Podejrzenie wytrucia - co robić krok po kroku

Dyskusja pszczelarzy w sprawie oprysków
Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Podejrzenie wytrucia - co robić krok po kroku

Postautor: Creaz » 22 sie 2014, 12:44

W tym temacie chciałbym opisać w jaki sposób należy postępować w przypadku podejrzenia wytrucia pszczół. W tym roku niestety padłem ofiarą takiego wytrucia, i w tym temacie chciałbym opisać co i jak. Oczywiście, nie są to sztywne wytyczne postępowania, a raczej pomoc dla innych pszczelarzy, którzy może kiedyś skorzystają (oczywiście nikomu nie życzę) z mojego wpisu.

A więc zaczynamy.
1) Przychodzę na pasiekę i widzę martwe pszczoły przed ulami. Najpierw wywiad po okolicy, kto ma pole uprawne, które mogły spowodować moje straty. Ewentualne poszukanie świadków zastosowania oprysku (mogą być pomocni w sądzie), ustalenie kiedy nastąpił oprysk. Jeśli widzimy rolnika na polu w ciągu dnia, dobrze jest zrobić zdjęcia, film, powiadomić policję, porozmawiać ze sprawcą (o ile jest możliwość). Ta wszystka dokumentacja działa na naszą korzyść.

2) Powiadomienie odpowiednich organów tj. zgłoszenie podejrzenia wytrucia pszczół do gminy, poinformowanie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), tu na stronie internetowej są wszystkie dane kontaktowe: http://piorin.gov.pl/index.php?pid=1473 ewentualnie powiadomienie policji, choć w moim przypadku nie było takiej potrzeby. Najlepiej sprawę zgłosić telefonicznie, ale pamiętajmy o pismach. W naszym zbiurokratyzowanym kraju lepiej mieć na wszystko papierek. W zgłoszeniu pisemnym należy zaznaczyć, że sprawa została zgłoszona w danym dniu o konkretnej godzinie – uwaga! Pamiętajmy również komu przekazaliśmy swoje podejrzenia (imię i nazwisko zapiszmy na kartce zaraz po zakończeniu rozmowy – pamięć ludzka jest zawodna).

3) Urząd gminy ma obowiązek powołania komisji. Nie dajmy się zbyć informacjami, że takie zgłoszenie należy przedstawić organom policji. Często niestety urzędnicy nie wiedzą, że to jest ich obowiązek. Poszukam podstawy prawnej i postaram się ją dołączyć. W skład komisji wchodzą:
przedstawiciel służby rolnej urzędu gminy lub w zastępstwie upoważniony sołtys,
lekarz weterynarii lub rzeczoznawca chorób pszczelich,
przedstawiciel terenowego ogniwa związku pszczelarzy.
w miarę potrzeby do komisji może być również dokooptowany przedstawiciel PIORiN – u, tak było w moim przypadku.

4) Należy pamiętać, że pracownicy PIORiN – u, mają prawo kontroli podejrzanego rolnika. Każdy rolnik ma obowiązek ukończyć odpowiedni kurs dot. oprysków, musi mieć zaświadczenie z tego kursu, dodatkowo musi prowadzić ewidencję przeprowadzanych oprysków, legalizację sprzętu itp. każda rozbieżność działa na naszą korzyść.

5) Komisja powinna pobrać próbki osypu pszczół, próbki roślin z pola. Wszystko opisane powinno zostać w protokole, którego kopię również dostaniemy. Przed podpisaniem spokojnie wszystko 2 razy należy przeczytać, aby nie było żadnych niezgodności. Jeśli czegoś nie jesteśmy pewni pytajmy, to nasza sprawa i musimy pilnować całej procedury. Próbki pszczół należy wysłać do badania – nasze były wysyłane do Puław, ale są również inne ośrodki badawcze. Próbki wysyła Powiatowy Lekarz Weterynarii. Niestety koszty badań pokrywa pszczelarz. Na szczęście po wysłaniu próbek okazało się, że jest teraz jakiś program ochrony, chyba finansowany z UE, i nie musiałem płacić. Ma on potrwać do 2018 r. - w każdym roku bezpłatnie badanych ma byćW każdym razie koszt takiego badania to podobno ok. 500 zł na chwilę obecną. W naszym interesie jest monitowanie dalszego postępowania – należy systematycznie dzwonić do PLW i do ośrodka badawczego, co zdecydowanie przyspieszy sprawę ;).

6) Po otrzymaniu wyników potwierdzających wytrucie mamy już całą dokumentację, czyli:
potwierdzoną pisemną kopię przyjęcia zgłoszenia wytrucia pszczół do gminy,
potwierdzoną pisemną kopię przyjęcia zgłoszenia wytrucia pszczół do PIORiN-u,
pismo otrzymane od gminy w sprawie powołania komisji,
protokół z komisji dot. podejrzenia wytrucia pszczół,
protokół z Puław (lub innego ośrodka badawczego) stwierdzający wytrucie,
warto również zdobyć protokół z kontroli PIORiN-u u rolnika, tam są opisane wszystkie uchybienia i niezgodności.
dodatkowo dobrze jest mieć przygotowane pismo choćby od prezesa naszego koła z informacją od kiedy prowadzimy pasiekę, nasz nr rejestru weterynaryjnego, oraz potwierdzenie jaką ilość rodzin pszczelich mieliśmy przed wytruciem.

7) Sprawę należy zgłosić do ubezpieczyciela. Rolnik jest ubezpieczony, a OC rolnika, to jak powiedział nam pewien broker ubezpieczeniowy jedno z najbezpieczniejszych ubezpieczeń. Każdy ubezpieczyciel ma swoje druki, na których należy zgłaszać wnioski o odszkodowanie, przeważnie są one dostępne w siedzibach, lub na stronach internetowych. Do takiego wniosku dołączamy wszystkie dokumenty wymienione powyżej. Dodatkowo opisujemy dokładnie nasze straty i kwotę odszkodowania. Ja korzystałem z artykułu Prof. nadzw. Władysława Huszczy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie:
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 08_23.html Oczywiście kalkulacja jest sprzed kilku lat i należy odpowiednie kwoty podwyższyć do aktualnych cen rynkowych. Do strat w produkcji miodu, wosku, kitu i mleka pszczelego, należy dodać również straty w produkcji pyłku pszczelego, który nie został w tym opracowaniu ujęty. Należy pamiętać, że sytuacja z wytruciem, lub podtruciem może być różna i należy ją traktować tylko i wyłącznie jako przykład. Dalej pozostaje czekać na decyzję ubezpieczyciela.

8) W ciągu miesiąca przedstawiciel ubezpieczyciela skontaktował się telefonicznie na spotkanie, zaproponował ugodę. Odszkodowanie zostało przekazane na konto w ciągu tygodnia od podpisania ugody.

9) W przypadku braku możliwości wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela musimy iść do sądu. Warto zorientować się, czy w okolicy nie było już wcześniej podobnego przypadku, poszukać pomocy w naszej organizacji pszczelarskiej. Niestety sprawy sądowe ciągną się często długo (nawet kilka lat), warto więc może spróbować porozumieć się z danym rolnikiem. Ale w kwestii sądu nie będę się wypowiadał, gdyż nie jestem osobą kompetentną w tym temacie.

Mam nadzieję, że tym wpisem komuś w przyszłości pomogę, jeśli nasuwają się jakieś pytania, lub coś przeoczyłem to piszcie, chętnie uzupełnię, ewentualnie jeśli macie jakieś swoje uwagi, lub przeszliście przez to samo wpiszcie własne uwagi. Poniżej jeszcze przydatne linki:

Instrukcja postępowania przy pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych, realizowanych przez PIWet-PIB, przy podejrzeniu o ostre zatrucie pszczół środkami ochrony roślin - http://www.piwet.pulawy.pl/ssl/lims-files/wn.file/wn.file.00000722.278e89d8c2da87688af1c1b00f468a10e7dbe61f.pdf

http://www.progress.plantprotection.pl/ ... 8-3-33.pdf

wojtekpzn

Re: Podejrzenie wytrucia - co robić krok po kroku

Postautor: wojtekpzn » 25 sie 2014, 09:29

Świetny artykuł ! Czekam na podstawę prawną dotyczącą powołania komisji w gminie - i życzę, żeby nikomu nie przydały się te informację :)

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 25 sie 2014, 13:16

Reakcją gminy na zgłoszenie powinno być niezwłoczne powołanie komisji w celu uwierzytelnienia dowodów zatrucia. W przypadku natrafienia na opór w urzędzie gminy w ustanowieniu komisji należy powołać się na ustawę z dnia 8 marca 1990 roku samorządzie gminnym. (Dz.U.01.142.1591 tekst jednolity: 13.12.2001 ze zm.). Poniżej przedstawione najważniejsze artykuły tej ustawy, które mają zastosowanie:
Art. 6
1. Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
2. Jeżeli ustawy nie stanowią inaczej, rozstrzyganie w sprawach, o których mowa w ust. 1, należy do gminy.
Art. 7.
1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
1) ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej,
5) ochrony zdrowia,
19) współpracy z organizacjami pozarządowymi,

Art. 31.
Wójt kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
Art. 41
2. W przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać wójt, w formie zarządzenia. (Zatrucie środowiska, w tym pszczół, jest taką sprawą).

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 25 sie 2014, 13:18

Być może są bardziej szczegółowe zarządzenia Ministra Rolnictwa, ale do nich nie dotarłem. Ale powołanie się na tę ustawę powinno wystarczyć.

Awatar użytkownika
ruskiwentylator

Postautor: ruskiwentylator » 07 paź 2014, 21:46

Poprawka do pkt 9 z instrukcji powyżej - jeżeli nie ma wątpliwości kto jest sprawcą i dodatkowo nie ma on OC sprawę należy skierować do dowolnego ubezpieczyciela który ma ustawowy obowiązek przekazać sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W sądach sprawy ciągną się latami a z UFG kasa spływa w 30 dni. Resztą niech martwi się sprawca który zaniedbał obowiązku ubezpieczenia od OC.

kolopik

Postautor: kolopik » 07 paź 2014, 22:12

Ale macie wyobraźnie a o kapelanie w komisji zapomnieliście.
Cała komisja to Inspektor PIORIN-u nieważne przez kogo zawiadomiony; poszkodowanego, Wójta czy Policję. Reszta jest zbędna.
I tak sądy czy ubezpieczyciele oprą swoje decyzje o jego i tylko jego protokół.

kolopik

Postautor: kolopik » 07 paź 2014, 22:19

"Cezar". Mylisz akty prawne. Tu zastosowanie mają zapisy K.P.A. a nie o samorządowe.

Awatar użytkownika
ruskiwentylator

Postautor: ruskiwentylator » 08 paź 2014, 08:16

"kolopik" wytruli ci ostatnio pszczoły, że się tak wymądrzasz? Kto Ci próbki pszczół pobierze do badań na zawartość środków ochrony roślin - inspektor PIORiN ? Racją natomiast jest to, że rozstrzygający jest jego protokół lub wyniki z badań próbek roślin z plantacji szkodnika.

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 08 paź 2014, 08:38

kolopik pisze:Ale macie wyobraźnie a o kapelanie w komisji zapomnieliście.
Cała komisja to Inspektor PIORIN-u nieważne przez kogo zawiadomiony; poszkodowanego, Wójta czy Policję. Reszta jest zbędna.
I tak sądy czy ubezpieczyciele oprą swoje decyzje o jego i tylko jego protokół.

Nie masz racji, od maja przez tę sprawę przeszedłem i nie opowiadaj głupot, jak nie wiesz co i jak. Próbki powinny być pobrane komisyjnie, poza tym to działa na twoją korzyść, bo masz dowód a pod protokołem podpisują się wszyscy z komisji. Jak przekazywałem dokumenty dot. wytrucia do ubezpieczyciela w pierwszej kolejności prosili o dokumentację komisji. Jak Ci pszczoły wytrują to zobaczysz jak to wszystko płynnie działa i jak wszyscy chcą Ci pomóc. Jak nie będziesz mówił głośno o sprawie, nie dzwonił do wszystkich świętych, również po lokalnej prasie to zobaczysz ile wskórasz.

Kolopik a co do aktów prawnych, to proszę przedstaw odpowiednie artykuły. Kodeks postępowania administracyjnego wg mojej wiedzy nie ma tu żadnego zastosowania. Ale zaznaczam, że nie jestem prawnikiem.

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 08 paź 2014, 08:41

ruskiwentylator pisze:Poprawka do pkt 9 z instrukcji powyżej - jeżeli nie ma wątpliwości kto jest sprawcą i dodatkowo nie ma on OC sprawę należy skierować do dowolnego ubezpieczyciela który ma ustawowy obowiązek przekazać sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W sądach sprawy ciągną się latami a z UFG kasa spływa w 30 dni. Resztą niech martwi się sprawca który zaniedbał obowiązku ubezpieczenia od OC.

Tego nie wiedziałem i dobrze, że podałeś taką informację. Jest to bardzo ważna informacja, którą na pewno przekażę moim kolegom pszczelarzom. Dzięki!

Gilian

Postautor: Gilian » 08 paź 2014, 20:48

BARDZO WAŻNE

W Przyczynie Dolnej doszło kilka dni temu do tajemniczego masowego zatrucia pszczół. Po kilku dniach okazało sie że zakażone są również pszczoły we Wschowie, mieście niedaleko Przyczyny Dolnej (2km). Zakażenie w Wschowej to efekt rabowania zatrutych pszczół w Przyczynie.
Mój wniosek : do instrukcji postępowania dopisać punkt o obowiązkowym zabezpieczeniu zatrutych pszczół przed rabunkami, swoich już nie uratujemy, ale może komuś uratujemy pszczoły.

Awatar użytkownika
ruskiwentylator

Postautor: ruskiwentylator » 12 lis 2014, 16:08

Poniżej wklejam fragment korespondencji z UFG - Informacja o tym "jak to działa".
Załączniki
IMG_2368.jpg
IMG_2368.jpg (140.4 KiB) Przejrzano 10961 razy

Awatar użytkownika
ruskiwentylator

Postautor: ruskiwentylator » 16 gru 2014, 11:28

Właśnie dostałem pismo z UFG w którym stoi, że przyznano mi odszkodowanie za zatrute pszczoły.W całości sprawa dosyć nieskomplikowana do załatwienia ale czasochłonna i wymagająca ciągłego popychania do przodu (musiałem wielokrotnie odgrzewać przez telefon temat na każdym szczebelku, od gminy po ubezpieczyciela).

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 16 gru 2014, 15:18

To bardzo dobra wiadomość, cieszę się, że Ci się udało! Trwało to, oczywiście - jak to u nas. Ale warto się nie poddawać i walczyć o swoje! Pozdrawiam i nie życzę, aby historia się powtórzyła.

Awatar użytkownika
trajanus
Kontaktowanie:

Postautor: trajanus » 28 mar 2017, 20:41

No to jak widac ja niestety nawalilem w zalatwianiu zatrucia mojej pasieki.
W prawdzie powiadomilem Policje, zostala powolana komisja ale dopiero 5 dni po zatruciu. Piorin zrobil sledztwo i sie okazlo ze rolnik ktory zostal zlapany na goroacym uczynku uzyl opryskow niedozwolonych , jednoczesnie nie mial uprawnien na opryskiwac .
Zostal ukarany przez PIORIN mandatem.
Policja pobrala probki do badan i uwaga ....przelezaly 4 miesiace na komisariacie bo prokurator najpierw kazala przesluchac wszystkich rolnikow w promieniu 2 km.
Sprawe umozono z powodu nie specjalnego zatrucia pszczol przez rolnika.
No i sprawa trafila do sądu. Tak wiec troche potrwa.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 28 mar 2017, 21:20

Witam
Przecież to są jakieś jaja !
Ciekawy jestem jak by się poczuł ten " kmiot " mam na myśli tego " rolnika " jak ktoś by jemu wytruł jego inwentarz ? Też można by było później powiedzieć że to było nie celowo zrobione !
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
trajanus
Kontaktowanie:

Postautor: trajanus » 29 mar 2017, 07:07

Najgorsze bylo to ze policja zniszczyla probki ktore pobrala - 30 sloikow z pszczolami , woda z poidla, ziemia itd. od poczatku trzymali w pudlach pod biurkiem zamiast w zamrazarce. A prokurator mial temat gdzies, z reszta w trakcie dochodzenia zmieniali sie prokuratorzy bo jeden awansowal drugi nie znal tematu i twierdzil ze policja nie ma kasy na badania , jak wskazalem im instytuty gdzie chcieli zrobic badania za darmo to juz umorzyli śledztwo. Fakt ze wskazujac winnego , czyli nie zamykajac mi drogi w sadzie.
A PIORIN nie pobral probek bo swierdzil ze skoro zrobila to Policja to oni nie musza.

Awatar użytkownika
jawi

Postautor: jawi » 29 mar 2017, 07:44

Zerknijcie też do ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku, o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.

pawelmm

Postautor: pawelmm » 09 maja 2017, 19:21

panowie po co się sprzeczać jeżeli ktoś wytruł wam pszczoły i podejrzewacie kogoś o to, to jest tylko jeden organ który należy powiadomić który wam może pomóc tym organem jest wasza lokalna telewizja jeśli zrobią z wami wywiad i pokażą w jakiś wiadomościach to już reszte macie z głowy

Wróć do „Opryski”