Jakie matki najlepsze-swoje czy kupowane?

Awatar użytkownika
dudi

Re: Jakie matki najlepsze-swoje czy kupowane?

Postautor: dudi » 15 maja 2018, 20:38

U mnie np nie ma problemu z unasiennianiem matek.
Corocznie dostaję matki od Miodka, Pleszka, Zdzisława jeżeli zaginie jedna max dwie na 20 to wszystko.
Te co wrócą czerwią, sporadycznie żeby jakaś odpadła.
Czyli jeżeli na 20 szt w najgorszym wypadku odpadnie 3 to rachunek prosty

20 x 25 = 500
20 x 60 = 1200

W najgorszym wypadku u mnie różnica to i tak 540 zł ( gdybym to kupował )

No ale cóż, kto bogatemu zabroni ;)

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 15 maja 2018, 21:17

dudi pisze:
No ale cóż, kto bogatemu zabroni ;)

Witam
Sie zarobiło w Reihu to teraz sie rządzi :):)
A tak poważnie - Ja zawsze wole kupować matki unasiennione , szybciej podejmują czerwienie ;)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 15 maja 2018, 22:04

Piotr, ale ja matek nie kupuję :)
To co dostaje to w ramach tzw oceny terenowej :)

A co do tych UN to postaw kilka ulików weselnych na swoja ramkę jeżeli nie masz, kup NU wrzuć i niech siedzą.

Znam pszczelarzy którzy kupują od hodowców matki NU, unasienniają u siebie i sprzedają jako swoje UN ;)

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 16 maja 2018, 07:02

dudi pisze:Piotr, ale ja matek nie kupuję :)
To co dostaje to w ramach tzw oceny terenowej :)

Witam
Zrozumiałem Twojego posta i się domyśliłem :)
Pozdrawiam

Boleslav

Postautor: Boleslav » 16 maja 2018, 13:16

MARBERT pisze:Bolesławie jak wiesz chyba, nie kupuję matek NU tylko UN.
Te najlepsze traktuję jako "reproduktorki".

Uważam że kupowanie matek NU to głupota czyli oszczędności tylko w głowie pszczelarza. Jak widzi cenę i kombinuje. Jak kilka lat zapisze sukcesy z unasienianiem obcych matek to zrozumie.

To moje zdanie.

Ale narobiĺem! To tak jak na skróty ide (:
NU pisząc miałem na myśli naturalnie unasienione!
Nieunasienione ( jednodniówki) nie dla mnie. 10 dni aż dwa tygodnie w drodze itd.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 17 maja 2018, 17:05

Bolesławie
Matki po matkach unasienionych u hodowcy są u mnie 30 % lepsze. W ujęciu kilkuletnim, bo raz tak a raz tak.
Może być tak że rok czy dwa lata złe warunki.
Pozostaję przy dwóch hodowcach. Matki unasienione bardzo stabilne. Matki po nich podobnie.
Rok ten, rok ten.
Najlepsze matki do własnej hodowli.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 21 maja 2018, 05:33

Rzecz jasna. Niby Czechy niedaleko, człowiek się stara aby było jak najlepiej a wychodzi dupsko do kwadratu.
Wybieasz matki najlepsze jakie masz do wydania, wysyłasz i słyszysz że są do dupy.
Od dwóch lat nie wysyłamy matek pszczelich na Wyspy Brytyjskie pomimo, że zamówienia płatne z góry opiewają na 80- 120 królowych.

Z sympatii, sporadycznie wysyłamy matki pszczele do takich pszczelarzy jak Pan Boleslaw.
Wyszło coś jak wyszło. Sądzę, ze to wina transportu i Boleslav rozgoryczony
Zrobimy tak, podwójna ilość matek gratis powędruje na Czechy.
Sam osobiście wybierałem matki dla Pana Boleslava.

"Poprubujom jeszczio raz :-)

Boleslav

Postautor: Boleslav » 21 maja 2018, 21:49

Panie Leszku. Jak pan wie, że jestem rozgoryczony, że biore matule tylko od pana?
Gdybym chciał tu oficjalnie pana z przeproszeniem ,, popluć", to bym tak zrobił. A że miałem problem z matulą po zakupie, to napisałem panu prywatnie. Mam do pana wielki szacunek, i niech tak będzie.
Jako jeden z mała, zawsze pan stara się darować lub wynagrodzić matulami,jakieś tam usterki, nie zawsze przez pana może zawinione. Pozdrawiam Bolek

centurion

Postautor: centurion » 12 lip 2018, 09:58

Ja tam biroę matule od P.Leszka co rok, w tym roku niestety spasowałem z braku technicznych możliwości. Zawsze mi pasowały. Najbardziej jednak przypadły mi Primorski 2P97 i takie bym chciał zakupić jeszcze, córy po nich też wybitne są. W zeszłym roku zamówiłem po 10 sztuk. B557 (chyba) - nie przypasowało im coś może Ja ciężko miały z bujaniem, EL26 - bardzo duże rodziny, pszczoły opór ale nie na moje pożytki (raczej chyba oczekują stałego nieprzerwanego pożytku), P74 - spełniają moje oczekiwania ale już poczucie humoru u nich mniejsze (bardziej agresywne) wszystkie jako jednodniówki były więc unasiennione trutniami z okolicy. U mnie primorskie, a w okolicy Krainki Nieski. Ale tak jak napisałem najmilej wspominam 2P97, do tej pory mam jedną babunię z przed 3 lat od Pana Leszka, widac że słąbiej czerwi ale miodu przyniesie i jest dawcą nowego materiału. Niestety Pan Leszek oficjalnie straszy emeryturą i co wtedy ?

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 12 lip 2018, 14:34

Jak nie bedzie pana Leszka bedą nastepcy (moze nawet lepsi ).,Nie ma ludzi nie zastąpionych.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

centurion

Postautor: centurion » 12 lip 2018, 15:22

Nie mówię że nie ale trochę potrwa znowu szukanie tej odpowiedniej ;-)

Paweł12

Postautor: Paweł12 » 12 lip 2018, 20:34

Jakie matki najlepsze? Swoje.
No chyba że od Leszka Polbarta, wtedy mozna wejść w polemikę. Aczkolwiek wielkim rozczarowaniem była dla mnie pszczoła anatolska Alis Sword. Gorszą widzialem tylko u "leśnych dziadków", ale moze po prostu miałem pecha.

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 12 lip 2018, 21:08

A mnie dziwi takie usprawiedliwianie. Teksty typu Leszka matki najlepsze, ale miałem pecha bo jakieś mi się trafiły złe. Coś tu jest nie tak skoro nie wszystko złoto co się świeci. Widocznie Leszek sprzedaje nie sprawdzony towar.
I żeby nie było brałem i ja teraz biorę gdzie indziej. Nie ma cudownych pszczół, ale bajkowe lasy jodłowe są gdzie pszczoły noszą wiadrami. Pozdrawiam Marcin

Paweł12

Postautor: Paweł12 » 12 lip 2018, 21:59

marcinbzyk pisze:A mnie dziwi takie usprawiedliwianie. Teksty typu Leszka matki najlepsze, ale miałem pecha bo jakieś mi się trafiły złe. Coś tu jest nie tak skoro nie wszystko złoto co się świeci. Widocznie Leszek sprzedaje nie sprawdzony towar.
I żeby nie było brałem i ja teraz biorę gdzie indziej. Nie ma cudownych pszczół, ale bajkowe lasy jodłowe są gdzie pszczoły noszą wiadrami. Pozdrawiam Marcin

Marcinie, dobrześ to ujął. Jednak chciałem przekazać, że wśród "kupnych" matek, tylko Leszka mogły konkurować z tymi hodowanymi przeze mnie. Aczkolwiek warto nadmienić, że w częstych przypadkach tę rywalizację przegrywały, chociażby wspomniana wyżej anatolska pszczoła.
Pozdrawiam Cię serdecznie.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 13 lip 2018, 22:20

Pawle, po jakim materiale hodowałeś własne matki?

Pozdrawiam,
Leszek

Paweł12

Postautor: Paweł12 » 14 lip 2018, 07:19

polbart pisze:Pawle, po jakim materiale hodowałeś własne matki?

Pozdrawiam,
Leszek

Kilka lat temu ojciec otrzymał za pewną przysługę kilka matek od znajomego Ukraińca w Przemyślu. Nieco zmieniony material po tych pszczolach mam do dziś. Po nich hoduję najwięcej matek.

Pozdrawiam

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 19 lip 2018, 04:15

Dostaliście dobry materiał, który w kolejnych krzyżówkach przynosi Wam oczekiwane przez Was efekty.
Mając dopływ odległego materiału trutowego, wierzę w to co piszesz. Pamiętaj, o ciągłej pracy. Jeśli się zakochaliście w Karpatce (żadna inna pszczoła z Ukrainy nie nadaje się do szybszego krzyżowania) - prowadźcie tę linie i jak najczęściej na ile to możliwe, zmieniajcie jej pulę genową trutni, sposobami jakie możecie uzyskać w swoich warunkach. Karpatka jest dobrą pszczołą do krzyżowania dla ambitnych hodowców. Dlaczego piszę o Karpatce jako że pozostałe pszczoły z Ukrainy - stepowa i poleska nie dają tak szybko dobrych efektów krzyżowniczych jakie udało się Wam uzyskać z pszczołą otrzymaną przez Ojca.
Pracujcie dalej z tą pszczołą zmieniając do niej dopływ puli genowej strony ojcowskiej.

Pozdrawiam,
Leszek

Wróć do „Hodowla”