz po rozpoczęciu swojego krótkiego życia jest odpowiedzialna za utrzymywanie czystości w obrębie gniazda (dbaja o komórki w plastrach, usuwają ciała obce itp) A TAKŻE KITUJĄ. Myśle że właśnie to one tam robią:)

Kolego, co robi mloda pszczola w ulu, nietrzeba pisač, bo powszechnie wiadomo. Co niewiadomo, to co robi w zasklepionym korpusie miodni. U wysokich i niezasklepionych korpusów to inna sprawa. Mówie o wielu korpusowym pszczelarzeniu!!!!!! To tyle.
Milego wieczoru i ,,PF 2015" Bolek

admin
Administrator

Postautor: admin » 09 sty 2015, 05:54

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 09 sty 2015, 07:57

Witam
I tak uważam za zbyt drastyczne traktowanie pszczół dmuchawą , to można porównać do tornada które by przeszło przez nasz dom na pewno nie bylibyśmy z tego zadowoleni i bylibyśmy z szokowani , podejrzewam że podobnie odczuwają to pszczoły takie postępowanie można porównać do produkcji i niewiele ma wspólnego z pszczelarstwem ( to jest po prostu biznes ) , natomiast to od sklepianie jest super pierwszy raz widzę coś takiego :) Pozdrawiam
Pozdrawiam

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 09 sty 2015, 17:36

Piotr67 pisze:Witam
I tak uważam za zbyt drastyczne traktowanie pszczół dmuchawą , to można porównać do tornada które by przeszło przez nasz dom na pewno nie bylibyśmy z tego zadowoleni i bylibyśmy z szokowani , podejrzewam że podobnie odczuwają to pszczoły takie postępowanie można porównać do produkcji i niewiele ma wspólnego z pszczelarstwem ( to jest po prostu biznes ) , natomiast to od sklepianie jest super pierwszy raz widzę coś takiego :) Pozdrawiam

ja ze swej strony wole tornado jak kilka razy po glowie szczotka do omiatania

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 09 sty 2015, 18:27

[quote="marcinbzyk"]

ja ze swej strony wole tornado jak kilka razy po glowie szczotka do omiatania
Witam
Wiem jak jest jeden lubi księdza , drugi ogórki , a trzeci organisty córki ;) Pozdrawiam
Pozdrawiam

Boleslav

Postautor: Boleslav » 15 sty 2015, 21:43

Hodowcy BF KB, rowniež užywaja dmuchawe.

Wróć do „Gospodarka wędrowna”