Czy usuwać pyłek z ula?

Awatar użytkownika
Edi®

Czy usuwać pyłek z ula?

Postautor: Edi® » 11 wrz 2018, 23:41

Usuwać pyłek z ula przed rozpoczęciem dokarmiania, czy zostawić?. Jest wiele sprzecznych informacji na ten temat, ciekawy jestem opinii doświadczonych pszczelarzy.
Ojciec ma zawsze rację, nawet jak ...... nie ma racji

Nacek

Re: Czy usuwać pyłek z ula?

Postautor: Nacek » 12 wrz 2018, 07:57

A po co ty chcesz usuwać ten pyłek czy raczej pierzgę? Gdzie znalazłeś te sprzeczne informacje?!
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 12 wrz 2018, 08:18

Pomyśl chwile i podaj chociaz jeden argument za usuwaniem pierzgi z ula na zimę?
Czy Ty wyrzuciłbyś zapasy na zimę ze swojej spiżarni?
Pozdrawiam Łukasz
https://pasiekastachelka.wordpress.com
Moja strona, ciągle w budowie ale zapraszam do odwiedzin.

PH

Postautor: PH » 12 wrz 2018, 09:53

Proponuje koledze zająć się czymś co nie jest żywym organizmem. Posiadanie jakiegokolwiek stworzenia nakłada na jego opiekuna obowiązek zapewnienia mu dobrostanu! I posiadania chociażby podstawowej wiedzy na temat warunków jego utrzymania!

A nie na zadawaniu pytań w stylu : czy mój pies powinien dostawać wodę do picia...

michal79

Postautor: michal79 » 12 wrz 2018, 11:45

PH pisze: Posiadanie jakiegokolwiek stworzenia nakłada na jego opiekuna obowiązek zapewnienia mu dobrostanu!

Zwłaszcza poprzez zabijanie matki, częste otwieranie gniazda i zabieranie miodu.
Ma pan spore braki w przemysleniach...

manio:)

Postautor: manio:) » 12 wrz 2018, 12:00

tylko spokój może nas uratować. Zabieranie pyłku , a nawet wszystkich ramek jest praktykowane przez pszczelarzy szwedzkich jako metoda zwalczania warrozy. Przesiedlają rodziny na węzę i zakarmiają. Nie mają wczesnych pożytków i chcą opóźnić rozwój wiosenny pszczół i warrozy . Matki zaczynają intensywnie czerwić dopiero jak nastąpi intensywne noszenie pyłku. W moich warunkach nie ma to sensu , bo główne pożytki to pożytki wiosenne.

PH

Postautor: PH » 12 wrz 2018, 12:17

Zgadzam się kolego Manio, dobrze to ujales. Tam gdzie ma to sens gospodarka jest w taki sposób prowadzona. Ale jest to świadomy i celowy zabieg. I też wymaga sporego doświadczenia, odpowiedniej siły rodziny itd.

Czy mam braki w przemyśleniach? Skoro jestem pszczelarzem i zajmuje się chowem/hodowlą pszczół to raczej wiąże się to z takimi zabiegami jak pozyskiwanie miodu, wymiana matek, kontrolowanie stanu rodziny, leczenie.... i wiele innych.
Jeśli bym nie chciał tego robić to szukałbym pszczół w dziuplach by sobie na nie popatrzeć. ...i nawet bartnictwem ciężko byłoby coś takiego nazwać.

michal79

Postautor: michal79 » 12 wrz 2018, 12:27

PH pisze: Skoro jestem pszczelarzem i zajmuje się chowem/hodowlą pszczół to raczej wiąże się to z takimi zabiegami jak pozyskiwanie miodu, wymiana matek, kontrolowanie stanu rodziny, leczenie.... i wiele innych.

Zgadza się, tylko proszę w takiej sytuacji nie przywoływać dobrostanu pszczół. Pod tym kątem zarówno zabranie zapasów jak i zabicie matki jest niedozwolone.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 12 wrz 2018, 14:20

@manio
Nie zauważyłem opóźnienia rozwoju. Chyba za mała próbka była. A chodzi głównie o profilaktykę nozemy z tą węzą jesienią. Młoda matka czerwiła jesienią jakby to wiosna była. To warozy bez zabiegu nie udałoby się opanować.

Po teście z węzą też już wiem, że moja okolica daje potemu warunki jesienią. Pszczoły zawsze uzupełnią braki pyłku, gorzej z nektarem (ale tu dałem syrop). Więc zależnie od warunków lokalnych wyjdzie albo nie wyjdzie i to jest odpowiedź na temat. Mi z węzą wyszło bez zarzutu.

Ale mam nieczytać jego postów to wtedy nie będę miał kłopotów. Tak mi napisał w innym wątku. Wolę nie ryzykować więc już.

manio:)

Postautor: manio:) » 12 wrz 2018, 14:48

Piszę tylko teoretycznie :) bo nigdy tak nie robiłem i liczyłem ,że się odezwiesz . Teoretycznie jak nie ma pierzgi w ulu to i nie ma pokarmu białkowego . Matka jest słabo karmiona i nie niesie za wiele jajek. Jedynym źródłem białka jest zapas w organizmach karmicielek zgromadzony w ciele tłuszczowym po późnoletnim obżarstwie. Jeśli nawet po zabraniu węzy miały jeszcze skąd przynieść pyłku to ten element wiosennego opóźnienia nie zadziałał. W Szwecji nastawiają się na druga połowę lata i pewnie tam jest inaczej .
W każdym razie są pszczelarze , którzy zabierają pierzgę z ula na zimę i wierzą ,że tak będzie zdrowiej i lepiej pszczołom. Z pewnością na nowych , czystych plastrach będzie im higieniczniej , a i warroza dostanie po grzbiecie . Jeszcze do tego nie dorosłem :) , ale nie mówię ze nigdy nie spróbuję. Tylko zawsze czasu mało :(
Zabicie matki jest smutną koniecznością i zawsze leży w interesie przetrwania rodziny , a więc i "dobrostanu" - nie widzę tu sprzeczności. Jeśli niewydolna lub w inny sposób niepełnowartościowa to pszczoły same ją "wymienią" - nie wiem czy bardziej humanitarnie ?

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 12 wrz 2018, 15:11

Klimat się zmienił. Później zimy przychodzą. Że raz wyszło to nie mówię, że zawsze wyjdzie. Ja bym tam nie zabierał jak gniazdo to samo. Nie lubię babrać w gnieździe bo im to zmienia zasady gry po starcie. Co innego jak da się węzę czy czyste ramki. Ale musi być pyłek dostępny w okolicy na ten moment. Ramek z pyłkiem idzie odebrać wiosną bez ryzyka jak kwieciem sypie w obfitości. Wsadzić do miodni jakiegoś ula do zakonserwowania. W Burzeninie dr Polaczek opisywał gospodarkę w starożytnym Egipcie. Wychodzi, że już wtedy co drugi rok pszczoły miały 100% nowe gniazdo do czerwienia w ulach rurach z papirusu.

Awatar użytkownika
Edi®

Postautor: Edi® » 13 wrz 2018, 10:42

Łukasz pisze:Pomyśl chwile i podaj chociaz jeden argument za usuwaniem pierzgi z ula na zimę?
Czy Ty wyrzuciłbyś zapasy na zimę ze swojej spiżarni?

Nie mam argumentów tylko słyszałem że niektórzy tak robią, czy bym wyrzucił zapasy na zimę ze swojej spiżarni?
Nie wiem po co zadajesz takie głupie pytania.

PH pisze:Proponuje koledze zająć się czymś co nie jest żywym organizmem. Posiadanie jakiegokolwiek stworzenia nakłada na jego opiekuna obowiązek zapewnienia mu dobrostanu! I posiadania chociażby podstawowej wiedzy na temat warunków jego utrzymania! A nie na zadawaniu pytań w stylu : czy mój pies powinien dostawać wodę do picia...

Dawno już takich bzdur nie czytałem.

tikcop1 pisze:Ja bym tam nie zabierał jak gniazdo to samo. Nie lubię babrać w gnieździe bo im to zmienia zasady gry po starcie. Co innego jak da się węzę czy czyste ramki. Ale musi być pyłek dostępny w okolicy na ten moment. Ramek z pyłkiem idzie odebrać wiosną bez ryzyka jak kwieciem sypie w obfitości. Wsadzić do miodni jakiegoś ula do zakonserwowania.

I to jest odpowiedź jakiej oczekiwałem.
Ojciec ma zawsze rację, nawet jak ...... nie ma racji

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 13 wrz 2018, 11:01

To zależy czy wczesną wiosną Ci tego pyłku pszczoła przyniesie.Ja zabieram ramki z pierzgą,albo daje do zimowli w miejsce gdzie jej kląb nie zje. Żadny z tego pożytek w zimie dla pszczoły.A najlepiej zagrzać i włożyć w środek gniazda.Ale to też zależy od warunków pogodowych.
marektomala1979

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 27 wrz 2018, 00:54

Edi® pisze:Usuwać pyłek z ula przed rozpoczęciem dokarmiania, czy zostawić?. Jest wiele sprzecznych informacji na ten temat, ciekawy jestem opinii doświadczonych pszczelarzy.

Nie usuwaj przed dokarmianiem na zimę pyłku z ula, jeśli prawidłowo zimujesz pszczoły w korpusowym ulu lub jeśli prawidłowo zimujesz pszczoły w leżaku.

Pozdrawiam,
polbart

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”