Dewastacja pasieki -zaziębiony czerw?

ewal

Dewastacja pasieki -zaziębiony czerw?

Postautor: ewal » 13 lip 2018, 05:38

Jakiś idiota poprzewracał mi na pożytku ule korpusowe styropianowe. Rozsypały się jak domek z kart. Niektóre leżały do góry nogami z otwartym gniazdem. W takim stanie mogły być max. przez ok. 4 dni i nocy. Jednej nocy padał deszcz bo na odwróconych daszkach było trochę wody. Trochę pszczół się zachowało i sierotki siedziały na ramkach. Po ustawieniu uli i przeglądzie gniazd po 24 godzinach zauważyłam, że niektóre ramki z czerwiem krytym nie są obsiadane. Wygląda to tak jakby pszczoły kulę czerwiu na ramce omijały a zajmowały się pozostałymi komórkami na plastrze. Czy to może świadczyć że czerw jest zaziębiony? Co robić? Jak długo czekać żeby się upewnić? Proszę podpowiedzcie.

old school

Re: Dewastacja pasieki -zaziębiony czerw?

Postautor: old school » 13 lip 2018, 07:57

a jestes wstanie ocenic czy duzo pszczoly zginęło ? moze poprostu brakuje pszczoly zeby ten wszytki czerw ogrzac
mógł sie zaziębić nie wiem gdzie mieszkasz i jakie byly u Ciebie temp w nocy przez ostatnie dni
ale jak maja jedzenie powinny dojsc do siebie i posprzatac zaziebiony czerw

ewal

Postautor: ewal » 13 lip 2018, 08:19

Przez te 4 noce było 19 stopni

woski

Postautor: woski » 13 lip 2018, 09:54

tu nie jest kwestią czy dadzą radę, ale zniszczenie mienia bezmyślne i z premedytacją, a tym bardziej żywych istot powinno być zawsze napiętnowane i surowo karane. W czasach piastowskich wiedzieli jak ukarać za coś takiego.

old school

Postautor: old school » 13 lip 2018, 11:28

idz dzisiaj zglosic takie cos to cie wyśmieją !

ewal

Postautor: ewal » 13 lip 2018, 23:06

Zgłosiłam na policję. Nie wyśmieli, chociaż lekki opór wyczułam. Dopiero jak przedstawiłam kalkulację strat to spisali protokół. Czy to jednak coś da?
Jednak nie to jest najważniejsze. Ważniejszą sprawą jest uratowanie tych rodzinek. Boję się, że jak zostawię je same sobie, a czerw jest zaziębiony, to może przyplątać się jakieś choróbsko i rodziny padną. Mam więc dylemat. Czy zostawić nie obsiadany czerw czy go wyrzucić. Z drugiej strony może te pszczółki żyją i się wylęgną. Jak to rozpoznać? Jak długo mogę czekać?

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 14 lip 2018, 08:09

Takie zgłoszenie to tylko dawny "obywatelski obowiązek" i nic więcej. Szkoda czasu spędzonego na komendzie. Zgłaszałem rok temu kradzież uli. Pani nawet zadała pytanie czy kogoś podejrzewam :))) Powiedziałem że tak, pszczelarza. To popatrzyła jak na idiotę. No więc jej tłumacze, kradzież uli z pszczołami to nie kradzież roweru, gdzie każdy może wsiąść i pojechać. Trzeba wiedzieć które i jak zabrać. Dopiero przetrawiła i przyznała mi rację. Że ona też by nie wiedziała co i jak. Czyli znacznie okroilo pani krąg podejrzanych. Jak mawia mój kolega - "jak się nie nadajesz do normalnej pracy to wyp... do policji lub do straży" Nie obrażając kolegów z policji i straży na tym forum

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 15 lip 2018, 15:19

Chyba nie ma tu całej prawdy opisanej. Niezadowolona konkurencja z tym przewracaniem pewnie.

Odsklep delikatnie denko, będzie się ruszać to dałeś za dużo czerwiu/ nasłuchałeś się o tasowaniu korpusami i pszczoły przerosło. Nie będzie to spal/zakop od razu. Mi ostatnio gałąź się złamawszy przewróciła ul. Postawiłem i dalej jest ok.

Drzewa nie rosną do nieba

ewal

Postautor: ewal » 16 lip 2018, 06:46

Nie bardzo wiem o co chodzi z tym tasowaniwm korpusami. Poprzewracane ule to dadanty korpusowe tj.duży korpus i nadstawka, a więc o żadnym tasowaniu nie ma mowy. Natomiast sposób z odsklepieniem też mi przyszedł do głowy, Czy pszczoła w. stadium poczwarki będzie się ruszała? Po ilu dniach nieżywe larwy czarnieją?

manio:)

Postautor: manio:) » 16 lip 2018, 07:57

Piszesz już kilka dni , więc ramki powinny już śmierdzieć , nawet bez odsklepiania. Nie wiem na co czekasz , jelśi faktycznie pszczół jest za mało aby obsiadać ramki z czerwiem ( sprawdzaj wieczorem po ustaniu lotów) to nie ma innej opcji jak zabranie nadmiarowych ramek i ich zniszczenie. Inaczej stracisz wszystko. Jeszcze zdążą się do zimy odbudować przy pomocy syropu.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 16 lip 2018, 12:55

Matka czerwi po elipsie zaczynając od środka plastra z reguły. Tam powinien być więc najstarszy niewygryziony czerw. Co do grzania czerwiu to jak ciepło plastry bywają a i pustawe. A matka naturalnie nigdy nie zaczerwi więcej niż rodzina jest w stanie wychować w sezonie. Co prawda wiosną idą va-bank. I wtedy łatwo przeziębić czerw nawet bez winy pszczelarza. Ale wiosna już była i zaczęła się od lata 2 dni po Wielkanocy przynajmniej u mnie. Na pożytek też nie wylata cała gromada tylko ca max 8% jeśli wierzyć naukowcom. Obejrz i poczytaj sobie obrazków na internecie stadiów rozwoju. O zapachu manio już napisał. Denko zdrap wykałaczką.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 17 lip 2018, 08:15

Nie ma jak to okazując (współczucie) zasadzić leżącemu kopa. Zawsze znajdzie się jakaś menda która zamiast współczucia zacznie obwiniać, (testowanie, elipska, wiosna , matka czerwi tyle a nie więcej)........

Manio dobrze Ci radzi, nie ma na co czekać.
Od siebie dodam tylko, że powinieneś je zcieśnić na maxa, to wspomaga zachowania higienicznności, zabrać nadstawki. Jeżeli ule były rozwalone dłuższy czas to rodziny były bezbronne i z całą pewnością zostały wyrabowane - podkarm je solidnie . Odsklepiaj czerw i kontroluj , nie tylko na skraju gniazda ale na każdej ramce i w każdym fragmencie - to że teraz jest obsiadany , niekoniecznie musiał być obsiadany w czasie kiedy ule były rozsypane. Jeżeli nie jesteś pewien kondycji czerwiu to lepiej go usuń i zniszcz.

Wyrazy współczucia.
Andrzej

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 17 lip 2018, 15:44

Nieźle. Nie ma co. Pogratulować wyżej posta. Zwłaszcza epitetu.

Po udanym rabunku nie zostałaby ani jedna pszczoła a całość zapasów w sąsiednim ulu (w zasięgu lotów).
4 dni przecież dużo czasu.

Z treści zaś tak do końca nie wiadomo czy czerw poszedł do innych rodzin czy jednak zostały pszczoły.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 17 lip 2018, 18:48

Jeżeli masz jakieś dowody że kol. kłamie to szczerze przepraszam. Jeżeli nic na ten temat nie wiesz to lepiej zamilcz i nie rób kol kolejnej przykrości.
Nie wiem czy to konkretnie ten przypadek wandalizmu, ale jak komuś brakuje wyobraźni to może ten link pomoże w zrozumieniu powagi sytuacji.....

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34 ... itych.html

Nie czyń nikomu co tobie nie miłe. ....

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 17 lip 2018, 19:13

Ani wiem ani robię.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 17 lip 2018, 21:38

Witam
Nie no Mimichnikowa gazeta jest de best , że też ludzie czytają takie ścierwo
Pozdrawiam

manio:)

Postautor: manio:) » 17 lip 2018, 21:50

Piotr67 pisze:Witam

Bardzo lubię i szanuję :) w przeciwieństwie do prawicowych liżących pisuary gadzinówek , których nawet do zapakowania ziemniaków bym się brzydził użyć :/ Ten głupi kto głupio robi ....
A Michnik ? No może nie jest piękny , ale lubię go wyłącznie dlatego, że nienawidzi go cała oszołomska hołota.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 18 lip 2018, 06:07

Witam
Nazywasz innych oszołomską hołotną ? :) , jak się nazywa ludzi którzy lubią być robieni w ch.... możesz mi przypomnieć to określenie ? gdzieś mi umknęło :)
Jak sobie przypominam tych sprzedawczyków popijających przy " okrąglaku " z Śp. Kiszczakiem i te cyniczne toasty to aż mi się żygać na nich chce
PS Pozdrawiam nie należący do ciemnych mas Piotr :)
Pozdrawiam

Apiholik

Postautor: Apiholik » 18 lip 2018, 07:38

Piotr67 pisze:Witam

Może gdybyś dla równowagi czytał z różnych źródeł to nie dał byś sobie tak łatwo wyprać mózgu.
Ale to, od rozumu wszystko zależy i często nie potrzeba wiele.
Nawet pelikan wpierw ogląda to, co łyka.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 18 lip 2018, 08:58

Witam
Niech będzie spokojna twoja rozczochrana główka , mną na pewno nie da się manipulować :) , wiadomości które czytam weryfikuje z kilku źródeł , ale nigdy mimichnikowego badziewia nie wezmę do ręki w odróżnieniu od niektórych światłych umysłów tego forum :)

Ps. Moje prywatne zdanie Każdy polityk nie zależnie od opcji to oszust :) . Jeśli takie będziecie mieli zdanie to będziecie mniej rozczarowani :)
Ostatnio zmieniony 18 lip 2018, 09:02 przez Piotr67, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”