Siła rodzin

Dział dla początkujących
Apiholik

Re: Siła rodzin

Postautor: Apiholik » 17 wrz 2017, 20:00

polbart pisze:
endriu11111111 pisze:
tikcop1 pisze:https://youtu.be/LfRc_NJ_dU8

U mnie tak to wygląda.

Kolega z tych bogatych. Cztery pierwsze ramka z lewej strony ( te wyciągane na początku) zalane kompletnie niepotrzebnie, bo pszczoła i tak tam nie będzie siedzieć. Wygląda na to, że rodzina na sześciu ramkach. Szału ni ma. Jak przypierdoli zimnem w styczniu to kto wie czy przezyją. Obstawiałbym 55 do 45 na tak. U Pana Janusza 99:1 na tak.

P.S. Panie Leszku jak tam prognoza na nadchodzącą zimę, podglądając zachowanie pszczół. Długa będzie, krótka, zimna, ciepła ?.

Wszystko w ulu Tomka jest ok.
Gdyby była powałka zamiast folii, pszczoły trochę imaczej rościły by pokarm.
Mam nadzieję, że Tomek wyrzuci tę nieszczęsna folię i założy jak najszybciej powałkę tak aby pszczoły wiosną mogły swobodnie przemieszczać się górą w poziomie, po pokarmie na bocznych ramkach i rozwijały się jak należy.
Zima będzie ostrzejsza niż ostatnia.

Pozdrawiam,
polbart

Nie , nie zgadzam się z Leszkiem.
Oczywiście do zimy sytuacja jeszcze się zmieni i o ile liczebność tej rodziny i ilość czerwiu dla zimowli jest wystarczająca (pod warunkiem że warroza jest opanowana w co wątpię) to pewnym jest , że kłab utworzy się w miejscu tego czerwiu. Gdy zrobi się zimno i będzie się trzymało dłuższy czas , a wnioskując z siły kłab będzie wisiał raczej na trzech -czterech plastrach to pójdzie wąsko i szybko dojdzie do górnych beleczek. Jak skieruje się w stronę brzegu ramek a nie do środka. , to jest po ptokach.
A jak już grzebał w tym ulu to powinien odsunąć od ścianki tą ramkę z czerwiem i dać w to miejsce nabitą ramkę.
Pozdrawiam
Andrzej

.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 18 wrz 2017, 07:34

Andrzeju,

Jeśli będzie powałka to kłąb po dojściu do górnych beleczek będzie się kierował pod nią w stronę miodu w kierunku poziomym.
Skrajne plastry po wygryzionym czerwiu stają się "zatworami".
Dla młodej nie za silnej rodziny pszczelej, taka sytuacja jest lepsza aniżeli po "wycentrowaniu" :-) kiedy to nie po jednej a po obydwu stronach kłębu pszczoły mają zmarznięty miód.

Spróbuj teraz postawić na rodzinę pszczelą korpus z ramkami z woszczyną.
Zobaczysz co się będzie działo na wiosnę w pionie.

Pozdrawiam,
Leszek

Apiholik

Postautor: Apiholik » 18 wrz 2017, 08:30

Leszku :-)
Jak kłąb dojdzie do górnych beleczek , co nastąpi bardzo szybko bo to tylko ok17cm woszczyny. To miód będą miały po obu swoich stronach i od brzegu ramek i od środka . Jak zechcą się przytulić do brzegu ramek ( czyli hoffmanów ) i skierują się w ich stronę a tam ciągle przecież będzie jeszcze trochę pokarmu . A mróz je tam przytrzyma. To nie pomoże im nawet powałka:)
Bo na sąsiednie ramki w czasie mrozów nie przejdą a pozostawiony , opuszczony i zmarzniety pokarm w centrum będzie już tak samo nieprzydatny.
Oczywiście może przyjść i ocieplenie a kłąb się przemiesci itd lacz będzie dużo zależało od okoliczności.

Co do folii i powałki , oczywiście sporu nie ma:-)
Mało tego, myślę że gdyby ta powałka była to i układ gniazda byłby inny bardziej w centrum.

Z tym , że wierzysz w swoje pszczoły też nie zamierzam dyskutować:-):-):-)
Pozdrawiam Cię serdecznie
Andrzej

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 18 wrz 2017, 11:24

Apiholik pisze:Bo na sąsiednie ramki w czasie mrozów nie przejdą a pozostawiony , opuszczony i zmarzniety pokarm w centrum będzie już tak samo nieprzydatny

Popieram. Ja tak zauważyłem, że z nieobsiadywanego (nieogrzanego) pokarmu robi się po prostu cegła, i to nie ważne czy z inwertu, czy tam z syropu cukrowego.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 18 wrz 2017, 11:37

Apiholik pisze:Leszku :-)
Jak kłąb dojdzie do górnych beleczek , co nastąpi bardzo szybko bo to tylko ok17cm woszczyny. To miód będą miały po obu swoich stronach i od brzegu ramek i od środka . Jak zechcą się przytulić do brzegu ramek ( czyli hoffmanów ) i skierują się w ich stronę a tam ciągle przecież będzie jeszcze trochę pokarmu . A mróz je tam przytrzyma. To nie pomoże im nawet powałka:)
Bo na sąsiednie ramki w czasie mrozów nie przejdą a pozostawiony , opuszczony i zmarzniety pokarm w centrum będzie już tak samo nieprzydatny.
Oczywiście może przyjść i ocieplenie a kłąb się przemiesci itd lacz będzie dużo zależało od okoliczności.

Mało tego, myślę że gdyby ta powałka była to i układ gniazda byłby inny bardziej w centrum.

Andrzej

W ulach jednościennych słońce dogrzewa kłąb od czasu do czasu. :-)
Przesunie się na sąsiednie ramki pod powałką. :-)

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 18 wrz 2017, 11:39

endriu11111111 pisze:
Apiholik pisze:Bo na sąsiednie ramki w czasie mrozów nie przejdą a pozostawiony , opuszczony i zmarzniety pokarm w centrum będzie już tak samo nieprzydatny

Popieram. Ja tak zauważyłem, że z nieobsiadywanego (nieogrzanego) pokarmu robi się po prostu cegła, i to nie ważne czy z inwertu, czy tam z syropu cukrowego.

Z inwertem może się tak zdarzyć.
Z syropem 3:2 z Polski Cukier kupowanym w workach 25 kg - nigdy.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 18 wrz 2017, 12:01

polbart pisze:
Apiholik pisze:Leszku :-)

Andrzej

W ulach jednościennych słońce dogrzewa kłąb od czasu do czasu. :-)
Przesunie się na sąsiednie ramki pod powałką. :-)

Obyś miał rację, Leszku.:-)
......... rytm POP.........
Bo wszystkie pszczoły nasze są..........
Elgon, Buckfast, Carnica. Szroooon.
:-):-):-)

wonsik

Postautor: wonsik » 18 wrz 2017, 14:07

Matka próbuje ratować rodzinę bo "mądrzejszy pszczelarz" zrobił odkłady w czerwcu, pewnie z 2 ramek czerwiu .
Ten pokarm z boku dał bym na górę do korpusu ,a ten czerw zostawił jak jest i układ 6+6 . Najwyżej skoryguje w listopadzie i zrzuci z powrotem na 1 korpus jak juz czerw będzie wygryziony.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 18 wrz 2017, 21:50

https://www.youtube.com/watch?v=WOauSBs93wo

rodzina to sztuczny rój na paskach węzy z 14 lipca z matką po strzykawce z zachodniopomorskiego z bieżącego roku, dokarmiana wiaderkami syropu 3:2 od góry, nie chciała więcej zaczerwić, żadnych ramek przestawiał nie będę, w dolnym korpusie teraz jest wiaderko z jedzeniem, do usunięcia po wybraniu jedzenia, folię rozważam usunąć ale w listopadzie, kłąb wymaszeruje do góry po czym nazad od wylotka w stronę ścianki tylnej, jedzenia powinno wystarczyć aby przetrwać zimę (z dołu zimno i z góry zimno), te ramki od północnej strony to zapas na wiosnę 2018

taki mam chytry plan aby ta rodzina nie zechciała się wyroić półtora miesiąca po oblocie

pozdrawiam
ps. pasek od 4 dni w ulu, w dodatku przeterminowany z 2015 roku

wonsik

Postautor: wonsik » 18 wrz 2017, 22:35

To chyba jakaś antyreklama szrona? Te pszczółki zimuje się na 2-3 takich korpusikach ,a po półtora miesiaca po oblocie to chopie żadne rójki .Wiem ,wiem macie 20 uli i rójka po rójce wychodzi.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 18 wrz 2017, 23:36

No fakt przez dwa miesiące startując od zera w połowie lipca nie byłem w stanie wymusić odbudowania 5 korpusów i przyniesienia ze 100 kg miodu.

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 19 wrz 2017, 21:31

polbart pisze:Zima będzie ostrzejsza niż ostatnia.

Kurde Pan Leszek to się chyba minął z powołaniem, i w instytucie meteorologicznym powinien robić :):

Uwaga! Prognozy na zimę są bardzo złe. Meteorolodzy ostrzegają: nadchodzi zima stulecia, długa i sroga. To może być pierwszy zwiastun nowej „małej epoki lodowcowej”
http://wolnosc24.pl/2017/09/19/uwaga-prognozy-na-zime-sa-bardzo-zle-meteorolodzy-ostrzegaja-nadchodzi-zima-stulecia-dluga-i-sroga-to-moze-byc-pierwszy-zwiastun-nowej-malej-epoki-lodowcowej/

wonsik

Postautor: wonsik » 19 wrz 2017, 22:07

U Harnasi ale nie tych niskopiennych od 1 września pszczoły w kłębach zimowych.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 13 paź 2017, 20:30

Można spać spokojnie .Ostatnia 8 ramka wz.
Obrazek
A to środkowa (biały punkcik to matka -tak znaczyłem w tym roku bo miałem taki marker )
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 13 paź 2017, 22:03

8 ramek i pszczół tyle na nich co na drugim zdjęciu? Zmieściły by sie na 4. A co jak będzie -10 'c ? Będą 4 uliczki? Obszerne te gniazda.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 14 paź 2017, 20:13

Pasieka Krosno Odrzańskie pisze:8 ramek i pszczół tyle na nich co na drugim zdjęciu? Zmieściły by sie na 4. A co jak będzie -10 'c ? Będą 4 uliczki? Obszerne te gniazda.

W moim typie ula 8 ramek to tak jak w Twoim 9 .Termika w moim ulu jest inna niż w Twoim ,ponieważ jest dwu rodzinny .Nie dlatego że ocieplany (bo też by była inna nawet w nieocieplanym) ponieważ pszczoły mają tak jakby jeden kłąb i się grzeją wzajemnie .Mieć kłąb na 16 ramkach ,a mieć na 8 to różnica .Największe mrozy przetrzymają w takim ulu (nawet jeśli będą dwie rodziny po 4 ramki ).W Twoim (4 ramkowe ) nie wiem czy przeżyją przy -10 Na wiosnę nawet jeśli myślisz że to słabeusze to zapewniam że będą silniejsze od tych 8 ramkowych w Twoich ulach .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 14 paź 2017, 20:25

A od kiedy to ramka wz jest większa od Dadana

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 paź 2017, 10:19

Pasieka Krosno Odrzańskie pisze:A od kiedy to ramka wz jest większa od Dadana

O ile wiem to kolega ma nie tylko dadanta ,ale i 18 w nie ocieplanych (a 1 wz jest większa od dwóch 18) .Pokazując te zdjęcia chciałem tylko pokazać zapas jaki mają na zimę .Jak je robiłem to odbierałem ramki zostawiając tylko tyle ile będzie im potrzebne na zimę ,i dlatego taka sytuacja była na ramkach .Aby kolega się nie niepokoił o moje pszczoły ,to zrobiłem zdjęcia na spokojnie w tym samym ulu.Taka jest sytuacja na 8 ramce (tyle jest pszczół po obu stronach i jeszcze na zatworze jak może widać ).
Obrazek
A tak jest na środkowej ramce (nawet jest widoczna matka ).Tak jest z obu stron ramki ,wiem że nie będzie żle nawet przy -10 zimą .
Obrazek

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 15 paź 2017, 13:05

Nigdy nie miałem 18.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 paź 2017, 20:15

Pasieka Krosno Odrzańskie pisze:Nigdy nie miałem 18.

Czy to nie Twój film https://www.youtube.com/watch?v=rZ5vx-IS9go&t=19s myślałem że to Twój i te ule w 6 minucie to 18 od TM .
Jeśli się myliłem to przepraszam .

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”