Czy usuwać pyłek z ula?

Awatar użytkownika
Edi®

Czy usuwać pyłek z ula?

Postautor: Edi® » 11 wrz 2018, 23:41

Usuwać pyłek z ula przed rozpoczęciem dokarmiania, czy zostawić?. Jest wiele sprzecznych informacji na ten temat, ciekawy jestem opinii doświadczonych pszczelarzy.
Ojciec ma zawsze rację, nawet jak ...... nie ma racji

Nacek

Re: Czy usuwać pyłek z ula?

Postautor: Nacek » 12 wrz 2018, 07:57

A po co ty chcesz usuwać ten pyłek czy raczej pierzgę? Gdzie znalazłeś te sprzeczne informacje?!
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 12 wrz 2018, 08:18

Pomyśl chwile i podaj chociaz jeden argument za usuwaniem pierzgi z ula na zimę?
Czy Ty wyrzuciłbyś zapasy na zimę ze swojej spiżarni?
Pozdrawiam Łukasz
https://pasiekastachelka.wordpress.com
Moja strona, ciągle w budowie ale zapraszam do odwiedzin.

PH

Postautor: PH » 12 wrz 2018, 09:53

Proponuje koledze zająć się czymś co nie jest żywym organizmem. Posiadanie jakiegokolwiek stworzenia nakłada na jego opiekuna obowiązek zapewnienia mu dobrostanu! I posiadania chociażby podstawowej wiedzy na temat warunków jego utrzymania!

A nie na zadawaniu pytań w stylu : czy mój pies powinien dostawać wodę do picia...

michal79

Postautor: michal79 » 12 wrz 2018, 11:45

manio:)

Postautor: manio:) » 12 wrz 2018, 12:00

tylko spokój może nas uratować. Zabieranie pyłku , a nawet wszystkich ramek jest praktykowane przez pszczelarzy szwedzkich jako metoda zwalczania warrozy. Przesiedlają rodziny na węzę i zakarmiają. Nie mają wczesnych pożytków i chcą opóźnić rozwój wiosenny pszczół i warrozy . Matki zaczynają intensywnie czerwić dopiero jak nastąpi intensywne noszenie pyłku. W moich warunkach nie ma to sensu , bo główne pożytki to pożytki wiosenne.

PH

Postautor: PH » 12 wrz 2018, 12:17

Zgadzam się kolego Manio, dobrze to ujales. Tam gdzie ma to sens gospodarka jest w taki sposób prowadzona. Ale jest to świadomy i celowy zabieg. I też wymaga sporego doświadczenia, odpowiedniej siły rodziny itd.

Czy mam braki w przemyśleniach? Skoro jestem pszczelarzem i zajmuje się chowem/hodowlą pszczół to raczej wiąże się to z takimi zabiegami jak pozyskiwanie miodu, wymiana matek, kontrolowanie stanu rodziny, leczenie.... i wiele innych.
Jeśli bym nie chciał tego robić to szukałbym pszczół w dziuplach by sobie na nie popatrzeć. ...i nawet bartnictwem ciężko byłoby coś takiego nazwać.

michal79

Postautor: michal79 » 12 wrz 2018, 12:27

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 12 wrz 2018, 14:20

@manio
Nie zauważyłem opóźnienia rozwoju. Chyba za mała próbka była. A chodzi głównie o profilaktykę nozemy z tą węzą jesienią. Młoda matka czerwiła jesienią jakby to wiosna była. To warozy bez zabiegu nie udałoby się opanować.

Po teście z węzą też już wiem, że moja okolica daje potemu warunki jesienią. Pszczoły zawsze uzupełnią braki pyłku, gorzej z nektarem (ale tu dałem syrop). Więc zależnie od warunków lokalnych wyjdzie albo nie wyjdzie i to jest odpowiedź na temat. Mi z węzą wyszło bez zarzutu.

Ale mam nieczytać jego postów to wtedy nie będę miał kłopotów. Tak mi napisał w innym wątku. Wolę nie ryzykować więc już.

manio:)

Postautor: manio:) » 12 wrz 2018, 14:48

Piszę tylko teoretycznie :) bo nigdy tak nie robiłem i liczyłem ,że się odezwiesz . Teoretycznie jak nie ma pierzgi w ulu to i nie ma pokarmu białkowego . Matka jest słabo karmiona i nie niesie za wiele jajek. Jedynym źródłem białka jest zapas w organizmach karmicielek zgromadzony w ciele tłuszczowym po późnoletnim obżarstwie. Jeśli nawet po zabraniu węzy miały jeszcze skąd przynieść pyłku to ten element wiosennego opóźnienia nie zadziałał. W Szwecji nastawiają się na druga połowę lata i pewnie tam jest inaczej .
W każdym razie są pszczelarze , którzy zabierają pierzgę z ula na zimę i wierzą ,że tak będzie zdrowiej i lepiej pszczołom. Z pewnością na nowych , czystych plastrach będzie im higieniczniej , a i warroza dostanie po grzbiecie . Jeszcze do tego nie dorosłem :) , ale nie mówię ze nigdy nie spróbuję. Tylko zawsze czasu mało :(
Zabicie matki jest smutną koniecznością i zawsze leży w interesie przetrwania rodziny , a więc i "dobrostanu" - nie widzę tu sprzeczności. Jeśli niewydolna lub w inny sposób niepełnowartościowa to pszczoły same ją "wymienią" - nie wiem czy bardziej humanitarnie ?

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 12 wrz 2018, 15:11

Klimat się zmienił. Później zimy przychodzą. Że raz wyszło to nie mówię, że zawsze wyjdzie. Ja bym tam nie zabierał jak gniazdo to samo. Nie lubię babrać w gnieździe bo im to zmienia zasady gry po starcie. Co innego jak da się węzę czy czyste ramki. Ale musi być pyłek dostępny w okolicy na ten moment. Ramek z pyłkiem idzie odebrać wiosną bez ryzyka jak kwieciem sypie w obfitości. Wsadzić do miodni jakiegoś ula do zakonserwowania. W Burzeninie dr Polaczek opisywał gospodarkę w starożytnym Egipcie. Wychodzi, że już wtedy co drugi rok pszczoły miały 100% nowe gniazdo do czerwienia w ulach rurach z papirusu.

Awatar użytkownika
Edi®

Postautor: Edi® » 13 wrz 2018, 10:42

Ojciec ma zawsze rację, nawet jak ...... nie ma racji

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 13 wrz 2018, 11:01

To zależy czy wczesną wiosną Ci tego pyłku pszczoła przyniesie.Ja zabieram ramki z pierzgą,albo daje do zimowli w miejsce gdzie jej kląb nie zje. Żadny z tego pożytek w zimie dla pszczoły.A najlepiej zagrzać i włożyć w środek gniazda.Ale to też zależy od warunków pogodowych.
marektomala1979

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”