prebiotyki czy może probiotyki?

Miejsce dla dyskusji o pszczelarstwie bez stosowania leków
Piotr Pitersen

prebiotyki czy może probiotyki?

Postautor: Piotr Pitersen » 16 maja 2018, 08:27

Witam. Na wykładzie "Obecne problemy w pszczelarstwie dr Zbigniew Lipiński poruszył temat prebiotyków i probiotyków. Z tego co zapamiętałem i zrozumiałem negatywnie wypowiadał się o stosowaniu probiotyków dla pszczół. Ze względu na ogrom, liczbę i funkcję i powiązań funkcjonalnych mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym pszczoły, których nie jesteśmy na chwilę obecną wstanie dokładnie poznać. Niemożliwe jest ustalenie i wprowadzenie odpowiedniej kultury bakterii (probiotyku), która nie spowoduje zaburzeń i dalszych zmian. Tak więc stosowanie probiotyków mija się z celem. Jeśli chodzi o prebiotyki to substancje, które wspomagają i pobudzają rozwój bakterii. W tym kontekście ważne jest, aby pszczoły miały dostęp do witamin z grupy B. Doczytałem, że można podawać preparat odżywczy Apibiovit. Czy ktoś może podać przepisy na naturalne preparaty zawierające grupy witamin B?

Borówka

Re: prebiotyki czy może probiotyki?

Postautor: Borówka » 16 maja 2018, 09:46

Wątroba zwierzęca, krew, żółtko. Oraz niepełny kompleks B (czyli gorszy) to drożdże (oczywiście nieaktywne).

Piotr Pitersen

Postautor: Piotr Pitersen » 16 maja 2018, 14:46

Borówka pisze:Wątroba zwierzęca, krew, żółtko. Oraz niepełny kompleks B (czyli gorszy) to drożdże (oczywiście nieaktywne).

Bardzo ciekawe. Wypróbuję podobną mieszankę z syropem w przerwie między pożytkami.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 16 maja 2018, 15:01

Miksem krwi, żółtka i wątroby chcesz pszczoły pryskać? Jak ktoś Ci napisze że masz ugotować żabę, dodać szczypty soku ze skarpet i zalać to maślanką to też wypróbujesz?
Miśkowa Pasieka

Piotr Pitersen

Postautor: Piotr Pitersen » 16 maja 2018, 15:06

Michał Nowak pisze:Miksem krwi, żółtka i wątroby chcesz pszczoły pryskać? Jak ktoś Ci napisze że masz ugotować żabę, dodać szczypty soku ze skarpet i zalać to maślanką to też wypróbujesz?

Nie widzę w powyższych wypowiedziach słowa "pryskać" Chodzi np o podawanie w naczyniu. Więcej wyobraźni :)

M.Kowalski

Postautor: M.Kowalski » 16 maja 2018, 15:25

Mniej wyobrazni a wiecej podstawowej wiedzy.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 16 maja 2018, 18:42

Borówka pisze:Wątroba zwierzęca, krew, żółtko. Oraz niepełny kompleks B (czyli gorszy) to drożdże (oczywiście nieaktywne).

To jest dobre dla człowieka ,nie dla pszczół .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 16 maja 2018, 19:05

Piotr Pitersen pisze:
Michał Nowak pisze:Miksem krwi, żółtka i wątroby chcesz pszczoły pryskać? Jak ktoś Ci napisze że masz ugotować żabę, dodać szczypty soku ze skarpet i zalać to maślanką to też wypróbujesz?

Nie widzę w powyższych wypowiedziach słowa "pryskać" Chodzi np o podawanie w naczyniu. Więcej wyobraźni :)

Witam
Pamiętaj że naczynie powinno być porcelanowe , jak użyjesz innego naczynia mogą same nie pobierać i będziesz musiał je karmić łyżeczką dobrze by było do tego używać łyżeczkę ze srebra . :)
PS. Kolego SZACUN WIELKI , naprawde jesteś GIGANT :):):)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 16 maja 2018, 20:15

Piotr Pitersen pisze: Czy ktoś może podać przepisy na naturalne preparaty zawierające grupy witamin B?

Sok z kapusty kiszonej.

Piotr Pitersen

Postautor: Piotr Pitersen » 16 maja 2018, 21:27

https://pasieka24.pl/index.php/pasieka- ... la-pszczol

https://www.youtube.com/watch?v=eB-Gw4or9y8

Nie rozumiem skąd ironia niektórych? Proponuje ponownie zwrócić uwagę na rolę prebiotyków i probiotyków(dla was pewnie to samo, a co tam), Prawdą jest, że preparaty, które sprzedają, rzekomo mają pomagać i zawierać określone dawki np witamin itp. zawierają tylko ich śladowe ilości. Działają tylko na portfel kupującego. Byle by się sprzedawało. Jestem zdania że lepiej samemu coś sprawdzić i wyciągnąć jakiekolwiek wnioski, niż kupować na okrągło wątpliwe preparaty, albo z opony od stara zrobić poidło dla pszczół.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2018, 21:48 przez Piotr Pitersen, łącznie zmieniany 1 raz.

Borówka

Postautor: Borówka » 16 maja 2018, 21:45

janusz.szalaj pisze:

To jest dobre dla człowieka ,nie dla pszczół .

Moim zdaniem może być lepsze to niż ewentualne niedobory. Nie ma obowiązku stosowania, jak komuś nie pasuje. Po za tym pytanie było o najlepsze naturalne źródła kompleksu witamin B. Takie więc podałem zgodnie z danymi.

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 17 maja 2018, 16:32

Borówka pisze:Moim zdaniem może być lepsze to niż ewentualne niedobory. Nie ma obowiązku stosowania, jak komuś nie pasuje. Po za tym pytanie było o najlepsze naturalne źródła kompleksu witamin B. Takie więc podałem zgodnie z danymi.

Naturalnym źródłem wit. B oprócz tego co ja podałem i to co kolega Borówka są różnej maści orzechy:

10 najważniejszych źródeł wit.B
https://testosterone.pl/wiedza/10-najwazniejszych-zrodel-witaminy-b-complex/

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 17 maja 2018, 18:47

Nie szalejcie z ta Vit B.
Przedawkujecie to miodu nie będzie.
Najedzcie się sami Vit B to zobaczycie jak będziecie spali. To jeden z objawów przedawkowania :)))

A pszczoły po wziątek poleca dopiero na gryke :)))

MARBERT

Postautor: MARBERT » 17 maja 2018, 18:57

dudi pisze:Nie szalejcie z ta Vit B.
Przedawkujecie to miodu nie będzie.
Najedzcie się sami Vit B to zobaczycie jak będziecie spali. To jeden z objawów przedawkowania :)))

A pszczoły po wziątek poleca dopiero na gryke :)))

To już w Lubelskiem susza?

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 17 maja 2018, 19:30

Dlaczego susza?

Drugi dzień pięknie pada jeżeli o taką susze ci chodzi.

A jeżeli o pożytkową to;

W weekend wirujemy rzepaczek, wielokwiat.
Akacje odpuściłem, aby patrzeć jak zakwitnie malina, później lipa, fasola, facelia, gryka i na koniec może trochę nawłoci.
Na pożytki nie narzekam.

A pisząc że poleca dopiero na gryke miałem na myśli pszczoły po VIT B - kilka pożytków prześpią :)))

MARBERT

Postautor: MARBERT » 18 maja 2018, 15:30

Teraz paniał ja.
Ja do ula gówna nie wkładam, gówna za które trza płacić a Puławy tego nie zbadały.
A nawet jak by zbadały to po co mi to w bieszczadach?

Piotr Pitersen

Postautor: Piotr Pitersen » 18 maja 2018, 17:44

Na dobrą sprawę dobrze kombinujący handlowiec może wlać do butelki cokolwiek i wprowadzić na rynek, zwłaszcza za pomocą internetów. Gdy w przypadku stosowania takiego "preparatu" sezon był korzystny dla rodzin pszczelarz może stwierdzić że musi kupić kolejną porcję. Poruszam ten temat ponieważ z zasady jestem nieufny w stosunku środków, które mają wspomagać albo wzmacniać itp.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 18 maja 2018, 18:51

Szanowny kolego.
Środowisko ula jest ważne. Węza.Węza.Węza. Rób swoją lub kup wosk od zaufanego pszczelarz bez chemii.
Pozostałe gówna reklamowane olej.Olej.Olej.Olej.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wróć do „Bio pszczelarz”