Jajo pszczele i określenie wieku-dnia?

shel82

Jajo pszczele i określenie wieku-dnia?

Postautor: shel82 » 06 lip 2018, 09:44

Witam, postanowiłem sobie na próbę wyhodować matki, ale że w mojej pasiece bywam okazyjnie lub tylko w weekend nie jestem w stanie określić dokładnie momentu kiedy matka zaczyna składać jaja i tu powstaje pytanie czy możliwe jest określanie dnia takiego jaja?

Z moich obserwacji wynika, że takie świeżo złożone jajo wystaje równolegle do góry względem komórki, ale nie jestem pewien poniżej zdjęcie jaj które przekładałem do mateczników obstawiam, że są to jaj dwu-dniowe, ale określcie sami:
Załączniki
Jajo_pszczele.jpg
Jajo_pszczele.jpg (59.96 KiB) Przejrzano 370 razy

Logan

Re: Jajo pszczele i określenie wieku-dnia?

Postautor: Logan » 06 lip 2018, 10:10

Zgadza się, świeżo złożone jajo ma pozycję pionowa w większości przypadków.

shel82

Postautor: shel82 » 06 lip 2018, 10:29

Ok więc dopytam jeszcze przy okazji kiedy izolować mateczniki w tzw. "lokówki" tak aby spokojnie się wygryzły i nie pozagryzały na wzajem podczas mojej nieobecności (celuję w 14 dzień od złożenia jajeczka czyli końcowy etap histolizy) i czy dawać na dno trochę miodu/ciasta?
Moja ramka wygląda tak ;)
Załączniki
Ramka_z_matecznikami.jpg
Ramka_z_matecznikami.jpg (84.56 KiB) Przejrzano 348 razy

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 06 lip 2018, 12:10

Te ze zdjęcia są już leżące, więc przełom 2/3 dnia. Zaraz będzie larwa.
Mateczniki izoluj zaraz po zasklepieniu najlepiej i przełóż do gniazda, żeby miały ciepło.
Te plastikowe miseczki najpierw daj pszczołom do wyczyszczenia - taka mała rada.
Miśkowa Pasieka

shel82

Postautor: shel82 » 06 lip 2018, 16:22

Michał Nowak pisze:Te ze zdjęcia są już leżące, więc przełom 2/3 dnia. Zaraz będzie larwa.
Mateczniki izoluj zaraz po zasklepieniu najlepiej i przełóż do gniazda, żeby miały ciepło.
Te plastikowe miseczki najpierw daj pszczołom do wyczyszczenia - taka mała rada.

Dzięki o takie info mi chodziło, co do listwy też tak poczyniłem - wsadziłem na 3h przed przekładaniem...

Posiada może ktoś dla porównania zdjęcie jednodniowych jaj?

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 10 lip 2018, 00:18

Jaja pszczele w słabej rodzinie pszczelej, mogą być niedostatecznie odwiedzane przez pszczoły, w wyniku czego przez jakiś czas mogą wydawać się nam nadal stojącymi lub pochylonymi, bez względu na ich wiek. Jeśli taki obraz trwa za długo, należy je przenieść do silnej rodziny pszczelej, wstawić pomiędzy ramki z jajami, gdzie spotkają się z prawidłową opieką i zostaną dopchnięte przez pszczoły do pozycji poziomej na dnie komórek w celu wyklucia się larw.To tak na wszystkie strony i na wszelki wypadek w razie "W" :-)

Pozdrawiam,
polbart

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Postautor: Harnaś Beskidzki » 10 lip 2018, 02:07

polbart pisze:Jaja pszczele w słabej rodzinie pszczelej, mogą być niedostatecznie odwiedzane przez pszczoły, w wyniku czego przez jakiś czas mogą wydawać się nam nadal stojącymi lub pochylonymi, bez względu na ich wiek. Jeśli taki obraz trwa za długo, należy je przenieść do silnej rodziny pszczelej, wstawić pomiędzy ramki z jajami, gdzie spotkają się z prawidłową opieką i zostaną dopchnięte przez pszczoły do pozycji poziomej na dnie komórek w celu wyklucia się larw.To tak na wszystkie strony i na wszelki wypadek w razie "W" :-)

Pozdrawiam,
polbart

A księżyc to czasami może być nawet kwadratowy zwłaszcza przy blasku ''księżycówki''.
HB

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 10 lip 2018, 02:13

Nie rozumiesz o czym piszę, Przyjacielu.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”