Przesiedlanie pszczół na węzę jesienią

Apiholik

Re: Przesiedlanie pszczół na węzę jesienią

Postautor: Apiholik » 16 mar 2018, 01:51

tikcop1 pisze:Jeszcze nie ma pewności, że rozwiązanie prawidłowe. Brak weryfikacji rozwoju.

Panie Tomku, udzielałem się w tym temacie precyzyjnie, jednoznacznie, bez owijania w bawełnę, więc moje zdanie w tym temacie znasz. Wynika przede wszystkim z wieloletniego doświadczenia i rozmaitych pszczelarskich przygód z jakimi przychodziło mi się mierzyć, ale nie wyłącznie.
Na rozwój, przyjdzie odpowiedni czas, jak warunki atmosferyczne pozwolą. Nie tak powinno być. Przyroda za tymi rodzinami nie będzie czekać.
Sam pisałeś, że z siedmiu silnych rodzin dawców utworzyłeś 5 rodzin do zimowli, trzeba uczciwie przyznać niezbyt imponujących. Już tylko ten fakt oznacza że na samym starcie zaliczyłeś ponad dwudziesto procentową stratę. W profesjonalnym pszczelarstwie- nie do zaakceptowania.
Rodzina pszczela powinna funkcjonować jak kotłownia ogrodnika, bezawaryjnie i nieprzerwanie.Ten nie może sobie pozwolić aby w newralgicznym okresie wygasić piec, a wszelakie serwisy planuje na okres w którym obsługa nie koliduje z funkcjonowaniem. Tak należy prowadzić i rodziny pszczele. A przecież można i da się bez problemów. Czasami odwołujesz się do pszczelarzy ze wschodu, to przypomnę Ci że niektórzy uważają iż prawdziwą siłę rodziny pszczelej i taką rodzina osiąga dopiero w trzecim roku po utworzeniu. No to taka z września raczej nie ma szansy.

Moje ubiegłoroczne rodzinki w LN3/4 niestety, mimo wydaje się a niektóre zdecydowanie lepszej kondycji, od prezentowanej przez Ciebie, wydajnością, nawet nie zbliżyły się do 50% tego co uzyskałem z rodzin produkcyjnych w wlkp.

Umysł kol masz chonny jak gąbka, myślę że po tych doświadczeniach i z biegiem czasu zaniechasz takich praktyk, tak jak zaniechałeś ograniczonej rodni :)

Pozdrawiam.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 15 kwie 2018, 22:30

https://youtu.be/bu26mVZydMg

Ta sama nadal rodzina z węzy wrześniowej, stan 2 tygodnie po ustaniu zimna. Ul przestawiony bo trzeba było przyciąć koronę drzewa obok. Wg mnie rozwój przebiega prawidłowo, 5 ramek czerwiu, dużo pierzgi. Dołożyłem 8 kwietnia 1 skrajną ramkę z jedzeniem za pustawą i zabrałem dolny korpus. Żadnego pobudzania. Ul zimny, siatka nadal otwarta. Pszczoły (to był zlepek czerwiu) zdecydowały się wymienić matkę. Jak byście dalej pokierowali taką rodziną?

MARBERT

Postautor: MARBERT » 18 kwie 2018, 16:38

Dobrze to wygląda.

Wróć do „Hodowla”