Rodziny przepadly - pokarm na ramkach pozostał co robić teraz?

panol

Rodziny przepadly - pokarm na ramkach pozostał co robić teraz?

Postautor: panol » 09 cze 2018, 18:31

Witam,
Mam dosyć ciekawo-dramatyczną sytuację z moimi 15 ulikami. Pszczelarz który się nimi opiekował niestety nagle zachorował na raka a jednocześnie wszystkie rodziny przepadły. Przepadły to znaczy najprawdopodobniej na skutek początkowo łagodnej zimy się przebudziły, i nawet zaczęły czerwić. A potem je przymroziło, na tyle ja laik mogę powiedzieć bo zajrzałem do tych uli, i rozmawiałem z okolicznymi pszczelarzami...i niestety wielu miało podobny problem.
Teraz, początek czerwca, znalazłem chwilkę żeby te ule przejrzeć, i trochę oczyścić. Problem zasadniczy że uliki mają sporo pokarmu miód oraz syrop cukrowy z pączkami sosny i piołunem. Rodzin nie ma, choc wlasnie po otwarciu wlotków w ciągu paru dni jeden rój zaleciał. Do tego mam 25ha facelii u siebie. Więc nie bardzo wiem co z tymi ulami robić. Po przeczyszczeniu ulików i wyrzuceniu czerwiu i martwych pszczółek otworzylem wlotki i myslalem zeby czekac na roje - niestety dopiero teraz bo naprawde nie mialem na to czasu. Ale co z tym pokarmem - "gorzkim miodem". Zeby to sie nie pomieszalo. A moze wywieźć to wszystko 2.5km i postawic posrodku mojej facelii.

Awatar użytkownika
endriu11111111

Re: Rodziny przepadly - pokarm na ramkach pozostał co robić teraz?

Postautor: endriu11111111 » 09 cze 2018, 18:47

panol pisze:A moze wywieźć to wszystko 2.5km i postawic posrodku mojej facelii.

Najpierw ramka wywirować i zrobić z masy cukrowej bimber, ramka przetopić i odzyskać wosk. Jeżeli nie masz czasu na pszczoły (a z tego co piszesz to nie masz) to daruj sobie pszczelarstwo, bo jest to zajęcie raczej czasochłonne.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 09 cze 2018, 21:05

panol pisze:Witam,
Mam dosyć ciekawo-dramatyczną sytuację z moimi 15 ulikami. Pszczelarz który się nimi opiekował niestety nagle zachorował na raka a jednocześnie wszystkie rodziny przepadły. Przepadły to znaczy najprawdopodobniej na skutek początkowo łagodnej zimy się przebudziły, i nawet zaczęły czerwić. A potem je przymroziło, na tyle ja laik mogę powiedzieć bo zajrzałem do tych uli, i rozmawiałem z okolicznymi pszczelarzami...i niestety wielu miało podobny problem.
Teraz, początek czerwca, znalazłem chwilkę żeby te ule przejrzeć, i trochę oczyścić. Problem zasadniczy że uliki mają sporo pokarmu miód oraz syrop cukrowy z pączkami sosny i piołunem. Rodzin nie ma, choc wlasnie po otwarciu wlotków w ciągu paru dni jeden rój zaleciał. Do tego mam 25ha facelii u siebie. Więc nie bardzo wiem co z tymi ulami robić. Po przeczyszczeniu ulików i wyrzuceniu czerwiu i martwych pszczółek otworzylem wlotki i myslalem zeby czekac na roje - niestety dopiero teraz bo naprawde nie mialem na to czasu. Ale co z tym pokarmem - "gorzkim miodem". Zeby to sie nie pomieszalo. A moze wywieźć to wszystko 2.5km i postawic posrodku mojej facelii.

Nigdy nie zrozumiem takiego toku myślenia, super złapie rój czy dwa będę happy, ale to że w promieniu kilku kilometrów rozpiepsze wszystkim rodziny miód itp. To już taki tylko nie liczący się szczegolik,
Mam tylko nadzieję że nie mieszkasz w okolicach Rzeszowa.

manio:)

Postautor: manio:) » 09 cze 2018, 21:10

To jakiś prowokacyjny troll, nie wierzę że są tacy durnie w realu :( Proponuję skasować wątek i jego autora.

fux

Postautor: fux » 09 cze 2018, 21:20

Bez jaj

Padłe pszczoły do tego czasu?

Nawet nie chcę myśleć co tam się rozkładało w upały .....

No i barciak ....

panol

Postautor: panol » 09 cze 2018, 22:25

Nie panowie, to nie są zarty choć rozumiem, że można coś takiego podejrzewać. Tymi ulikami zajmował się pszczelarz z wieloletnim doświadczeniem który miał pasiekę ok 100 uli. Ja mam duże gospodarstwo i wszystko było fajnie. Nagle, panie Leszku źle się czuję od miesiąca jak tylko będzie lepiej to się pojawię (luty). No i marzec....panie Leszku znaleźli metastazy zaczyna się chemoterapia, ale przyjadę za tydzień dwa. Wiem, że powinienem wtedy juz szukać kogos aby się zajął ulikami. Potem już potoczyło się szybko, szkoda człowieka bo jego miody były super jakości. I stało sie tak nagle.
A ja tymczasem zostalem z ulikami. Mam nawet sporo podstawowego osprzętu i kombinezon. Przejrzałem te ule i prawda taka że w połowie z nich średnio na 5ciu ramkach był czerw o powierzchni 100cm kwadratowych. Ramki 1/2 dadanta, ule 3 korpusowe, z siatką na dole. Wszystko suche. Albo jest miód (pozostawiliśmy dużo miodu pszczołom na zimę, ale tez podkarmilismy srednio 5litrami syropu.
Na te 15 ulików mysłe ze znalazlbym czas. Na razie wykroiłem te miejsca gdzie byl czerw i wstawiłem z powrotem. Otworzyłem wlotki (dopiero teraz). Poprzednio nie wiedząc co robić, zamknalem wlotki w kwietniu. Przypadki chodzą po ludziach, niestety.

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 09 cze 2018, 23:02

panol pisze:Poprzednio nie wiedząc co robić, zamknalem wlotki w kwietniu. Przypadki chodzą po ludziach, niestety.

W lipcu 2015 dyskutowałem na Polance o tym problemie ...:

Rak nie lubi miodu
http://free4web.pl/3/2,92259,225699,8449393,0,Thread.html
http://free4web.pl/3/2,92259,225699,8449393,1,Thread.html

Nie odkryłem wtedy ameryki twierdząc, że spożywanie cukrów prostych (miód) niestety nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o zatrucia metalami ciężkimi i wynikające z nich choroby nowotworowe ....

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 10 cze 2018, 02:26

Delikatnie napiszę, panol nie ma talent do pszczół.
-)

panol

Postautor: panol » 10 cze 2018, 07:38

Z tego co piszecie i jak piszecie odnoszę wrażenie, że raczej trzebaby to wszystko utylizować - nie widać jednoznacznego rozwiązania. Szkoda. Uliki 3 letnie i nie wygląda to źle jak przeglądałem.
Przedstawiłem konkretną sytuację, i wybacz polbart, mimo tego, że cenię sobie to co piszesz na tym i innych forumach, źle oceniasz sytuację, naprawdę winy w tym mojej raczej nie ma, albo jest malo.
Jakby ktoś miał jakieś rzeczowe uwagi co do tego co robić z tą pasieką to napiszcie. Tylko jak mozna, poproszę o info. Moze i wiadomość na priva. I wielkie dzięki. Wstrzymujcie się proszę od "ego podróży" które niestety tak głęboko są w naturze ludzkiej i łatwo wychodzą na wirtualnych forumach. Naprawdę od tego jest tylko chwilowy boost a nie pożytek dla dla piszącego i i innych.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 10 cze 2018, 11:18

Tu nie ma nic skomplikowanego poprostu wywiruj te ramki najlepiej przetop na wosk bedziesz mial na weze, tzw. Miod o ktorym piszesz najlepiej wykop gleboki dołek wlej i zakop po takim czasie nie wiadomo co tam jest, lepiej spokojnie pomału zacząć od nowa, ze zlapanego roju w tym sezonie miodu nie nabierzesz wiec podziel go dokup 3matki i na jesien bedziesz mial juz 3 rodziny z nich w kolejnym spokojnie z 9 itp. Matke z roju tez sugeruje wymienic bo nie wiadomo ile ma lat jak Ci padnie na jesien lub na wiosne to masz pozamiatane.
Jedyne na czym ja bym ewentualnie zaoszczedzil to majac pewnosc ze faktycznie wiosną padly z głodu zostajac na czerwiu to takie ladniejsze ramki mozna by ewentualnie zagospodarowac po wczesniejszym odwirowaniu tego "miodu"

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”