Łatwe tworzenie nowych rodzin w ulu wlkp18

Łukasz
Kontaktowanie:

Łatwe tworzenie nowych rodzin w ulu wlkp18

Postautor: Łukasz » 04 lip 2018, 07:54

Chce się podzielić jak łatwo można zrobić nowe rodziny w ulu wlkp18. Robiłem tak w tym sezonie i bardzo dobrze to wychodziło.
Przy tej metodzie z powodzeniem można poddawać zarówno matki un jak i nu.

Po kończącym się pożytku zwykle rodziny w takim ulu są na 4/5 korpusach, z czego dwa to rodnia, reszta miodne.
Robimy miodobranie, i w miejscu gdzie stoi stary ul kładziemy dennice, a na nią 2 lub 3 korpusy z ramkami po miodobraniu do tego matke w klateczce ( nu bądź un). Ul z matka (zwykle 2 korpusy) odstawiamy kilkadziesiąt metrów dalej, mozna dac im 3 korpus ramek z suszem bardz węzą.

Pszczoły lotne zleca się na stare miejsce i zagospodaruja ramki po miodobraniu. Nie ma tam czerwiu więc ładnie przyjmują nowa matkę. Na drugi dzień można do obu uli poddać syrop na rozruch. Po kilkudziesięciu dniach, jeśli stwierdzimy, że w nowej rodzince matka czerwi można zasilić je ramką z czerwiem na wygryzieniu i ramka z pierzgą. Dodatkowo przez pewien czas nie ma tam czerwiu krytego, wiec z powodzeniem można zastosować jakiś zabieg na warroze.

Metoda dość prosta, nie trzeba szukać matek, przekładać ramek. Operujemy całymi korpusami.
Rodzina z nalotu, przy dobrej matce i sukcesywnym karmieniu spokojnie dojdzie do siły na zimę.
https://pasiekastachelka.wordpress.com
Moja strona, ciągle w budowie ale zapraszam do odwiedzin.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Re: Łatwe tworzenie nowych rodzin w ulu wlkp18

Postautor: Michał Nowak » 04 lip 2018, 08:46

Można też inaczej. Skoro masz ul na 4 korpusach możesz podzielić go na 6 nowych. Z miodni z każdego korpusu robiłem pakiet a rodnię dzieliłem na 4, czyli po 5 ramek w odkładzie. Starą matkę możesz dać do jednego pakietu a reszta dostaje matkę NU lub lepiej matecznik.
Miśkowa Pasieka

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 04 lip 2018, 09:22

Można też tak. Chociaż więcej roboty.
Ale teraz jak u mnie już raczej koniec pożytków a pszczoły dużo można właśnie podzielić to na dwa, tak jak opisałem. Minimum roboty, a rodzin na pasiece 2 razy tyle;-)
No i do zimy pójdą w ładnej sile bez jakiś szczególnych starań,aby syrop dostawały w małych dawkach.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 04 lip 2018, 09:30

Wystarczy ciasto, bo z syropem za dużo zachodu. Ty masz 100% więcej rodzi a ja kilka razy więcej ;)
Taki odkład z 5ciu ramek, albo pakiet do zimy zdąży zbudować się zadowalająco. Jeżeli mu się nie uda możesz połączyć z innym a i tak jesteś do przodu. Nie namawiam, ale pokazuję, że się da :D
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 04 lip 2018, 09:56

Lukasz, niczego nowego nie odkryłeś :)

Tzw odkład przez nalot.

Lepiej daj tam jeszcze matke z macieżaka i ze 2 ramki czerwiu, a do macieżaka możesz po 3 godz poddać młodą matkę.

Przyjma bo... zostaje sama młoda pszczołą, i czas 2-6 godz od zabrania matki jest czasem chaosu w rodzinie.

Wiedzą że nie ma matki ale jeszcze nic nie robia w kierunku mateczników ratunkowych

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 04 lip 2018, 12:04

Nie mówię, że odkryłem coś nowego.
Chwalę sobie ta metodę bo można zrobić na jednej pasiece i są duże szanse na przyjęcie matki.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 04 lip 2018, 12:10

No jest to dobra metoda, też ja stosuje i też chwale sobie.

Powodzenia

Wróć do „Hodowla”