Pytanie o LN 3/4 i takie tam...

Dział dla początkujących
Nobikarina

Re: Pytanie o LN 3/4 i takie tam...

Postautor: Nobikarina » 07 sie 2018, 20:28

dudi pisze:No przy dwóch korpusach dobrze jest jak właśnie górne nie są zalane do samej beleczki. Jedzenia spokojnie wystarczy.
Dlatego wg mnie, przy obecnych zimach nie ma sensu bawić się w zimowle na 2 korpusach.

Dudi napewno masz doświadczenie z pszczołami dwadzieścia razy większe niż ja, dlatego napisz mi jak pszczoly przejdą przerwę np.5cm miedzy korpusami,przy głupim -10stp.jak górna ramka nie będzie zalana do samego dołu że dwa centymetry?A jaka będzie następna zima nie wie nikt, może być łagodna,a te -10 przyjdzie w marcu.
Tutaj masz filmik,patrz proszę od 40,00

https://youtu.be/X4zNBYF8vBc

pleszek

Postautor: pleszek » 07 sie 2018, 20:55

Rodzina zazimowana na 2 korp . np. 7 X 7 ramek musi juz na poczatku zimy zlapac sie gornego korpusu zeby doczekala wiosny .

pleszek

Postautor: pleszek » 07 sie 2018, 21:01

Łukasz pisze:Ja z kolei zimuje rodzinki w Wlkp18 na dwóch czasem trzech korpusach i nie zauwarzylem, zeby mialy problem z przejściem. Czesto uwiazuja sie wlasnie pomiedzy dwoma korpusami. Warunkiem sa silne rodzinny ale to jak mantra powtarzane w kregach pszczelarskich.
Silne rodziny- malo kłopotów
Słabe rodziny- duzo kłopotów

RAmka 18 to nie wlkp czy Ostrowska na niej sie nie da zazimowac na jednym korp ale juz 21 wys starczy do zimy tez .
Silna zazimowana rodzina przez zime zużyje duuuuuuzo mniej pokarmu .
No jak chcesz zeby na 18 zimowac i jeszcze pszczoly musialy przejsc to ciekawe jakie to by musialy byc rodziny .

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 07 sie 2018, 21:50

Jak wiecie zrobiłem sobie langi na 24 wys .Jak mam zimować .Na jednym korpusie starczy ?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 07 sie 2018, 22:07

Nobikarina pisze:
dudi pisze:No przy dwóch korpusach dobrze jest jak właśnie górne nie są zalane do samej beleczki. Jedzenia spokojnie wystarczy.
Dlatego wg mnie, przy obecnych zimach nie ma sensu bawić się w zimowle na 2 korpusach.

Dudi napewno masz doświadczenie z pszczołami dwadzieścia razy większe niż ja, dlatego napisz mi jak pszczoly przejdą przerwę np.5cm miedzy korpusami,przy głupim -10stp.jak górna ramka nie będzie zalana do samego dołu że dwa centymetry?A jaka będzie następna zima nie wie nikt, może być łagodna,a te -10 przyjdzie w marcu.

Trochę napisałem to na skróty i sie nie zrozumieliśmy :). Tak zimujac na 2 korpusach gdzie góra i dół zalane pokarmem - masz racje musi byc górna ramka zalana do samego dołu i najlepiej wybierać do górnego korpusu ramki odbudowane do samego dołu. Przepraszam źle to napisałem. Troche sie pospieszyłem bo chodziło mi o zimowanie tak jak u mnie. Górna nie zalana do samego dołu i albo dostaja pusty korpus pod spód albo korpus z suszem.
Wybiegne w przód i napiszę dlaczego tak a nie inaczej. Wiadomo ryzyko przejścia przy złym uwiązaniu istnieje. Jak jest ciepło tj tylko 3 cm natomiast jak trafisz na mróz tj aż 3 cm i jest problem. Co do rozwoju wiosennego - zimując na 2 korpusach często w górnym zostaje masa pokarmu. Matka chce czerwić a nie ma gdzie, a wiosna jak wiosna nie zawsze pozwoli zajrzeć i co nieco zredukować. Na to że matka zejdzie do dolnego korpusu nie ma szans - tam zimniej. Dlatego ja wolę zimowle na jednym korpusie. Mamuśka ma miejsce do czerwienia a nawet jakby brakowało papu zawsze można dorzucić garśc ciasta

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 07 sie 2018, 22:08

janusz.szalaj pisze:Jak wiecie zrobiłem sobie langi na 24 wys .Jak mam zimować .Na jednym korpusie starczy ?

Na dwu. Marcinbzyk zimuje chyba nawet na trzech

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 08 sie 2018, 00:56

A nic filmów z LN nie było od p Janusza. Byłem ciekawy bardzo jak mu idzie. To jak one obecnie stoją?

p Janusz i tak zrobi po swojemu, to co tu pisać

24cm x 10 ramek to baaardzo dużo miejsca na zimę

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 08 sie 2018, 05:48

dudi pisze:
Nobikarina pisze:

Trochę napisałem to na skróty i sie nie zrozumieliśmy :). Tak zimujac na 2 korpusach gdzie góra i dół zalane pokarmem - masz racje musi byc górna ramka zalana do samego dołu i najlepiej wybierać do górnego korpusu ramki odbudowane do samego dołu. Przepraszam źle to napisałem. Troche sie pospieszyłem bo chodziło mi o zimowanie tak jak u mnie. Górna nie zalana do samego dołu i albo dostaja pusty korpus pod spód albo korpus z suszem.
Wybiegne w przód i napiszę dlaczego tak a nie inaczej. Wiadomo ryzyko przejścia przy złym uwiązaniu istnieje. Jak jest ciepło tj tylko 3 cm natomiast jak trafisz na mróz tj aż 3 cm i jest problem. Co do rozwoju wiosennego - zimując na 2 korpusach często w górnym zostaje masa pokarmu. Matka chce czerwić a nie ma gdzie, a wiosna jak wiosna nie zawsze pozwoli zajrzeć i co nieco zredukować. Na to że matka zejdzie do dolnego korpusu nie ma szans - tam zimniej. Dlatego ja wolę zimowle na jednym korpusie. Mamuśka ma miejsce do czerwienia a nawet jakby brakowało papu zawsze można dorzucić garśc ciasta

Dzięki za odpowiedź, jesteś super pszczelarzem i jeszcze lepszym kolegą!Napewno jeszcze duuuuużo będę mógł się od Ciebie nauczyć.
Życzę powodzenia
Norbert.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 08 sie 2018, 17:37

Nobikarina pisze:Dzięki za odpowiedź, jesteś super pszczelarzem i jeszcze lepszym kolegą!Napewno jeszcze duuuuużo będę mógł się od Ciebie nauczyć.
Życzę powodzenia
Norbert.

Toś mi pojechał, aż "spiekłem buraka" :)

Dzięki - Powodzenia

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”