Matka ograniczona na 1 korpusie lang3/4.

marcinbzyk

Matka ograniczona na 1 korpusie lang3/4.

Postautor: marcinbzyk » 14 maja 2018, 15:11

Co koledzy o tym sądzą? Wymiar ramki powierzchnia taki sam jak Ostrowski.

Awatar użytkownika
dudi

Re: Matka ograniczona na 1 korpusie lang3/4.

Postautor: dudi » 14 maja 2018, 20:18

Marcin, nic nadzwyczajnego. Non stop mam matkę na jednym korpusie

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 14 maja 2018, 20:31

dudi pisze:Marcin, nic nadzwyczajnego. Non stop mam matkę na jednym korpusie

A ja w tym roku spróbuje na dwóch trzymać matkę.Trzeci dam na miód i zobaczymy co z tego będzie.Korpusy mam trzynastoramkowe i teraz siedza na dwóch.Troche balaganu maja w gnieździe tu czerw tam czerw tu pierzga tam miód.Tak porozpierniczane.
marektomala1979

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 14 maja 2018, 21:24

No i mnie ten bałagan denerwuje.

W dolnym bedzie pierzga, a matka mało kiedy tam zejdzie do czerwienia, ale próbuj zobacz ;)

Paprot

Postautor: Paprot » 14 maja 2018, 22:30

dudi pisze:W dolnym bedzie pierzga, a matka mało kiedy tam zejdzie do czerwienia, ale próbuj zobacz ;)

Mogę potwierdzić, mam parę langów 3/4 i do tej pory trzymałem gniazdo cały czas na 2 korpusach, matka rzadko kiedy schodzi czerwić do dolnego, jest tam w zasadzie sama pierzga. Ciągle się uczę - to mój czwarty rok i w tym roku stosowałem wiosną zamianę korpusów, jest też plan, żeby na lipę matce dać tylko jeden korpus do dyspozycji.

Dudi, jak wygląda układ gniazda, kiedy trzymasz je na jednym korpusie? Pierzga pewnie po bokach, a jak sobie radzą z zapasem? No i najważniejsze, czy takie ograniczenie matki nie wzbudza u pszczół nastroju rojowego?

Apiholik

Postautor: Apiholik » 14 maja 2018, 23:50

Przy dobrych matkach, to gniazdo na dwóch korpusach L3/4 wcale nie jest za duże. Czerw, ramkana na trutnie, trochę pierzgi i trochę żelaznego zapasu. Nie wiem co tu zmieniać.

Beeman

Postautor: Beeman » 15 maja 2018, 02:30

Witam. Jesli moge zapytac, to ile miodu przyniesie taka rodzina na 3/4? Ja mam w planach w tym roku trzymac rodnie na 1 i 3/4 korpusa, i tak tez zazimowac. W zeszlym roku rodnia byla na 20 pelnych ramkach.(2 korpusy) Powodzenia

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 15 maja 2018, 07:13

Paprot pisze:
dudi pisze:W dolnym bedzie pierzga, a matka mało kiedy tam zejdzie do czerwienia, ale próbuj zobacz ;)

Mogę potwierdzić, mam parę langów 3/4 i do tej pory trzymałem gniazdo cały czas na 2 korpusach, matka rzadko kiedy schodzi czerwić do dolnego, jest tam w zasadzie sama pierzga. Ciągle się uczę - to mój czwarty rok i w tym roku stosowałem wiosną zamianę korpusów, jest też plan, żeby na lipę matce dać tylko jeden korpus do dyspozycji.

Dudi, jak wygląda układ gniazda, kiedy trzymasz je na jednym korpusie? Pierzga pewnie po bokach, a jak sobie radzą z zapasem? No i najważniejsze, czy takie ograniczenie matki nie wzbudza u pszczół nastroju rojowego?

Jak wspomniałem, testowałem układ na 2 korpusach rodnia.
Trochę bałaganu.
U mnie matka siedzi na jednym i co tydzień robiąc przegląd zabieram jej ramkę dwie z czerwiem na wygryzieniu nad kratę.
Tam się oczywiście wygryza i pszczoły zalewaja miodem.
Przy takim rozwiązaniu mam większy porządek w ulu, pierzga, zapas po bokach, w środku piękny czerw.
Co do nastrojów rojowych i rójek - odpukać można powiedzieć że nie występuje to zjawisko u mnie na pasiece

Beeman pisze:

Witam. Jesli moge zapytac, to ile miodu przyniesie taka rodzina na 3/4? Ja mam w planach w tym roku trzymac rodnie na 1 i 3/4 korpusa, i tak tez zazimowac. W zeszlym roku rodnia byla na 20 pelnych ramkach.(2 korpusy) Powodzenia

Ja mam akurat ostrowską a nie langa ale to ta sama kubatura ramki - inna przekątna.

Co do miodu.
Wszystko zależy od pożytków i pogody i tutaj nie ma książkowych ilości.
Przy dobrym pożytku zalać miodnie w ciągu tygodnia to żaden problem.
Mam tak w tym roku na rzepaku.
Wiadomo, rzepak to jeden z pierwszych pożytków i siła jeszcze jest różna w rodzinach, ale po tygodniu niektóre dostały 2 korpus jako miodnie bo juz gniazdo było zalewane ;)

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 15 maja 2018, 07:53

Że swojego doświadczenia do szybkiego rozwoju i siły na wiosnę obowiązkowo 2. Ale gdy chcemy dobrze wykorzystać pożytek lipa,akacja, facelia i jest to nasz ostatni to skłaniam się do 1. Wszystko mam na razie w fazie testów.
Ten rok jest specyficznym pszczoły pakują miód w gniazdo tak jakby w czerwcu miała być zima.

Awatar użytkownika
beerciak

Postautor: beerciak » 15 maja 2018, 22:51

marcinbzyk pisze:Co koledzy o tym sądzą? Wymiar ramki powierzchnia taki sam jak Ostrowski.

Lepsiejsza krainka do 10 maja to 21 takich ramek zawali czerwiem,a zapas ,a pierzga? gdzie to pomieścić ?a później miło sie patrzy jak miód w oczach sie napełnia.

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 16 maja 2018, 06:28

20 ramek czerwiu chyba po pół ramki na każdej.
Żeby zaczerwic 16 to już musi być plenna linia pszczół.
Mnie tu chodzi raczej o czasowe ograniczanie na pożytku w celu lepszego wykorzystania.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 16 maja 2018, 07:20

Marcin, zrób tak jak ja - do rzepaku jedź na dwóch, później na jeden i co przegląd rameczka dwie do góry.

Nie czytaj beerciaka bo będziesz miał koszmary w nocy :)

manio:)

Postautor: manio:) » 16 maja 2018, 07:33

dudi pisze:Marcin, zrób tak jak ja - do rzepaku jedź na dwóch, później na jeden i co przegląd rameczka dwie do góry.

Zrobiłem jak radzisz na 1/2 Dadantach :) . Wg mnie jest fajnie , bo jest porządek w rodni i matce nie przeszkadzają ramki zawalone pierzgą. Ciekawe tylko czy pszczołom to się podoba? W każdym razie robota szybsza bo wiem , w którym korpusie jest matka i szybko podmieniam ramki zaczerwione na węzę. Matki to nie ogranicza, raczej odwrotnie bo zawsze ma nowe ramki do czerwienia.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 21 maja 2018, 04:34

3 korpusy na gniazdo, 3-4 na miodnię

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 21 maja 2018, 22:56

To chyba na jakichś dobrych pożytkach .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Boleslav

Postautor: Boleslav » 22 maja 2018, 22:25

polbart pisze:3 korpusy na gniazdo, 3-4 na miodnię

Zgoda pod warunkiem, že matule bedom czerwič (:

Apiholik

Postautor: Apiholik » 23 maja 2018, 22:55

W rodzinach (L3/4) które trzymałem bez krat odgrodowych, matki ratowały sytuację i czerwilły gdzie tylko miały szansę. W rodzinach (L3/4) które trzymałem z kratą i gniazdem na dwóch korpusach przez ostatni okres i tak nie ma zbyt wiele czerwiu. Gniazda już od dłuższego czasu są nagminnie zalewane. Dobrze że mają gdzie. Co by było , gdyby gniazdo trzymać tylko na jednym korpusie?
Jest dziś 23 maja . Pierwsze lipy już powolutku zaczynają kwitnąć. Jeśliby lipe traktować jako główny pożytek , to zgodnie z zasadą matki już dawno powinny być ograniczone. Co dobrego można osiągnąć kiedy ogranicza się matki z początkiem maja?

manio:)

Postautor: manio:) » 23 maja 2018, 23:11

Prowadzenie rodni na jednym korpusie nie ogranicza w niczym matki , a wręcz przeciwnie : zawsze ma gdzie czerwić. Nie jest to oczywiście rozwiązanie dla pasiek wielkotowarowych , ale dla amatora OK. Ramki napakowane pyłkiem , czy z czerwiem krytym daję nad kratę a do rodni węzę , albo robię odkłady zależnie od potrzeb i sytuacji. Tyle ,że to grzebalnictwo , a mało być operowanie tylko korpusami :) Będę jednak grzebalnikiem bo efekty mnie cieszą. Nie zalewają też gniazda bo ciągle nowe ramki , a matka czerwi już na liźniętej węzie.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 24 maja 2018, 07:19

Na podobnych mykach polegała mniej/więcej, gospodarka w leżakach. Uciekałem od niej rękami i nogami to i nie chcę do niej powracać.

Zrobiłem sporo odkładów w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Wszystkie miejsca po zebranym czerwiu uzupełnialiśmy wyłącznie węzą, innych ramek już dawno nie mamy. Bez względu na to czy pszczoły stały na rzepaku czy na akacji, w ogromnej większości zalały miodem te odbudowane plastry, zamiast zaczerwić . Czasami czerwiu jest tyle co piąstka, bo tyle matka zdążyła zaczerwić. Jak dla mnie to właśnie jest "bałaganem". W niektórych rodzinach z wrodzonymi skłonnościami do zalewania matki można było stwierdzić kompletny brak czerwiu otwartego i jaj. Więc o tym czy zalewają czy zaczerwiają decyduje pożytek, a właściwie jego obfitość i zbyt mała kubatura ula.
Pozdrawiam.
Andrzej
Ostatnio zmieniony 24 maja 2018, 07:25 przez Apiholik, łącznie zmieniany 1 raz.

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 24 maja 2018, 07:24

Ja ograniczylem kilka matek na 1 korpusie. Efekt jest taki ze aktualnie jest 8-9 r czerwiu i ramka pracy. pozdrawiam

Wróć do „Prace w pasiece”