Zimowanie późnych odkładów

Dział dla początkujących
heniek400

Zimowanie późnych odkładów

Postautor: heniek400 » 30 sty 2019, 11:52

Witam, jak koledzy podchodzą do tematu zimowania późnych odkładów w ulu wielkopolskim na dennicy otwartej. Podłożony jest pusty korpus między korpusem z pszczołami a dennicą. Był jakiś mini oblot młodej pszczoły bo jest dużo odchodów przy wlotku i na śniegu. Nigdy takiej sytuacji o tej porze roku nie miałem. Mogłem zostawić ten odkład na zamkniętej dennicy, ale myślałem że młoda matka za bardzo się rozczerwi kiedy nie powinna.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Re: Zimowanie późnych odkładów

Postautor: Michał Nowak » 30 sty 2019, 14:32

Zimuję takie rodzinki utworzone w sierpniu. Nie zostawiam ich na zupełnie otwartych dennicach no i podkładanie pełnego korpusu pod gniazdem to zły pomysł o ile nie mają górnego wylotka. Jesienią taka rodzinka jest, jakby nie patrzeć słabsza od rodziny produkcyjnej, więc jest narażona na rabunki. Zostawiając za dużo wolnego miejsca takiej rodzince utrudniasz im obronę wylotka, który jest daleko...
Miśkowa Pasieka

heniek400

Postautor: heniek400 » 30 sty 2019, 15:31

A czy zamknięcie dennicy może im teraz zaszkodzić? Miałem zamknąć w połowie lutego. To wydalanie kału mnie jakoś stresuje, wylatują, wypróżniają się i nie wracają.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 31 sty 2019, 09:09

Jeżeli już mają objawy nosemy to chyba zasłonięcie dennicy zda się jak nieboszczykowi kadzidło. Zimno jest. Nie wiem, co Ci poradzić bo każde działanie teraz może zarówno pomóc jak i zaszkodzić.
Raczej dałem Ci radę na przyszłość o tych dennicach.
Miśkowa Pasieka

heniek400

Postautor: heniek400 » 31 sty 2019, 13:13

Ja jakoś nie wierze w tą nosemoze. Mi się wydaje, że to są młode pszczoły które nie miały się jak oblecieć. Ja błąd zrobiłem że próbowałem pierwszy raz ich ciastem na zimę zakarmiać. Sporo pszczoły się spracowało a matka pewnie długo czerwiła kiedy nie powinna. No i ta dennica osiatkowana chyba do odkładów nie powinna być stosowana.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 31 sty 2019, 15:03

Takie uroki poznych odkladow

konsaty

Postautor: konsaty » 31 sty 2019, 22:58

Składaki z 8 czerwiu i pszczołami i spokojnie zimują. 4 uliczki spokojnie zimują ,mrozów nie było wielkich w tym roku . Ciastem zapaskudziłeś rodziny ,no nic zrobisz kupkę i ognisko i będziesz mądrzejszy z roku na rok.

heniek400

Postautor: heniek400 » 01 lut 2019, 14:45

Tylko ten odkład zakarmiałem ciastem własnej produkcji. Czyżby miód wielokwiatowy+cukier puder tak im zaszkodziły? A dzisiaj zajrzałem przez otwór wentylacyjny w powałce i pszczoły są dość ruchliwe i agresywne. No w sumie ten odkład od początku niby słaby ale obrona ula na wysokim poziomie:).

MARBERT

Postautor: MARBERT » 02 lut 2019, 14:11

Jeśli uważasz że coś im dolega to zamknij osiatkowaną dennicę i dociepl powałkę. W cieple samowyleczenie jest bardziej możliwe. Ostatecznie jak będzie powyżej 10 stopni ogranicz mocno gniazdo do pszczół na czarno i daj osłonową ramkę z pokarmem na ramki.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 02 lut 2019, 18:17

Młodej matki nigdy nie blokuję już w czerwieniu jesienią. Zamiast się zamartwiać przy temperaturze koło zera bądź niższej proszę podnieść na chwilę, na parę sekund powałkę i będzie widać co jest (absolutnie nie rozsuwać plastrów! grona polecą na dennicę i już tam zostaną). Silnej rodzinie to nie zaszkodzi a słabej obsranej na 2 szklanki pszczół o tej porze to wszelaka pomoc niczym próba docucenia nieboszczyka.

Agresywność? Po mojemu stres ze słabo zwalczonej warozy jesienią.

Dziś i jutro ciepławo się zrobiło. Pszczoły w tych moich deskach na siatce otwartej nadal i pod folią (o zgrozo), pewnie rozluźniły kłąb. Ale pewnie znowu przyjdzie mróz. Obloty mam w połowie marca z reguły. Obecna zima bardzo łaskawa. Lepiej aby jak najmniej czerwiu było obecnie w rodzinach.
Pozdrawiam

heniek400

Postautor: heniek400 » 02 lut 2019, 20:07

A ja właśnie przyblokowałem młodą matkę w czerwieniu, przynajmniej tak mi się wydaje:) Dla mnie jedyny pomysł to zamknięcie dennicy + dobra temperatura na zewnątrz pozwoli im wykonać jakiś mini oblot oczyszczający. Tylko ta pora roku na takie zabiegi mi nie pasuje. Chyba sporo za wcześnie.

heniek400

Postautor: heniek400 » 11 lut 2019, 14:36

Mam kolejne pytania. Kiedy można zabrać pusty korpus podłożony między odkład a dennice? I kwestia przechodzenia na boczne ramki. Czy po wyjęciu korpusa pustego i włożeniu wkładki dennicowe, to polepszę możliwość przejścia na sąsiednie nie obsiadane ramki?

Awatar użytkownika
DarekZ

Postautor: DarekZ » 12 lut 2019, 07:57

Po oblocie wiosennym, oraz gdy temperatura w ciągu doby nie spadnie poniżej zera. Bo skąd wiesz, czy np. w marcu nie będzie -20stopni i ta poduszka wtedy się może przydać, zwłaszcza, że w większości rodzin jest już czerw. Prognozy pogody to tylko wróżby.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 12 lut 2019, 22:04

Witam
Poduszka to jest potrzebna - ale pszczelarzowi Nie pszczołą :)
Pozdrawiam

Apiholik

Postautor: Apiholik » 12 lut 2019, 22:09

Tak zwana poduszka powietrzna pod korpusem gniazdowym w trakcie zimowli na dennicy higienicznej osiatkowanej ma za zadanie odsunąć zimujący kłąb od ewentualnych podmuchów mroźnego powietrza . Przy czym w tym przypadku lepiej jest by taki korpus był wypełniony ramkami. W przypadku stosowania dennic pełnych, taka poduszka służy jako wolna przestrzeń dla cięższego od powietrza i szkodliwego dla rodziny pszczelej dwutlenku węgla. Po oblocie, kiedy pszczoły już wychowują czerw a dennice są zamknięte, takie poduszki powietrzne(puste korpusy) tracą jakiekolwiek znaczenie. Chyba że, są wypełnione ramkami , to i niczemu nie szkodzi.
Pozdrawiam.

heniek400

Postautor: heniek400 » 12 lut 2019, 22:15

W ulach korpusowych jest strasznie dużo tych kombinacji. Ktoś kiedyś mówił że im więcej podłożonych korpusów tym lepiej - złudzenie tzw Barci.
Czyli jak mam drugi zdrowy odkład na pełnym korpusie + dennica pełna ocieplana to ten drugi pusty korpus nie był potrzebny?

Apiholik

Postautor: Apiholik » 12 lut 2019, 22:24

Po oblocie i wyczyszczeniu dennicy , absolutnie zbędny. A w zimie dobrze że był bo poprawiał warunki wymiany gazowej a i spowodował że kłąb był wyżej w stosunku do gruntu

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 13 lut 2019, 12:59

Witam
Dwutlenek węgla pomaga w zimowli , więc nie wiem czemu piszesz że jest szkodliwy dla pszczół ?
Niw mówię żeby specjalnie gazować pszczoły , ale to co same wytworzą jest ok.
Tzw. Poduszka powietrzna czyli pusty korpus pod spodem to raczej jest potrzebny dla lepszego samopoczucia pszczelarza
A podkładanie korpusa ramkami pod korpus gniazdowy to już totalna pomyłka .
Pozdrawiam

Apiholik

Postautor: Apiholik » 13 lut 2019, 14:57

To pierwszy z brzegu artykuł.
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... f8rZvKSBdv

Nie wiem jaką prasę fachową czytasz i czy czytasz ale jesteś tutaj stałym bywalcem a przy tym gorliwym pisarzem. Też mam do Ciebie pytanie - co pozostaje Ci w głowie z tego co np Polbart do takich jak Ty i ja pisze?

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 13 lut 2019, 18:37

Można ul postawić metr nad ziemią.
marektomala1979

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”