Odklad jedno ramkowy

Dział dla początkujących
Nobikarina

Re: Odklad jedno ramkowy

Postautor: Nobikarina » 30 maja 2018, 11:32

Jeszcze pytanko,jak robicie odklad,to matkę poddać w dniu wykonania odkładu,czy poczekać kilka dni, zerwać mateczniki i potem poddawać matule?Jak zwykle za odpowiedzi serdeczne podziękowania
Pozdrawiam
Norbert.
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

pastaga

Postautor: pastaga » 30 maja 2018, 11:38

Nobikarina pisze:Jeszcze pytanko,jak robicie odklad,to matkę poddać w dniu wykonania odkładu,czy poczekać kilka dni, zerwać mateczniki i potem poddawać matule?Jak zwykle za odpowiedzi serdeczne podziękowania
Pozdrawiam
Norbert.

Odczekać ze 3-4h i podać, albo już poczekać aż nie będzie otwartego czerwiu, zerwać mateczniki i podać.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 30 maja 2018, 14:01

Super, dzięki za odpowiedź! ale Was dziś męczę.To na dziś jeszcze ostatnie pytanko:jak już poddamy matkę w tej pierwszej wersji (3-4h)po zrobieniu odkladu, za kilka dni sprawdzamy i są mateczniki,to znaczy że matkę załatwiły?
Pozdrawiam
Norbert.
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

Huberto

Postautor: Huberto » 30 maja 2018, 18:08

Nobikarina pisze:Super, dzięki za odpowiedź! ale Was dziś męczę.To na dziś jeszcze ostatnie pytanko:jak już poddamy matkę w tej pierwszej wersji (3-4h)po zrobieniu odkladu, za kilka dni sprawdzamy i są mateczniki,to znaczy że matkę załatwiły?
Pozdrawiam
Norbert.

Widząc mateczniki nigdy nie masz pewności że matkę ścięły. U mnie wielokrotnie było tak że po poddaniu matecznika za 3-4 dni było jeszcze kilka mateczników. Po przeszukania gniazda matka normalnie już śmigała po plastrach, nawet nie ścinałem mateczników za kilka dni już ich nie było

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 30 maja 2018, 18:13

Huberto pisze:
Nobikarina pisze:Super, dzięki za odpowiedź! ale Was dziś męczę.To na dziś jeszcze ostatnie pytanko:jak już poddamy matkę w tej pierwszej wersji (3-4h)po zrobieniu odkladu, za kilka dni sprawdzamy i są mateczniki,to znaczy że matkę załatwiły?
Pozdrawiam
Norbert.

Widząc mateczniki nigdy nie masz pewności że matkę ścięły. U mnie wielokrotnie było tak że po poddaniu matecznika za 3-4 dni było jeszcze kilka mateczników. Po przeszukania gniazda matka normalnie już śmigała po plastrach, nawet nie ścinałem mateczników za kilka dni już ich nie było

Wielkie dzięki za odpowiedź! właśnie mam taki przypadek.Wiec będę szukał matuli.
Pozdrawiam
Norbert
Czesław Niemen

Beeman

Postautor: Beeman » 27 cze 2018, 06:42

piotrus82r pisze:szczerze mówiąc to jeszcze nie testowałem tego rozwiązania, tyle
wiem co przeczytałem, czy usłyszałem
Po prostu chce w tym roku sam spróbować hodowli matuli na własne potrzeby
a podobno matki z mateczników szybciej rozpoczynają czerwienie niż te poddawane
w klateczkach dlatego chce spróbować,
czyli robię standardowy odkład z czerwiu krytego jedna ramka plus matula i tu mam zamiar
sprawdzić wiedzę min C Kruka tj że po 3-5h od utraty matki pszczoły są w największym
stresie i wtedy spokojnie można poddawać i matule i tym bardziej mateczniki, z dobrym skutkiem
matecznik normalny naturalny z miseczek woskowych które tez sam sobie chce zrobić.
oczywiście wcześniej tj początkiem maja chce zrobić jeden silniejszy odkład tj 2ramki czerwiu krytego
plus dwie czerwiu otwartego który będzie mi wychowywał matule jak to wyjdzie dam zanć w maju/czerwcu

Witam Piotr. Jak sie powiodlo z matulami w odkladach. Ja mysle ze takie male odklady nie sa w stanie wykarmic larwe na dorodna matke. Moze sie myle ale u mnie tak jest. Powodzenia

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 27 cze 2018, 13:18

Odkład jednoramkowy to dobry inkubator jedynie zasklepionych larw w tym matecznej.

Ostatnio propagowany chory niemiecki pomysł hodować matki od zera w jednoramkowym. Min 30 tyś pszczół, 5-6 ramek czerwiu ma być na usługi karmienia, dopływ wziątku, pyłku, wody. Inaczej o kant. Matki lepsze letnie czy jesienne niż wiosenne i swoje lokalne ratunkowe czy rojowe. Hodowlane też są ratunkowe.

manio:)

Postautor: manio:) » 27 cze 2018, 21:18

Do takiego odkładu idealnie jest podać matecznik ( a lepiej 2) wyhodowane w rodzinie z matką , np. Cloake Board, ale wystarczy kawałek folii, a i bez folii założą mateczniki jak im się poda jajeczka od dobrej rodziny na samą górę miodni .
Nie za dużo mateczników na raz , tak do 15-20 szt. max.
Najlepiej na węzie tylko lekko odciągniętej i zaciętej na brzegu. Zostawić co trzecie jajeczko ,żeby nie było bliźniaczek syjamskich. Wtedy jest komu pieścić matecznik i wspierać wygryzającą się matkę . Poszukajcie na chomiku pięknego filmu "Pszczoły z Afryki" , to o pszczołach wędrownych i tam jest fajna scena wygryzającej się matki , która wystawia języczek przez szczelinę wygryzioną w mateczniku i dostaje pokarm od otaczających ją pszczół. Piękna scena i w cieplarce takiej opieki nie ma.

Obrazek

Ale nawet w takim małym odkładzie jeśli jest dużo młodej pszczoły to pociągną nie więcej jak 2-3 mateczniki i matka nie będzie gorsza niż z masowej hodowli. To sposób dla początkujących ,żeby zachęcić do samodzielnej hodowli matek i dlatego warto próbować.
U mnie trutnie zostały tylko w odkładach . W macierzakach dostały wymówienie lokalu z eksmisją.

Borówka

Postautor: Borówka » 27 cze 2018, 23:31

Można zastosować opcję metody odkładów jednoramkowych z hodowlą w nich mateczników ratunkowych, jak ktoś się boi, że larwy nie będą dobrze wykarmione. Ja zrobiłem mniej więcej tak:

Duże odkłady składańce takie na 8-10 ramek WZ, z dużych rodzin w ramach zabiegów przeciwrójkowych. Najlepiej z czerwiem w każdym stadium. Taki duży odkład zaczyna pracować jak normalna rodzina. Po tygodniu robi się dalsze odkłady jednoramkowe z tego dużego odkładu, tak aby każdy odkład miał jakiś zasklepiony matecznik. Zwykle są na prawie każdej lub każdej jeśli był młody czerw otwarty. Odkład jednoramkowy grzeje więc tyko matecznik zasklepiony. Fakt, że jedna procedura przy pszczołach więcej.

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”