Ziołomiody - przepisy

Świece, mydła, balsamy itp.
Awatar użytkownika
Michał Nowak

Re: Ziołomiody - przepisy

Postautor: Michał Nowak » 29 wrz 2017, 09:58

Dokładnego przepisu na syrop chyba nigdy nie znajdziesz, bo jednego roku pędy będą bardzo soczyste a innego dość suche. Zależy też gdzie zbierane. Zasada jest taka, że dokłada się cukru aż przestanie się rozpuszczać. Jak będzie zbyt rzadki może zacząć pracować.

Co do ziołomiodu z tego syropu, to będę go robił pierwszy raz za rok. Ciężko mi doradzać jak sam dopiero będę się tego uczył.
Miśkowa Pasieka

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 29 wrz 2017, 17:35

Witam
Dziękuje za podpowiedź to już coś ( ile daje się cukru do pędów ) oriętujesz się może ile to musi stać w słoiku ? . Miło mi będzie poczytać jak coś więcej się dowiesz :)
PS. Może. Kol. januszszaleja coś podpowie sam pisał że robi zioło.....
Pozdrawiam

krzysk

Postautor: krzysk » 01 paź 2017, 21:11

Też myslałem na przyszły rok o tym sosnowym na kaszelek. Ile trzeba zebrać pędów by zrobic pożytek na jeden ul? Tak mniej więcej.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 02 paź 2017, 08:58

Piotr67 pisze:Witam
Dziękuje za podpowiedź to już coś ( ile daje się cukru do pędów ) oriętujesz się może ile to musi stać w słoiku ? . Miło mi będzie poczytać jak coś więcej się dowiesz :)
PS. Może. Kol. januszszaleja coś podpowie sam pisał że robi zioło.....

Syrop robię już wiele lat, więc doświadczenie jakieś tam mam ;)
Cukru do pędów daję tyle, żeby cały czas była niewielka pokrywa u góry - nie możesz zasypać słoika szczelnie, ja zostawiam ok 1/4 wysokości od góry. Raz na jakiś czas obracam słoik, żeby cukier szybciej się rozpuścił.
Ile musi stać? Aż się rozpuści, tak najprościej... wszystko jak pisałem zależy ile pędy puszczą soku, jaka będzie temperatura w pomieszczeniu... Ciężko stwierdzić. U mnie średnio po 2 miesiącach jest gotowy a robię w słoiku trzylitrowym.
Miśkowa Pasieka

M.Kowalski

Postautor: M.Kowalski » 02 paź 2017, 11:35

Super sprawa ten syrop.
I co ważne smak tysiąc razy lepszy od tego świństwa z cebuli....
Piłem ostatni raz pewnie ponad dwadzieścia lat temu, ale do teraz mam odruch wymiotny na samo wspomnienie.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 18 sty 2018, 22:13

Opinia pana Cezarego Kruka w tym temacie 12min 50sek
https://www.youtube.com/watch?v=YvY9h6ac7BY
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 20 mar 2018, 14:59

Na dzień 20 03 2018r tak wygląda ziołomiód z pokrzywy (skrystalizowany ,a więc nie jakieś badziewie ).Wieczorem łyżeczka zioło miodu i łyżeczka pyłku do chłodnej wody przegotowanej .Rano wypić i żadnych suplementów diety ani syntetycznych witamin nie trzeba ,aby zachować zdrowie .Oczywiście miód też jest wartościowy .Na podstawie wyglądu pyłku można ocenić jakie mam pożytki (nie jednorodne a różne ).Zachęcam do robienia ziołomiodów (dobre tak dla ludzi jak i dla pszczół ) szczególnie z pokrzywy .
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 10 wrz 2018, 07:41

Witam
W tym roku też postanowiłem zrobić ziołomiód , taki mały eksperyment na odkładach i tak je musiałem podkarmiać wiec podkarmiałem wyciągiem z pokrzywy i powiem ta - smak taki sobie , mnie on za bardzo nie smakował ale to nic ważniejsze że pszczoły z tego miały pożytek ( pokrzywa to lecznicza roślina ) :)
Ale zrobiłem też wyciąg z szyszek i młodych pędów sosny i podkarmiałem też odkłady ale inne ( dwa odkłady ) , było tego trochę mało więc nie wirowałem ( smak super dużo lepszy niż pokrzywy :) ) ale do tego zioło miodu pozwoliłem donieść pszczoła nektaru z nawłoci i to już im zaniumałem , i to już będzie dla mnie :) smak naprawdę jest bardzo ciekawy nie wiem jak to opisać ale polecam .Nie wiem czy wyciąg z sosny ma jakieś właściwości zdrowotne dla pszczół ( myślę że tak ) ale syrop z szyszek i pędów sosny dla człowieka jest dobry na kaszel i przeziębienia .
Wyciąg z pokrzywy jest prostszy w wykonaniu i zimuje mniej czasu , z sosny jest bardziej pracochłonny i potrzebuje więcej czasu na wykonanie ( trzeba o tym już pomyśleć początkiem maja ) . dodam jeszcze że pszczoły chętnie pobierały wyciągi zarówno z sosny jak i pokrzywy .
Nie ukrywam że ziołomiód zrobiłem inspirując się kol. januszem :)
Ps. manio jak to przeczyta to się będzie znowu w... i jeszcze mi napisze że jestem następnym oszustem miodowym :) ale to nic niech sobie popisze :) . A tak na poważnie maniek jak masz takie słabe pożytki i musisz podkarmiać wcześnie pszczoły to zastanów się czy nie lepiej jest je podkarmiać takimi wyciągami ? .
Pozdrawiam

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 11 wrz 2018, 10:40

Witam
Zapomniałem dodać że należą się podziękowania dla Michała - dziękuję :) .To twoja zasługa że zrobiłem ziołomiód sosnowy :) .
Pozdrawiam

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 11 wrz 2018, 12:57

Ja czubki sosny zasypuję cukrem i robię syrop dla małego na kaszel, działa lepiej niż z mniszka,czy kwiatów czarnego bzu.
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 11 wrz 2018, 21:53

Witam
To pozwól to jeszcze pszczołom przerobić i wtedy porównaj walory smakowe , zdrowotne na pewno też są :) . Albo lepiej nie rób tak bo Twój " guru " może się zdenerwować :)
Pozdrawiam

Nacek

Postautor: Nacek » 12 wrz 2018, 07:54

A ja w tym roku zrobiłem ziołomiód pokrzywowy na miodzie rzepakowym, wygląda jak spadź liściasta, smak, no cóż d... py nie urywa ale daje się zjeść.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 12 wrz 2018, 20:34

Piotrek
On tak jak Ty bardzo serdeczny człowiek, pomoże w każdej sytuacji.
Pozdrawiam Norbi.
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 12 wrz 2018, 21:57

Witam
Ja nic nie pisałem że maniek jest złym człowiekiem , wywnioskowałem z jego postów że ma alergie na ziołomiody , to tylko tyle , dlatego wcześniej napisałem żebyś tego nie praktykował :)
Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 02 gru 2018, 14:34

Pasieka 6/2018r Ziołomiody są cennymi produktami pszczelimi ponieważ łączą w sobie właściwosci miodu i biologicznie aktywnych składników roslin zielarskich .Działanie takie nazywamy synergistycznym .Oznacza to że charakteryzują się lepszymi właściwościami leczniczymi niż poszczególne składniki .Drogi oddechowe -sosnowy ,rumiankowy ,tymiankowy .Serce i krwionosny układ -głogowy .Przewlekłe biegunki u dzieci pokrzywowy itd.Z powyzszego wynika że ziołomiody stanowią wartosciowe produkty pszczele ,wspomagające leczenie wielu chorób wewnętrznych u ludzi .Nie jest to moja opinia tylko opinia naukowców (zeby była jasność)

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 02 gru 2018, 15:21

Uwielbiam mocny pokrzywowy. Lepiej działa niż jakikolwiek miód.

manio:)

Postautor: manio:) » 02 gru 2018, 16:59

polbart pisze:Uwielbiam mocny pokrzywowy. Lepiej działa niż jakikolwiek miód.

a mój wielce uczony kolega robi z cukru doskonały rektyfikowany bimber , że chowa się każda gorzałka i to ( oprócz karmienia pszczół) jest właściwe zastosowanie cukru. Oczywiście poradziłem mu , żeby kupował tylko polski cukier i koniecznie w workach 25 kg. Nawet w takim zastosowaniu ta rada ma sens i łatwo zauważalny organoleptycznie , pozytywny efekt. Można z tego zrobić piękną zieloną pokrzywówkę , a alkoholowy ekstrakt jet dużo cenniejszy niż "miut" z kompotu pokrzywowego , że o przyjemnym szumie w głowie nie wspomnę :). Dziurawcówka bije na głowę wszelkie jegermeistry czy becherowki , a słodyczy jest tyle ile mi pasuje , do tego piękny rubinowy kolorek .
Zamiast syropów, polecam pszczelarzom nalewki ziołowe , oczywiście na miodzie. Tylko spirytusowe ekstrakty wyciągają z ziół olejki eteryczne ( nie rozpuszczają się w wodzie) , główną siłę leczniczą ziół. Polecam na zdrowie i przegonienia zimowych smuteczków . Miut zostawcie nudziarzom lub dajcie do przegonienia.

michal79

Postautor: michal79 » 02 gru 2018, 18:41

To ja już wiem, co odpisać, kiedy kol. uśmiechnięty manio wspomni o moich pomidorach w wątku "Kolejny przykład, że się da...".

:D

manio:)

Postautor: manio:) » 02 gru 2018, 19:00

no cóż , genialną cechą ludzkiego umysłu jest zapominanie . Bez tego byśmy zwariowali. Zapomnij i Ty o mojej drobnej złośliwości , ale bądź też bardziej sceptyczny do cudownych objawień pszczelarskich, przyjmując zasadę że samo się tylko zepsuje , a sukces zawsze jest owocem wiedzy , pracy i znoju. O rozczarowanie znacznie łatwiej niż o sukces. Kolejną cechą umysłu jest ,że sukcesy pamiętamy lepiej , a porażki szybko zapominamy - i to też jest nadzieja na przyszłość.
Sukcesów życzę , również w uprawie pomidorów :) , ale tu tez polecam te nasion F1 bo hodowla wsobna przynosi podobnie marne skutki jak z pszczołami.

michal79

Postautor: michal79 » 02 gru 2018, 20:45

manio:) pisze:no cóż , genialną cechą ludzkiego umysłu jest zapominanie . Bez tego byśmy zwariowali. Zapomnij i Ty o mojej drobnej złośliwości ,

Zapomnę maniu, tylko jeszcze muszę przećwiczyć coś na szybko. Tylko raz. ;)

maniu
.
.
.
.
.
.
ziołomiód!

;)

A co do pomidorów, to F1 jest prostą drogą. Rolnik zapłaci za nasiona 1000zł, zbierze więcej o 10 000zł, opryska za 3000zł, więc będzie 6000zł do przodu. W przeciwieństwie do normalnych, których nie pryskasz, pobierasz nasiona z tych najlepszych, suszysz, przechowujesz, co roku dbasz, żeby zasiać przynajmniej z 3 różnych linii... itede itepe....
Bardzo podobne to do pszczół. Trzeba przebrnąć przez morze internetowej ściemy, ale dane to potwierdzają.

Wróć do „Produkty z ula”