Pszczoły środkoweuropejskie - porównanie Asty, NOR i innych..

Borówka

Re: Pszczoły środkoweuropejskie - porównanie Asty, NOR i innych..

Postautor: Borówka » 04 lip 2018, 14:48

"Niesamowicie trudno wyhodować samemu łagodne pszczoły"

A wiesz, że BIBBA, twierdzą, że jest to właśnie jedna z najłatwiejszych cech do osiągnięcia, nawet w warunkach amatorskich.
https://bibba.com/
Z zastrzeżeniem, że nie piszemy o osobnikach tylko wybitnych.

manio:)

Postautor: manio:) » 04 lip 2018, 16:07

Michał Nowak pisze:Co do owej łagodności, to jako cecha recesywna ma więcej sensu.

za dużo było utrwalacza i nie zrozumiałeś wykładu :)))) To powszechnie znana wiedza i np. Woyke też pisze identycznie w swoich podręcznikach , przywołując badania amerykańskie czy inne zachodniozagramaniczne ,żeby nie było że tak jest tylko w CCCP. Gdyby było jak piszesz to łagodne pszczoły byłby tak rzadkie jak biały kruk , a przecież każdy je ma . Jeżeli w genotypie występują przynajmniej 2 allele na łagodność to pszczoły są łagodne.
To podstawa wiedzy hodowlanej i kojarzenia osobników, a wyniki ustalane są doświadczalnie, nie na papierze. czy "na drewnianym modelu". Widocznie warunki środowiskowe eliminują łagodne dzikie pszczoły , więc teoria i ich "zdziczeniu" na wolności wcale nie musi być fałszywe. "Złe" pszczoły pewnie lepiej bronią gniazda, a może i zachowania higieniczne też idą w parze z agresją ? Pisałem już kiedyś ,że mój Tato nie selekcjonował pszczół na łagodność tylko na miodność i choć były ostre jak na dzisiejsze standardy , to jakoś nas nie zjadły . O miodzie nie piszę ,bo to jednak były zupełnie inne pożytki i inna pogoda.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 05 lip 2018, 08:53

I ul inny, nie zapominaj ;)
Utrwalacza było w sam raz :D
Widzisz, Twój ojciec selekcjonował jakoś pszczoły, czyli wybierał te które mu pasowały. Gdyby z każdej rodziny po prostu robić co roku po odkładzie, po pewnym czasie więcej będzie tych agresywnych niż łagodnych. Temu Liebig i inni mondrzy polecają rozmnażać właśnie pszczoły łagodne i nie wybitnie miodne, bo to pewnie wybujała heterozja, która w następnym pokoleniu już nie wystąpi.
Nie jestem ekspertem od genetyki, więc piszę tylko to co mi w głowie utkwiło. Ogólnie jednak stwierdziłem, że będę tylko prowadził chów pszczół a hodowlę zostawię fachowcom.
Miśkowa Pasieka

Postautor: manio:) » 05 lip 2018, 10:14

Przytoczona informacja nie ma żadnego przełożenia na moje pszczelarstwo i traktuję ją jako zwykłą , ale zaskakująca ciekawostkę. Ule były inne , ale to podobno nie ul nosi miód :) Inne były pszczoły i w pojemniejszym miodzie nie przyniosły więcej miodu bo nie były takie plenne jak współczesne. Miodu było jednak więcej bo inne były pożytki ,które z nadmiarem nadrabiały braki w plenności. W tym sensie pszczoły z tematu wątku są podobne do tych z dzieciństwa - tworzą małe rodziny ( w porównaniu do BF) i szybko kończą sezon.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 10 lip 2018, 01:06

podkrakus pisze:Drodzy! Jestem na początku przygody z pszczelarzeniem. Od niedawna mam krainki, BF, no i włoszkę. Sprawdzam, jaka sprawdzi się u mnie najlepiej. Ale to wciąga! Od pewnego czasu z zainteresowaniem spoglądam w stronę pszczół środkowoeuropejskich. Czy ktoś starał się jakoś je porównać? Z opisów najciekawiej wyglądają Asta i norweska. Czy ktoś je hodował jednocześnie? O ile z dostępnością Asty nie ma problemu, to czystej norweskiej chyba w Polsce już nie ma. O ile w ogóle gdzieś jakaś jest. Bardzo jestem ciekawy takiego porównania Asty i NOR, i w ogóle innych środkowoeuropejskich, między sobą. Kto coś takiego robił lub próbował? Byłoby bardzo interesujące.

W pasiece miej mieszańce, takie jakie ja mam. Nie zawracaj sobie głowy na poziomie prowadzenia pasieki do pozyskiwania miodu, pszczołami o które zdajesz pytanie. To są albo i nie są pszczoły do hodowli krzyżowniczej na kilka pokoleń co najmniej.
Pszczoły, o których piszesz miałem. Pieniądze na wiatr, czas stracony, potrzeba ich kilkanaście razy krzyżować aby wyszły na ludzi.
Tak naprawdę to one nie nadają się do hodowli krzyżowniczej. Takie są i nic nie poradzisz.
Jak z zatwardziałymi dziewicami, nawet jak dadzą to wydadzą kolejne zatwardziałe dziewice albo pedały. Excuse me :-)

Pozrawiam,
polbart

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Postautor: Harnaś Beskidzki » 10 lip 2018, 01:53

polbart pisze:
podkrakus pisze:Drodzy! Jestem na początku przygody z pszczelarzeniem. Od niedawna mam krainki, BF, no i włoszkę. Sprawdzam, jaka sprawdzi się u mnie najlepiej. Ale to wciąga! Od pewnego czasu z zainteresowaniem spoglądam w stronę pszczół środkowoeuropejskich. Czy ktoś starał się jakoś je porównać? Z opisów najciekawiej wyglądają Asta i norweska. Czy ktoś je hodował jednocześnie? O ile z dostępnością Asty nie ma problemu, to czystej norweskiej chyba w Polsce już nie ma. O ile w ogóle gdzieś jakaś jest. Bardzo jestem ciekawy takiego porównania Asty i NOR, i w ogóle innych środkowoeuropejskich, między sobą. Kto coś takiego robił lub próbował? Byłoby bardzo interesujące.

W pasiece miej mieszańce, takie jakie ja mam. Nie zawracaj sobie głowy na poziomie prowadzenia pasieki do pozyskiwania miodu, pszczołami o które zdajesz pytanie. To są albo i nie są pszczoły do hodowli krzyżowniczej na kilka pokoleń co najmniej.
Pszczoły, o których piszesz miałem. Pieniądze na wiatr, czas stracony, potrzeba ich kilkanaście razy krzyżować aby wyszły na ludzi.
Tak naprawdę to one nie nadają się do hodowli krzyżowniczej. Takie są i nic nie poradzisz.
Jak z zatwardziałymi dziewicami, nawet jak dadzą to wydadzą kolejne zatwardziałe dziewice albo pedały. Excuse me :-)

Pozrawiam,
polbart

Czysta brednia....brednia jakich mało.
Wstyd....wstyd....a cała Polska czyta.
Jak można tak pluć na rodzime pszczoły, tylu Polaków selekcjonowało je i to z bardzo dobrym skutkiem.
Jak można uważać się za Polaka i tak bredzić.
Gdybym nawet tak pomyślał, to nie powiedziałbym tego głośno.
Chciwość psuje ludzi.
Harnaś

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 10 lip 2018, 02:26

...................................

Wielu zacnych Polaków sekcjonowało te pszczoły włącznie z moją skromną osobą i gówno z tego wyszło w chowie wsobnym i w większości w jakichkolwiek krzyżówkach.
Klimat się zmienił i niepotrzebne mi są takie pszczoły, na dodatek przynoszące kilka razy mniej miodu aniżeli mieszańce.
Trzy razy razy większy dochód z miodu aniżeli z hodowli matek na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Powodzenia,
polbart

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 10 lip 2018, 08:16

polbart pisze:Jak z zatwardziałymi dziewicami, nawet jak dadzą to wydadzą kolejne zatwardziałe dziewice albo pedały. Excuse me :-)

Pozrawiam,
polbart

Kurde, rozwalasz system, brawo:)
Pozdrawiam z Sunny Beach

Apiholik

Postautor: Apiholik » 11 lip 2018, 08:36

Czarne chmury nad "Janowem Podlaskim" zebrały się całkiem zasłużenie..... Kara to pewnie za chciwość... Trza im było od poczatku hodować konika polskiego.... Wytrzymały, daje radę na słomie i śniegu a i stajni nie potrzebuje. To że korzyść z hodowli porównywalna jak w przypadku gołębi, czyli pierze i gówno świeże to już nic nie znaczący szczegół...

Rozchwiane emocjonalnie piep...

PH

Postautor: PH » 12 lip 2018, 10:02

A w ogóle to nasza rodzima jest tylko.... murarka ogrodowa!! Precz z Mellifera! ! Precz z pszczelarstwem!! Precz z postępem! My jesteśmy wolnym i suwerennym krajem! Wprowadzimy program "murarka PLUS" i rozdamy reszte kasy! A miód? ? Miód se sprowadzimy nawet z Australii... bo nas stać! .......

Kopernikowi też nie uwierzyli, grafenu też nie chcieli...... itd itp...... Polscy naukowcy są bardzo doceniani..... w świecie. ....pracuja dla obcych firm i krajów. ..bo w Polsce są niepotrzebni....my wolimy za kilkanascie lat kupować od innych krajów przestarzale już tam technologie opracowane kiedyś przez naszych rodaków. .....

Każdy kto chce być trochę bardziej z przodu jest od razu uznawany za heretyka.... zbesztany za chciwość, pazernosc.....
A dlaczego? ?? A z powodu zwykłej, ludzkiej, niczym nie podyktowanej...... cholernej ZAZDROSCI!!

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 12 lip 2018, 17:36

PH pisze:Każdy kto chce być trochę bardziej z przodu jest od razu uznawany za heretyka.... zbesztany za chciwość, pazernosc.....
A dlaczego? ?? A z powodu zwykłej, ludzkiej, niczym nie podyktowanej...... cholernej ZAZDROSCI!!

Ja to się Harnasiowi nie dziwię. Cóż poradzić jak najbardziej podobają mu się polskie dziewczyny:

Donatan Cleo - My Słowianie [Official Video]
https://www.youtube.com/watch?v=rr1DSgjhRqE

...więc nic nie poradzisz, że chłopak zakochany jest w słowiańskich pszczołach ....

Postautor: manio:) » 12 lip 2018, 21:20

Domy wariatów są pełne mesjaszy , królów , biskupów czy innych nadętych i ważnych w swoim mniemaniu osobistości. Są też pewnie samozwańczy harnasie i hodowcy bajkowych pszczół , wydumanych i tak realnych jak ich hodowcy z ciasną czapeczką na główce. Chorobę trzeba uszanować , a nie się z niej naśmiewać. Tak mi mówiła mamusia , jak byłem małym chłopczykiem. Każdy się bawi jak chce , smutne tylko jak wrzeszczy ,że jest wielki , a o Prawdziwie Wybitnych wyraża się obraźliwie i z pogardą. Ot typowe zachowanie wolaka , który wstaje z kolan.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 13 lip 2018, 09:00

manio, twierdzisz, że chorobę trzeba uszanować? Jednak byłbym zdania, że wyleczyć jest lepiej. Tylko, czy przez klepanie w klawisze można choć diagnozę wystawić? Megalomania to nie choroba tylko taki nie do końca właściwy umysłu stan.
Miśkowa Pasieka

Postautor: manio:) » 13 lip 2018, 10:19

Michał Nowak pisze:manio, twierdzisz, że chorobę trzeba uszanować? Jednak byłbym zdania, że wyleczyć jest lepiej. Tylko, czy przez klepanie w klawisze można choć diagnozę wystawić? Megalomania to nie choroba tylko taki nie do końca właściwy umysłu stan.

Masz rację , chorego trzeba uszanować , a chorobę leczyć . Zawsze jest nadzieja na rozwój medycyny. Choć mój ulubiony Szwejk swoje najszczęśliwsze dni spędził w domu wariatów.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 13 lip 2018, 10:20

Panowie, chorobom to trzeba zapobiegać, a nie leczyć. Leczenie jest zbyt kosztowne i jak widać nie zawsze przynosi skutki :))) Czesto na leczenie jest już niestety za późno.

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 13 lip 2018, 10:26

Manio, skoro mówisz o Szwejku, to jedyne leczenie jakie mi do głowy przychodzi to lewatywa trzy razy dziennie, chyba najskuteczniejszy sposób na takiego pacjenta;)

Postautor: manio:) » 13 lip 2018, 14:51

Lewatywą i płukaniem żołądka to leczyli Szwejka z reumatyzmu w szpitalu wojskowym , a w domu wariatów traktowali go bardzo ciepło i przyjaźnie , z pełną akceptacją dla wszelkich zachowań najdziwniejszych pensjonariuszy :) W końcu komisyjnie uznali ,że nie jest idiotą tylko symulantem i wygonili go bez obiadu :(

Postautor: manio:) » 13 lip 2018, 22:41

Fajne dziary :) , takie oldschool tattoo, widziałem takie u traktorzystóww PGR w latach 80 tych i wcześniej , tylko nie z pszczołami :) . Kapelusz podobny też mam i bardzo lubię .
Poza tym fajnie ,że masz mocnego następcę , będziesz mógł zasiadać w Radzie Starszych i udzielać Dobrych Rad. Hodowli matek też się nie wyrzekaj. Może zwolnij tempo , ale nie rezygnuj.
Poza tym co być robił bez pszczół ? Ja już się martwię :(

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 13 lip 2018, 22:56

To tylko jeden z następców - mój młodszy syn Radek z przyjacielem Jackiem Mercem.
Jest jeszcze jeden następca - mój starszy syn Bartek.
Wszystkie nowe uliki i ule w nowym punkcie kopulacyjnym usytuowanym jednocześnie na gryce, nawłoci i wrzosie są własnością Bartka z pasieki Raglan.
Te starsze "paczki" to moje :-)
https://www.youtube.com/watch?v=IHFEpGC-wjM

Wróć do „Rasy i linie”