Dennica osiatkowana - zamykanie i otwieranie a pory roku

Dział dla początkujących
user2016

Dennica osiatkowana - zamykanie i otwieranie a pory roku

Postautor: user2016 » 31 paź 2017, 22:44

Witam, w tym sezonie pierwszy raz mam ul wielkopolski z dennicą osiatkowaną. Nie wiem tak do końca, kiedy właściwie powinno się otwierać i zamykać taką dennice. Odkład na 1 korpusie wielkopolskim. Mam dennice niską osiatkowaną. Dałem dodatkowy 1 pusty korpus na dennice. Ul jest trochę na przeciągu, właściwie to od miesiąca. Sąsiad zburzył u siebie stare zabudowania i teraz powstał mocny przelot powietrza. Jak się mają pszczoły w takich ulach na dennicach osiatkowanych w miejscach o silnych podmuchach powietrza.

manio:)

Re: Dennica osiatkowana - zamykanie i otwieranie a pory roku

Postautor: manio:) » 31 paź 2017, 23:20

Ja mam nad jeziorem, na samym brzegu , więc zawsze wiatr łeb urywa. Siatkę zasuwam jak leczę pszczoły i wiosną , po oblocie do końca kwietnia. Czasem "zapomnę" założyć wiosną i też nic się nie dzieje złego. Całą zimę widzą pszczoły ziemię. Nie stawiam korpusu pod dennicę , bo się ramki brudzą i lepiej przechowywać w magazynie na wieszaku.
Jak się mocno obawiasz to postaw ul na jakiejś płycie , czy kawałku blachy ,żeby nie było dużej przestrzeni pod siatką, ale jak stawiasz korpus pod gniazdo to możesz spać spokojnie. Wiatr pszczołom niestraszny.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 01 lis 2017, 12:10

Pszczoły (tak jak wszystko stworzenie ) nie lubią ,przeciągu i wilgoci .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

user2016

Postautor: user2016 » 01 lis 2017, 12:39

Postautor: manio:) » 01 lis 2017, 14:24

Jak pusty korpus to OK :) . Niektórzy stawiają korpus miodni z ramkami i wiosną jednym ruchem przenoszą na górę. Dlatego pisałem o brudnych ramkach . U Ciebie to nie grozi. Nie martw się będzie dobrze. Pszczoły lubią zimowlę na siatce . Z takiej zimowli wychodzą silniejsze niż w tradycyjnych ulach z pełną dennicą. Górą mam ul zamknięty , bez pajączkow czy innej wentylacji. Daszek leży wprost na powałce lub folii. Coś jak odwrócone wiadro. To warunki najbardziej zbliżone do naturalnych.

user2016

Postautor: user2016 » 01 lis 2017, 16:22

Przy otwartej dennicy osiatkowanej jak wielki wylotek zostawić 10 cm czy mniej?

Postautor: manio:) » 01 lis 2017, 18:41

MARBERT

Postautor: MARBERT » 02 lis 2017, 17:29

Wyleczone i w we właściwej sile, oczywiście.

Postautor: manio:) » 02 lis 2017, 17:51

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 11 maja 2018, 20:14

A kiedy Panowie otwierać dennice na wiosnę?ja mam wysokie dennice,z taką klapką z tyłu,jak na filmie "rotacyjna hodowla pszczół"klapy już wyjąłem, gorąco było,a i pszczoły dużo.
Pozdrawiam
nobikarina.
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 11 maja 2018, 21:47

Na rzepaku, mniej więcej w połowie możesz śmiało otwierać

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 12 maja 2018, 16:08

Super! Dzięki za odpowiedź!
Pozdrawiam
nobikarina.
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 14 maja 2018, 14:33

To też jest mocno zależne od miejsca stacjonowania pasieki. U mnie dopiero koło domu osłonięcie przed wiatrem rośnie i się zagęszcza... a że generalnie na mej wsi ciągle wieje, to dennice miałem zamknięte. Pszczołom ewidentnie to nie przeszkadzało. W ubiegłym tygodniu pszczoły zostały przewiezione na inne miejsce. W niedzielę jak zajechałem na małą kontrolę, widać już było sporo wachlujących pszczół na wylotkach. Pasieczysko z 3 stron osłonięte i zaraz miały cieplej. Wkładki wyjąłem, pszczoły po godzinie zniknęły z wylotków. Jakbym je tak zostawił jeszcze z tydzień, to idę o zakład, że przy następnym przeglądzie miałbym mateczniki do wycinania.
Miśkowa Pasieka

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”