Czerw trutowy co robić?

Paweł07

Czerw trutowy co robić?

Postautor: Paweł07 » 14 cze 2018, 09:30

Witam wszystkich serdecznie jestem tu Nowy i dopiero zaczynam przygodę z pszczolami i stąd moje pytanie i prośba o wasze opinie: otóż nabyłem 2 tygodnie temu moje 2 pierwsze odklady pszczele i zaobserwowalem że pierwszy mocniejszy ładnie pracuje i wszystko wydaje się ok ale za to w drugim slabszym(mniej pszczol-mniejsza intensywność lotów) pojawił się czerw trutowy i zawiązki matecznoków.moje pytanie jest nastepujace:1.likwidować trutówke i mateczniki i obserwować co będzie dalej? 2.likwidować czerw i wymienić matke ? 3. Nic nie robić i obserwować? Bardzo proszę o pomoc. Jeśli napisałem nie w tym dziale to proszę o przekierowanie .pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 cze 2018, 09:43 przez Paweł07, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dudi

Re: Czerw trutowy co robić?

Postautor: dudi » 14 cze 2018, 18:00

Matkę pod but. Posklepią czerw i poddaj druga. O ile jest jeszcze komu. Ewentualnie usuń ta i poddaj po 3godz od usunięcia. Aaaaa i mateczniki też zetnij

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 14 cze 2018, 18:11

Paweł07 pisze:Witam wszystkich serdecznie jestem tu Nowy i dopiero zaczynam przygodę z pszczolami i stąd moje pytanie i prośba o wasze opinie: otóż nabyłem 2 tygodnie temu moje 2 pierwsze odklady pszczele i zaobserwowalem że pierwszy mocniejszy ładnie pracuje i wszystko wydaje się ok ale za to w drugim slabszym(mniej pszczol-mniejsza intensywność lotów) pojawił się czerw trutowy i zawiązki matecznoków.moje pytanie jest nastepujace:1.likwidować trutówke i mateczniki i obserwować co będzie dalej? 2.likwidować czerw i wymienić matke ? 3. Nic nie robić i obserwować? Bardzo proszę o pomoc. Jeśli napisałem nie w tym dziale to proszę o przekierowanie .pozdrawiam

A matka jest w tym odkładzie ?. Jest normalny czerw - nie trutowy? Bo jak matka czerwi tylko na trutnie to z reklamacją od sprzedającego odkład. Jeżeli by nie przyjął reklamacji to ratować w ten sposób:

1) Jeżeli jest matka to pod but ją, czerw trutowy wyharatać odsklepiaczem i przełożyć ramka z pszczołami do innego ula.

2) Jeżeli matki nie ma i jest trutówka to nie rozpoznasz. Taki odkład z czerwiącą trutówką nadaje się tylko do rozgonienia. Pszczoły postrząsać z ramek/rozgonić pięć metrów przed ulem (przedtem zlikwidować stanowisko) to powlatują do innych uli, a czerw trutowy wyharatać odsklepiaczem, puste ramka bez pszczół dołożyć do tego drugiego odkładu.

Paweł07

Postautor: Paweł07 » 14 cze 2018, 19:25

Dziękuję za odpowiedzi.1.do sprzedającego nie mozna sie dodzwonic ☹ ....2. Jeszcze 2 dni temu matka w ulu była. 3. Czerw normalny też jest. A matke jaka kupić bo już się poglubilem unasieniona czy nie?

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 14 cze 2018, 20:24

Jak dopiero zaczynasz to kupno nowej matki to tylko kasa,w błoto bo i tak na 90% Ci jej nie przyjma. To nie takie proste niestety ;)

Paweł07

Postautor: Paweł07 » 14 cze 2018, 20:32

Piotrus82r to w takim razie co proponujesz?

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 14 cze 2018, 22:11

Po pierwsze co ozbacza związki matecznikow, miseczki czy podlane larwy ?
Po drugie gdzie ile jest tego czerwiu trutowego skoro piszesz ze jest tez normalny.
Jezeli faktycznie jest problem to ja przełożył bym ramke z jajkami z drugiego odkladu a w tym systematycznie wycinal wszystkie ktore same odciagna, jak czujesz sie na silach podmieniaj i matke tyle że pamiętaj że to żywy organizm i nie zawsze wychodzi to tak jak sobie wymyslisz.

Paweł07

Postautor: Paweł07 » 14 cze 2018, 22:51

Zawiazki matecznikow czyli miseczki.czerwiu trutowego było na jednej ramce po jednej stronie tak około 1/3.zdaje sobie sprawę że z wymianą matki wcale nie musi pójść tak łatwo i sprawnie jakbym tego chciał... Jeśli dobrze rozumiem to dałbyś ramkę z jajeczkami z drugiego odklady a w tym wycinalbys trutuwe,tak?? A co z matecznikami??

manio:)

Postautor: manio:) » 15 cze 2018, 05:20

To może nie są mateczniki tylko czerw garbaty , czyli larwy trutowe złożone w komórkach pszczelich. Wtedy pszczoły je nadbudowują i wystają z powierzchni plastra. Jesteś pewien ,że to mateczniki ?
Im dłużej czekasz tym mniejsze są szanse na sukces bo stara pszczoła nie przyjmie nowej matki. Musisz pozbyć się trutówek zanim poddasz nową matkę. Najlepiej unasiennioną to zwiększa szanse. Wiesz jak to się robi ? Ja bym podał matkę UN na ramce czerwiu wygryzającego się , to w tym przypadku najbezpieczniejsza metoda.
Jeśli możesz zrób zdjęcie ramki z matecznikami dla wyjaśnienia sprawy.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 15 cze 2018, 08:04

Wrzuć najlepiej Foto bo zaczynam mieć wątpliwości czy ta matka jest do wymiany :)

manio:)

Postautor: manio:) » 15 cze 2018, 08:13

dudi pisze:Wrzuć najlepiej Foto bo zaczynam mieć wątpliwości czy ta matka jest do wymiany :)

no to jest nas dwóch :) młodej matce zdarza się sadzić trutnie bez sensu zanim nabierze wprawy :)

Apiholik

Postautor: Apiholik » 15 cze 2018, 08:17

Trzech:)

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 15 cze 2018, 09:04

Paweł07 pisze:Zawiazki matecznikow czyli miseczki.czerwiu trutowego było na jednej ramce po jednej stronie tak około 1/3.zdaje sobie sprawę że z wymianą matki wcale nie musi pójść tak łatwo i sprawnie jakbym tego chciał... Jeśli dobrze rozumiem to dałbyś ramkę z jajeczkami z drugiego odklady a w tym wycinalbys trutuwe,tak?? A co z matecznikami??

Zrob zdjęcie bo mylisz pojecia i chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz a mam wrazenie ze to troche szukanie dziury w całym

Paweł07

Postautor: Paweł07 » 15 cze 2018, 13:27

Koledzy chwilowo nie mam jak pstryknac fotki bo mnie nie ma ale udało mi się skontaktować z człowiekiem który ma większe pojęcie ode mnie też ma ponoć pszczoly i to w okolicy- nawet nie wiedziałem... zerknal na ten moj odkladzik i cytuję jego zdanie na ten temat "jest to normalny czerw trutowy i to co według mnie miało być początkiem matecznika według niego nie jest" matka w ulu jest i czerwi normalnie.nic nie robić obserwować. No chyba nie pozostaje nic innego jak posłuchać bardziej doświadczonego odemnie...

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”