Pytanie o LN 3/4 i takie tam...

Dział dla początkujących
fux

Pytanie o LN 3/4 i takie tam...

Postautor: fux » 31 maja 2018, 19:22

Witam

Oglądam filmy Polbarta i zauważyłem ciekawy rodzaj ramek - tzn coś ala ramka hoffmanowska tylko że bez zwężania bocznych listewek.

Rozumiem że to pomaga w stabilizacji ramek np. podczas przeglądu kiedy korpus leży ,, na boku"

Czy są jeszcze jakieś plusy dodatnie takiego rozwiązania ?

Prawdopodobnie stanę się posiadaczem kolejnych 6 rodzin pszczelich i chciałbym zasiedlić dwa LN 3/4 na próbę, w związku z tym mam pytanie gdzie szanowny Leszek S. pseudonim Polbart kupuje wyciosane z wejmutki ule langstrotha,

Dziękuję!

Nobikarina

Re: Pytanie o LN 3/4 i takie tam...

Postautor: Nobikarina » 31 maja 2018, 20:09

Te ramki stosuje się do węzy 4,9 lub 5,1 i są one ścieśnione tzn.listwa boczna ma 32mm,górna 25mm szerokosci,wychodzi wtedy na korpus wielkopolski, ostrowskiej 11 ramek.Jest na YT filmik , chyba pasieka Krasnowolska, ten gościu to wyjaśnia.
Pozdrawiam
Norbert

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 31 maja 2018, 20:21

Nobikarina pisze:Te ramki stosuje się do węzy 4,9 lub 5,1 i są one ścieśnione tzn.listwa boczna ma 32mm,górna 25mm szerokosci,wychodzi wtedy na korpus wielkopolski, ostrowskiej 11 ramek.Jest na YT filmik , chyba pasieka Krasnowolska, ten gościu to wyjaśnia.
Pozdrawiam
Norbert

Przepraszam miało być pasieka"Krasnowo"tytuł filmiku: Super ramki do uli,dobre dla pszczół.

manio:)

Postautor: manio:) » 01 cze 2018, 04:41

Nie wiążę tego w żaden sposób z mała komórką czy zwalczaniem warrozy, zwyczajnie prostsza ( tańsza) jest produkcja takich ramek , bez problemu można je zrobić mając tylko piłę.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 01 cze 2018, 08:56

manio:) pisze:Nie wiążę tego w żaden sposób z mała komórką czy zwalczaniem warrozy, zwyczajnie prostsza ( tańsza) jest produkcja takich ramek , bez problemu można je zrobić mając tylko piłę.

Oczywiście Manio masz rację z tą małą komórka, że ja tak mam to nie znaczy że jast to regułą.Dzieki za korektę.
Pozdrawiam
Norbert

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”