Pytanie o LN 3/4 i takie tam...

Dział dla początkujących
Nobikarina

Re: Pytanie o LN 3/4 i takie tam...

Postautor: Nobikarina » 07 sie 2018, 20:28

dudi pisze:No przy dwóch korpusach dobrze jest jak właśnie górne nie są zalane do samej beleczki. Jedzenia spokojnie wystarczy.
Dlatego wg mnie, przy obecnych zimach nie ma sensu bawić się w zimowle na 2 korpusach.

Dudi napewno masz doświadczenie z pszczołami dwadzieścia razy większe niż ja, dlatego napisz mi jak pszczoly przejdą przerwę np.5cm miedzy korpusami,przy głupim -10stp.jak górna ramka nie będzie zalana do samego dołu że dwa centymetry?A jaka będzie następna zima nie wie nikt, może być łagodna,a te -10 przyjdzie w marcu.
Tutaj masz filmik,patrz proszę od 40,00

https://youtu.be/X4zNBYF8vBc
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

pleszek

Postautor: pleszek » 07 sie 2018, 20:55

Rodzina zazimowana na 2 korp . np. 7 X 7 ramek musi juz na poczatku zimy zlapac sie gornego korpusu zeby doczekala wiosny .

pleszek

Postautor: pleszek » 07 sie 2018, 21:01

Łukasz pisze:Ja z kolei zimuje rodzinki w Wlkp18 na dwóch czasem trzech korpusach i nie zauwarzylem, zeby mialy problem z przejściem. Czesto uwiazuja sie wlasnie pomiedzy dwoma korpusami. Warunkiem sa silne rodzinny ale to jak mantra powtarzane w kregach pszczelarskich.
Silne rodziny- malo kłopotów
Słabe rodziny- duzo kłopotów

RAmka 18 to nie wlkp czy Ostrowska na niej sie nie da zazimowac na jednym korp ale juz 21 wys starczy do zimy tez .
Silna zazimowana rodzina przez zime zużyje duuuuuuzo mniej pokarmu .
No jak chcesz zeby na 18 zimowac i jeszcze pszczoly musialy przejsc to ciekawe jakie to by musialy byc rodziny .

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 07 sie 2018, 21:50

Jak wiecie zrobiłem sobie langi na 24 wys .Jak mam zimować .Na jednym korpusie starczy ?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 07 sie 2018, 22:07

Nobikarina pisze:
dudi pisze:No przy dwóch korpusach dobrze jest jak właśnie górne nie są zalane do samej beleczki. Jedzenia spokojnie wystarczy.
Dlatego wg mnie, przy obecnych zimach nie ma sensu bawić się w zimowle na 2 korpusach.

Dudi napewno masz doświadczenie z pszczołami dwadzieścia razy większe niż ja, dlatego napisz mi jak pszczoly przejdą przerwę np.5cm miedzy korpusami,przy głupim -10stp.jak górna ramka nie będzie zalana do samego dołu że dwa centymetry?A jaka będzie następna zima nie wie nikt, może być łagodna,a te -10 przyjdzie w marcu.

Trochę napisałem to na skróty i sie nie zrozumieliśmy :). Tak zimujac na 2 korpusach gdzie góra i dół zalane pokarmem - masz racje musi byc górna ramka zalana do samego dołu i najlepiej wybierać do górnego korpusu ramki odbudowane do samego dołu. Przepraszam źle to napisałem. Troche sie pospieszyłem bo chodziło mi o zimowanie tak jak u mnie. Górna nie zalana do samego dołu i albo dostaja pusty korpus pod spód albo korpus z suszem.
Wybiegne w przód i napiszę dlaczego tak a nie inaczej. Wiadomo ryzyko przejścia przy złym uwiązaniu istnieje. Jak jest ciepło tj tylko 3 cm natomiast jak trafisz na mróz tj aż 3 cm i jest problem. Co do rozwoju wiosennego - zimując na 2 korpusach często w górnym zostaje masa pokarmu. Matka chce czerwić a nie ma gdzie, a wiosna jak wiosna nie zawsze pozwoli zajrzeć i co nieco zredukować. Na to że matka zejdzie do dolnego korpusu nie ma szans - tam zimniej. Dlatego ja wolę zimowle na jednym korpusie. Mamuśka ma miejsce do czerwienia a nawet jakby brakowało papu zawsze można dorzucić garśc ciasta

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 07 sie 2018, 22:08

janusz.szalaj pisze:Jak wiecie zrobiłem sobie langi na 24 wys .Jak mam zimować .Na jednym korpusie starczy ?

Na dwu. Marcinbzyk zimuje chyba nawet na trzech

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 08 sie 2018, 00:56

A nic filmów z LN nie było od p Janusza. Byłem ciekawy bardzo jak mu idzie. To jak one obecnie stoją?

p Janusz i tak zrobi po swojemu, to co tu pisać

24cm x 10 ramek to baaardzo dużo miejsca na zimę

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 08 sie 2018, 05:48

dudi pisze:
Nobikarina pisze:

Trochę napisałem to na skróty i sie nie zrozumieliśmy :). Tak zimujac na 2 korpusach gdzie góra i dół zalane pokarmem - masz racje musi byc górna ramka zalana do samego dołu i najlepiej wybierać do górnego korpusu ramki odbudowane do samego dołu. Przepraszam źle to napisałem. Troche sie pospieszyłem bo chodziło mi o zimowanie tak jak u mnie. Górna nie zalana do samego dołu i albo dostaja pusty korpus pod spód albo korpus z suszem.
Wybiegne w przód i napiszę dlaczego tak a nie inaczej. Wiadomo ryzyko przejścia przy złym uwiązaniu istnieje. Jak jest ciepło tj tylko 3 cm natomiast jak trafisz na mróz tj aż 3 cm i jest problem. Co do rozwoju wiosennego - zimując na 2 korpusach często w górnym zostaje masa pokarmu. Matka chce czerwić a nie ma gdzie, a wiosna jak wiosna nie zawsze pozwoli zajrzeć i co nieco zredukować. Na to że matka zejdzie do dolnego korpusu nie ma szans - tam zimniej. Dlatego ja wolę zimowle na jednym korpusie. Mamuśka ma miejsce do czerwienia a nawet jakby brakowało papu zawsze można dorzucić garśc ciasta

Dzięki za odpowiedź, jesteś super pszczelarzem i jeszcze lepszym kolegą!Napewno jeszcze duuuuużo będę mógł się od Ciebie nauczyć.
Życzę powodzenia
Norbert.
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 08 sie 2018, 17:37

Nobikarina pisze:Dzięki za odpowiedź, jesteś super pszczelarzem i jeszcze lepszym kolegą!Napewno jeszcze duuuuużo będę mógł się od Ciebie nauczyć.
Życzę powodzenia
Norbert.

Toś mi pojechał, aż "spiekłem buraka" :)

Dzięki - Powodzenia

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 29 sie 2018, 21:39

tikcop1 pisze:A nic filmów z LN nie było od p Janusza. Byłem ciekawy bardzo jak mu idzie. To jak one obecnie stoją?

p Janusz i tak zrobi po swojemu, to co tu pisać

24cm x 10 ramek to baaardzo dużo miejsca na zimę

Chciałeś filmik to masz :)))
https://www.youtube.com/watch?v=ftfwJLX ... 0rk0h00410
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 31 sie 2018, 01:37

Panie Januszu, z całym szacunkiem ale żeś Pan kompletnie zwariował jak się wziąłeś za LN3/4

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 31 sie 2018, 13:50

Pisać, nie pisać? Napiszę.

To nie wyda tak. Skoro w warszawskich rodziny zimują na 8 ramkach. To w LN wystarczy jeden korpus z 10 ramkami, żadnej pleśni . Proszę mi wierzyć. 24cm wysokości wystarczy.

Dwie różne ramki w jednym ulu korpusowym jest uciążliwym. Skoro ciężko a miodnie trzeba zdejmować to proszę rozważyć 6 standardowych ramek w miodni a po bokach tzw ślepe plastry ze styroduru owinięte folią stretch aby nie zgryzały. Jakieś max 16kg da się podnieść łatwiej niż cały korpus. Korpusy ula i ramki jak są identyczne ułatwiają gospodarkę co do czasu obsługi. Mniej stresu dla pszczół też. Mniej przeszkadzania im. Bo dni lotnych z mega wziątkiem u nas mało jest.

Plastry z miodni ma pan na wymianę wtedy starych z rodni jesienią. Na miodnie wystarczy zachować ze 2 nieprzeczerwione a resztę dać węzę, będą tam budować wiosną w miodni a nie rodni.

Ja bym doradzał tak. Zamienić na już dennicę litą na otwartą w pełni osiatkowaną. Do korpusu dolnego włożyć 4 ramki środkowe z czerwiem gdzie nie ma wianków jedzenia a do górnego korpusu w środek włożyć na to miejsce te dwie ramki z górnego gdzie są wolne komórki, ramki dosunąć i jako 1 i 10 te dwie w pełni zasklepione z górnego. Zamiast beleczek położyć folię a daszek taki aby w razie awarii w zimie dało się położyć na płask plaster ratunkowy z jedzeniem po zabraniu folii. Taki układ wypchnie gniazdo do góry. Pszczoły w takim ulu muszą mieć wianki na dłoń nad sobą plus min 1/3 ramki w swoich plecach (z dala od wylotka). Kłąb po dojściu do górnych belek maszeruje wtedy poziomo do tylnej ścianki ula. Jak podgrzeje w zimie słońce w jednościennym kłąb wysyła szabrowników na boki, folia nie blokuje im też jak beleczki.

Prysznic z folii w zimie to mit. Podobnie, iż młodej tegorocznej matce można zalać gniazdo. Ona będzie jajkować do listopada. Wczoraj u mnie każda młoda matka pomimo ochłodzenia połacie po 1/3 jajek ramka doczerwiona pomimo, że tylko jeden korpus zandera i otwarta siatka. Dennica osiatkowana nie może stać na litej płycie, musi być podwiew od spodu, inaczej będą stalaktyty lodu w ulu. Osyp zimowy w pewnym momencie przymknie dennicę więc siatka przeciw myszom zamiast wylotka też nie głupi pomysł.

Warunkiem dobrego rozwoju wiosną są niepokancerowane warozą pszczoły w swej masie poprzedniej jesieni, późnego lata. Pierzgi dorobią sobie same jesienią. Więc te rameczki małe niech pan przewiesi do uli warszawskich jeśli już chce pan je chronić od warozy zamiast zatworów.

W obecnym układzie liczy pan pewnie, że kłąb zimowy wejdzie na te cztery ramki z górnego. Ale jak będzie czerw a po młodej matce będzie do późna (co nie przeszkadza) zasklepią na zicher górne ramki a uwiążą się w dolnym i mogą nie przeskoczyć do górnego.

Pozdrawiam

Co pan zrobi lub inni doradzą to nie wiem

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 31 sie 2018, 15:26

Ramki od motylicy chronić miałem na myśli. A najlepiej plastry zmrozić, pierzgę wydobyć i samemu zjeść. Wiosną zabierze pan te czarne do przetopu z dolnego. Gniazdo da się w LN właściwie trzymać na 1 korpusie w sezonie poza oczywiście okresem wiosennego rozwoju. Wtedy z drugiego korpusu można w końcu zrobić odkład po sprawdzeniu i w razie co przeniesieniu ramek pomiędzy korpusami. No i oczywiście normalny korpus na miodnię. Ten wynalazek z małymi ramkami i tak będzie ważył plus ten kominek w rogu gdzie na bank dzika zabudowa.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 31 sie 2018, 18:44

polbart pisze:Panie Januszu, z całym szacunkiem ale żeś Pan kompletnie zwariował jak się wziąłeś za LN3/4

A co mam do roboty, tylko sie bawić:)))

Borówka

Postautor: Borówka » 31 sie 2018, 19:24

janusz.szalaj pisze:
polbart pisze:Panie Januszu, z całym szacunkiem ale żeś Pan kompletnie zwariował jak się wziąłeś za LN3/4

A co mam do roboty, tylko sie bawić:)))

Nie LN3/4 tylko spolszczony LN, czyli w sumie to dadant o wysokości 240 (bo ramka WZ). Choć Pan Janusz ma chyba węższą ramkę. 235 tak? Prawie ul Root'a, znany m.in. na Ukrainie. On ma 435/230

Apiholik

Postautor: Apiholik » 01 wrz 2018, 08:07

To zadziwiające jest do czego ludzie są zdolni, tylko po to by udowodnić że się nie da.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 01 wrz 2018, 09:42

Eno, od razu o złej woli nie ma co pisać

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 01 wrz 2018, 14:06

Apiholik pisze:

To zadziwiające jest do czego ludzie są zdolni, tylko po to by udowodnić że się nie da.

,, Każdy sądzi według siebie,,

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 18 wrz 2018, 10:52

Panie Januszu! W dolnym korpusie beleczki??? Jak te pszczoły mają sie do górnego dostać? teleportacją??? Aleś Pan nakombinował. Pszczoły chyba bardzo Pana Janusza lubią, że jeszcze się z tego ula nie wyprowadziły ;)
Miśkowa Pasieka

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 18 wrz 2018, 22:16

Michał Nowak pisze:Panie Januszu! W dolnym korpusie beleczki??? Jak te pszczoły mają sie do górnego dostać? teleportacją??? Aleś Pan nakombinował. Pszczoły chyba bardzo Pana Janusza lubią, że jeszcze się z tego ula nie wyprowadziły ;)

Te ramki są kombinowane z wz i dlatego mają w górnej beleczce wbite gwożdzie i właśnie tędy pszczoły przechodzą do górnego korpusu .To tylko teraz bo w następnym roku będą już ramki typowe ,a beleczki będą wyjęte .Do tej pory nie mogę się doczekać na twoje nasiona przegorzana (a obiecałeś ) na wiosnę .Twoje słowa ,,Piękna pasieka Panie Januszu. Czapki z głów! Za ulami widziałbym rząd przegorzanów latem :D Jeżeli Pan zechce wyślę nasiona.,,
Na pw wysłałem nr telefonu i adres .

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”