Podawanie matki po znakowaniu

mcartist

Podawanie matki po znakowaniu

Postautor: mcartist » 06 cze 2018, 01:51

Witam,

Zakupilem matki unasienione, nieoznakowane, podałem je do ula, matki zostały przyjęte. Planuje je teraz wyjąć i oznakowac opalitkiem. Moje pytanie brzmi: czy taką matkę po oznakowaniu podaje bezpośrednio na ramki czy np w klateczce tak jak za pierwszym razem?

Pozdrawiam

PH

Re: Podawanie matki po znakowaniu

Postautor: PH » 06 cze 2018, 02:04

W klateczce odkorkowanej ale zatkanej niewielką ilością ciasta-byle nie klejacego... Świeżo nałożony opalitek pszczoly mogą ściągać jeśli podasz ją bezpośrednio po oznakowaniu na ramki. Poza tym może im się niezbyt spodobać obcy zapach na matce i czasem mogą z nią wyjechać. W klateczce zanim ją pszczoly uwolnia klej wyschnie, zapach się wyrowna i będzie ok.

Leszek_B

Postautor: Leszek_B » 06 cze 2018, 20:59

Witam.
Ja się nie bawię w klateczki jak już matka jest przyjęta. Jednak niech matka dochowa się własnych pszczół to wtedy będzie pewnie i spokojnie... Młodą unasiennioną matkę jak już czerwi to podczas przeglądu wyciągam z ula przy pomocy chwytaka do matek, chowam do kieszeni, kończę przegląd, zakładam powałkę, idę do pracowni, znakuję opalitkiem na szelak ( co roku nowa buteleczka bo ten z zeszłego roku nie trzyma - nie wiem czemu ale tak mam...), daje matce sobie pobiegać na stole i przy okazji sprawdzam jak "koronowanie wyszło" i czy matka nie jest uszkodzona powiedzmy 3 minuty..., następnie matka idzie do chwytaka, do kieszeni i wracam do ula i jak nie mam założonej kraty to daję ją prosto pod powałkę, a jak jest krata odgrodowa to na gniazdo... i po robocie.
Pozdrawiam
Leszek

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 08 cze 2018, 21:04

mcartist pisze:Witam,Zakupilem matki unasienione, nieoznakowane, podałem je do ula, matki zostały przyjęte. Planuje je teraz wyjąć i oznakowac opalitkiem. Moje pytanie brzmi: czy taką matkę po oznakowaniu podaje bezpośrednio na ramki czy np w klateczce tak jak za pierwszym razem?

Pan Leszek Stępień nie znakuje matek i chwała mu za to :).

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”